Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Флешмоб проти дискримінації: українки відреагували на «жарт» шведської журналістки
Статтi

Флешмоб проти дискримінації: українки відреагували на «жарт» шведської журналістки

Українки, які живуть у Швеції, започаткували флешмоб через принизливе висловлювання шведської журналістки іракського походження Елаф Алі. Медійниця пожартувала про те, що світлооких блондинок із України в Швеції не дуже видно, хіба «в публічних будинках».

Сотні українок вимагають вибачень і пишуть у соцмережах про свою освіту і роботу у Швеції, аби спростувати стереотип, який описала Елаф Алі. Дописи поширюють із хештегом #svt та #ukrainskakvinnor.

«Привіт #elafali! Я українка, як і багато інших жінок з моєї країни, я приїхала до Швеції, щоб шукати притулок у березні 2022 року. Я працюю вчителькою і керівницею курсу, я закінчила курс у Гетеборзькому університеті та підтвердила свій освітній ступінь. Я не працюю в будинку розпусти і вимагаю офіційних вибачень від SVT #svt та Elaf Ali #elafali за дискримінацію, стигматизацію, приниження честі та гідностіх», — пише у своєму фейсбуку українка Алла Лисенко, яка зараз проживає у Швеції.

«Привіт Елаф Алі! Я українка, працюю в клініці, де допомагаю людям, які живуть у Швеції, не опинитися на операційному столі! А тим, хто вже там був, допомагаю швидше стати здібними та працездатними! Я не працюю в публічному будинку😡!!!А що зробила ти?» — доєднується до флешмобу інша українка Катерина Богданова.

Цим флешмобом українки також просять, аби журналістка та керівництво телеканалу, де виступила Елаф Алі, вибачилися перед українськими жінками.

Я маю право, аби в мені бачили людину

Однією з перших відреагувала представниця громадської організації підтримки українських біженців у Швеції «RefugeeHope. UA&SE» Христина Гевчук.

Христина Гевчук

«Мільйони українок змушені були покинути свої будинки не в пошуку «легкої роботи», а рятуючи своє життя та життя своїх дітей, рідних. Чоловіки багатьох українських біженок залишаються в Україні, воюють, віддають життя за нашу можливість жити. Думаєте, їм приємно чути такі слова щодо своїх жінок, дочок, племінниць, похресниць? Це слова не просто пересічної людини за барною стійкою з бокалом алкогольного напою. Це слова шведської журналістки, письменниці та ведучої Елаф Алі з екранів найвідомішого шведського телеканалу SVT, під час програми, яку дивляться тисячі людей. Який вплив на суспільство ці слова несуть?» — написала Гевчук у своєму фейсбуку.

Активістка також додала, що українські біженки за кордоном зіткнулися зі схилянням до проституції, чимало з них пережили зґвалтування.

«Скільки ще разів нам, українкам, потрібно кричати, аби довести, що ми не «спимо за гроші». Так, це дійсно тривожно. Кожна третя українка, з якою я спілкувалася, хоча б раз за свій час проживання у Швеції отримувала пропозицію бути коханкою, працювати «екстра». І це не ок. Так, правда така, що жителі Швеції користуються важкою ситуацією українок із дітьми, які змушені виживати на 37–71 крону в день, не знають мови, суспільства. Не всі допомагають безкорисно, і це лякає. Я — українка, і я не хочу, аби в мені бачили «потенційну сексуальну здобич». Я маю право, аби в мені бачили людину», — наголосила вона.

Згодом Гевчук додала допис, де зазначила, що подала скарги на журналістку та телеканал.

«Слова, які принижують честь та гідність людини, не можуть називатися свободою слова та звучати з екранів телебачення у демократичній країні! SVT має понести відповідальність, і журналістка має бути покарана за те, що образила тисячі українок. Від мого імені та від імені організації RefugeeHope. UA&SE уже написана скарга на телебачення в управління ЗМІ. Також написана заява в поліцію. І я така не одна —поліцейський у відділку, де я писала заяву, уже без мого пояснення знав, про яку програму та журналістку йде мова. Ми, українки, не будемо терпіти таких образ», — підсумувала Христина Гевчук.

«Це просто жарт»

Посольство України в Швеції відреагувало на ситуацію й закликало публічно перепросити: 

«Вважаємо такі висловлення глибоко образливими та абсолютно неприйнятними, враховуючи обставини повномасштабної російської військової агресії проти України, яка змусила українських жінок рятувати своє життя та життя своїх дітей за кордоном. Закликаємо журналістку Елаф Алі до публічного вибачення, а керівництво каналу SVT — вжити необхідних заходів для унеможливлення подібних ситуацій у майбутньому».

Елаф Алі

Натомість Елаф Алі написала в X, що «українці надзвичайно злі», адже пишуть їй повідомлення у інстаграм. Також журналістка назвала обурених її словами людей «нечесними та лицемірними, які вдають, що піклуються про жінок».

А сайт шведського телеканалу SVT опублікував відповідь програмної менеджерки мовника Крістіни Гілл, зауваживши, що це був лише жарт, тож канал нічого не робитиме.

«Звичайно, ми цього не робитимемо. Сказане в програмі — в рамках свободи слова. Це програма, яка обігрує стереотипи щодо національностей, які ми, можливо, не звикли чути у Швеції, і перетворює їх на гумор», — заявила вона.

Про що «жартувала» Елаф Алі? 

Елаф Алі під час програми «IFS — Invandrare för svenskar» («Іммігранти для шведів») на найбільшому державному телеканалі SVT заявила, що більшість біженок із України перебувають «у публічних будинках».

Так, у відповідь на запитання ведучого «Яка група іммігрантів отримала найбільше дозволів на проживання у Швеції у 2022 році», Елаф Алі відповіла, що це були українки.

«Українські жінки — білявки з блакитними очима, тому ніхто не помітить їхньої присутності, окрім борделів», — додала вона.

Схожі записи

«Жінки в медіа» ввійшли в короткий список міжнародної премії Free Media Pioneer 2024

Українську жіночу бригаду арбітерок вперше в історії призначили на матч Ліги націй

Телеканали залучають жінок-експерток лише у 24% матеріалів — дослідження