Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Більше жінок у владі ‒ тренд, який треба заохочувати ‒ Владислава Рутицька
Статтi

Більше жінок у владі ‒ тренд, який треба заохочувати ‒ Владислава Рутицька

Рутицька 1 (3)Владислава Рутицька з 2014 року до липня 2016 року виконувала обов’язки заступниці Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції. Випускниця факультету кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доцентка, має ступінь кандидатки технічних наук і ступінь магісторки бізнес-адміністрування Единбурзької бізнес-школи. Пані Владислава понад 15 років займалася керуванням проектами на посадах топ-менеджменту в бізнесі. Зокрема, фахівчиня входила до Ради Директорів компанії «Пальмірата» та «Київської інвестиційної групи», займала вищі керівні посаді в аграрному холдингу «Мрія». Пані Владислава є Сенаторкою Економічного сенату Європейського Парламенту й очільницею Аграрного клубу Ernst & Young.

 Офіційні біографії повідомляють сухі факти про людину. Пані Владиславо, поділіться вашою історією шляху до призначення на посаду заступниці одного з профільних міністерств країни.

 Зізнаюся, що пропозиція взяти участь у конкурсі на посаду заступника Міністра аграрної політики була неочікуваною. Я навіть не уявляла собі, що вийду з бізнесу, тим більше, що опинюся в секторі державного управління. Власне, мені запропонували взяти участь у конкурсі під час робочої групи в Міністерстві, де я представляла одного з найбільших сільськогосподарських виробників України.

Після робочої групи відбулося обговорення щодо можливих кандидатів на посаду заступника міністра з питань євроінтеграції. Тоді  [у 2014 році, після підписання Угоди про асоціацію з ЄС, ред.] посади заступників з питань європейської інтеграції тільки-но почали вводитися у всіх міністерствах. Мене це зацікавило. Поясню чому. На той момент я увійшла Економічного сенату Європейського Парламенту [з 2012 року, ред.], завдяки чому добре знала специфіку роботи європейських інституцій, була знайома з провідними політиками ЄС, ключовими особами в Єврокомісії, у Генеральних Директоратах Європейської аудиторської палати, Європейського інвестиційного банку.

І ці знання, цей досвід мені дуже знадобилися, коли я готувала пакет документів для участі в конкурсі. Адже конкурс передбачав проходження багатьох етапів, зокрема, надання відповідних рекомендацій…

З осені 2014 року я працюю як заступниця міністра з питань євроінтеграції. Загалом, маю хорошу підтримку від представників агробізнесу й позитивний відгук від аграріїв. Сфера моїх повноважень доволі обширна: це й адаптація українського законодавства до норм права ЄС, і налагодження експорту-імпорту між виробниками сільськогосподарської продукції з України та країн-членів ЄС, і залучення інвестицій та коштів донорів для агропроектів, і курування білатеральних проектів, які існують між країнами, і робота з бізнес-асоціаціями, з якими ми налагодили тісну співпрацю.

Також я відповідаю за проект зі Світовим банком по земельному законодавству й е-кадастру й за проект іригації у 4 південних областях України, теж керую двома проектами з IFC [МФК ‒ Міжнародна фінансова корпорація, ред.]

Свою кар’єру я почала будувати ще в університеті, тому скажу відверто: я не стикалася з якимись обмеженням на статевому підґрунті. Я просто завжди намагалася йти вперед. Якщо ти гарно виконуєш свою роботу, тоді буде й результат, можна очікувати на кар’єрний ріст.

Я завжди була активною, намагалася якісно працювати, незалежно від проекту, яким займалася. З таким підходом партнери бачать результат і цінують тебе.

 Чому в Україні мало жінок у політиці й на вищих щаблях влади?

Рутицька 1 (5)

 Напевно, частково це пов’язано зі стереотипами, які нам насаджуються ще з дитинства. В уявленні більшості українців чоловік повинен працювати, а жінка – сидіти вдома, опікуватися родиною, виховувати дітей. Як на мене, це – дивний стереотип.

Я у своєму житті намагалася поєднати свою роль мами, виховуючи двійко дітей, і професіоналки, постійно будуючи активну кар’єру.

Тому архаїчні стереотипи треба змінювати. Велика подяка й Вам, за те, що Ви це робите. Адже зміна таких стереотипів надасть поштовх тому, що в держорганах на вищих посадах із часом таки з’явиться більше жінок. Я переконана, що гендерна рівність дасть якісний поштовх для розвитку й бізнесу, і політики.

Зізнаюся: я була дуже щаслива, коли парламент прийняв закон про гендерні квоти в політичних списках. Якби тільки квоти запрацювали належним чином. Позитивним трендом є те, що у нас є яскраві жінки в політиці: і на вищих посадах державних органів, і парламентарки. Багато з них є й моїми подругами. І я бачу, як вони важко та сумлінно працюють, вони – відповідальні, відкриті, не бояться боротися з корупцією.

 Пані Владиславо, як вам удалося поєднати успішну карєру й виховання дітей? Якими порадами можете поділитися з іншими жінками?

Моєму синові незабаром виповниться 20 років. Я була ще студенткою, коли він народився. Але материнство не завадило працювати вже під час навчання,  закінчити університет із червоним дипломом, навіть стати потім кандидатом технічних наук, доцентом.  Я вважаю, що все це вдалося завдяки моєму великому бажанню завжди досягати цілі. Цілеспрямованість постійно стимулювала мене.

Другий мій син народився, коли я входила до Ради директорів однієї з українських агрокомпаній. Зізнаюся, що я ніколи не використовувала декретні відпустки. Я працювала й до народження дітей, і під час декрету. Проте дитина ніколи не була для мене другорядною. Я завжди переймалася дітьми й вирішувала важливі питання, які стосуються виховання, наприклад, у який дитсадок чи школу найкраще віддати синів, як добре підготувати до уроків, як забезпечити їм спортивне дозвілля, виховати любов до книги, музики й мистецтва загалом.

Я рано виховала в собі якість фокусуватися й не розпилятися на багато справ. У державному управлінні я намагаюся ніколи не виходити за коло своїх обов’язків, але у сфері своїх повноважень бути найкращою та  досягати результатів, яких від мене очікують. Цей принцип я застосовувала й у вихованні своїх дітей. Я намагалася цінувати кожну проведену з дітьми хвилину…

Рутицька 1 (4)

Я вважаю, що партнер завжди повинен підтримувати, інакше неможливо досягнути всіх поставлених цілей. Це – також одна з підвалин гармонії гендерної рівності. Для будь-яких завдань у сімї важливе розуміння обох, що треба для родини. Неправильно, коли один партнер вирішує все, а інший це мовчки підтримує. Сімейні рішення повинні прийматися в родинному колі, шляхом консенсусу. Адже те, як приймаються рішення, показує і цінності, і культуру родини.

 Ви ‒ успішна жінка, професіоналка. Свою карєру ви побудували на вірі в себе, у власні сили, на цілеспрямованості. Ці якості вам прищепили з дитинства?

 Ні, у мене все було по-іншому. Моя мама завжди мені казала:  «Влада, це – чоловічий світ, виростеш, і для тебе чоловік усе зробить». Мама навіть шкодувала, що в неї народилася дочка, оскільки вона вважала, що жінці важче у світі, яким керують чоловіки.

Але, моє внутрішнє «я» підказувало, що це не обов’язково має бути саме так. Я досить рано зробила свій вибір: для мене ці насаджені стереотипи перестали існувати, переді мною був лише шлях, який я свідомо обрала. Попри те, що мені нав’язували стереотипну роль жінки, я знала завдяки подорожам за кордон і власним спостереженням, що в розвинутих країнах жінки досягають висот і в бізнесі, і в політиці. Отже, своє життя можна побудувати по-іншому. Навіть якщо хтось говорить: ти цього не заслуговуєш, ‒ треба  розуміти, що ти просто ставиш собі обмеження.

 Ви ‒ дуже активна жінка. Чи є у вас час на дозвілля?

 Зізнаюся, що майже не займаюся шопінгом, рідко вмикаю телевізор. Але багато читаю: бізнес-літератури, новин, що стосуються роботи. А ще люблю активно відпочивати, подорожувати, адже це надихає та стимулює. Якщо в кінотеатрах показують хороший фільм, ми з родиною йдемо на перегляд. На салони краси намагаюся витрачати мінімум часу, але дбаю про себе, адже зовнішність важлива, особливо в репрезентації країни на міжнародній арені.

 Якими є ваші очікування щодо збільшення жінок у політиці й на керівних посадах у бізнесі?

 Я сподіваюся, що позитивні тенденції щодо збільшення жінок на топ-посадах у бізнесі та в держорганах зберігатимуться. Адже коли економіка в кризі, то більше жінок у владі ‒ це справді якісний тренд, який потрібно заохочувати. Дівчат-лідерок необхідно заохочувати й навчати не тільки в університеті та школі, а й починаючи з дитячих садочків. Питання статі не повинно бути питанням дискримінації щодо призначення на високі посади.

Оксана Хомей

Схожі записи

15 захоплюючих виступів TED, які варто подивитися на карантині

Уривок із книги Йоанна Ягелло «Як дві краплі води» 16+

Шість дружин Генріха VІІІ. Зворотній бік лицарства