Повага
Image default
Статтi

Шість із сімнадцяти. Що говорять про гендерну рівність новообрані міністерки?  

Шість із сімнадцяти. Саме стільки жінок призначено Верховною Радою в новообраний уряд Олексія Гончарука.

За часів Азарова в Кабміні не було жодної жінки, в Уряді Гройсмана їх було п’ять, а в новообраному – вже шість. Щоправда, така кількість пояснюється збільшенням самих членів уряду та появою нових міністерств.

Хто ці політикині та що відомо про їх публічну позицію щодо принципів гендерної рівності, розбиралася Повага.

Міністерка фінансів Оксана Маркарова

Оксана Маркарова, яка обіймала посаду міністерки фінансів донині, має публічну позицію щодо гендерної рівності.

Зокрема, у своєму інтерв’ю сайту 50% у січні 2019 року вона зазначила: “Коли дивитися на найвищий рівень: Кабмін, ВРУ, чи навіть у мене в міністерстві – я і заступники, то побачимо, що жінок набагато менше. Це серйозна проблема, повязана, на мою думку, з самообмеженнями, які жінки накладають на себе. Тут питання, як заохотити жінок. Розумієте, коли чоловіку пропонують керівну посаду, він же не думає: «Ок, а хто ж завезе дітей у школу?”

У вересні 2018 року Маркарова була учасницею дискусії “Роль сильного лідера в турбулентні часи” на Форумі із соціокультурного різноманіття, під час якої зазначила: “Жінки, які нині обіймають високі посади, справді можуть бути кращими за чоловіків, адже в умовах нерівності їм просто треба бути кращими. У рівних умовах ми не говорили б про такі факти”. Про що повідомляв сайт Гендер в деталях.

Міністерка фінансів переконана, що починати слід із виховання, адже саме сім’я закладає основні цінності у дітей, які стають дорослими й ухвалюють серйозні рішення. Завдання мами й тата — виховати сина профеміністом, а доньку — цілеспрямованою жінкою, готовою йти до своєї мети.

Як повідомляла Повага, у грудні 2018 році Оксана Маркарова, виступаючи на другому Українському жіночому конгресі, зазначила, що гендерне бюджетування було вперше закладено у трьох міністерствах, а саме – Міністерстві освіти і науки України, Міністерстві культури та Міністерстві охорони здоров’я. За словами міністерки, гендерне бюджетування – це системне вирішення багатьох проблем, і одне із основних завдань уряду – впровадити його у всіх міністерствах. “Це у наших планахми завершуємо в цьому році пілотність, і з наступного року будемо робити це бюджетним правилом”, – сказала тоді Оксана Маркарова.

Міністерка охорони здоровя Зоряна Скалецька (Черненко)

Зоряна Скалецька донині була головною експерткою медичної групи Реанімаційного пакету реформ, експерткою Центру підтримки реформ при Кабміні.

Цікаво, що новообрана міністерка є авторкою низки публікацій у галузі медичного права та навчально-методичних посібників, зокрема “Міжнародний захист гендерних прав та прав дітей” та викладала цей курс у Києво-Могилянській академії.

Міністерка освіти Ганна Новосад

Ганна Новосад донині генеральна директорка директорату стратегічного планування та євроінтеграції Міністерства освіти і науки України.

29 червня 2019 року виклала на своїй сторінці на Фейсбук допис: “…Одна з речей, яку наш Парламент заборгував суспільству, – це ратифікація Стамбульської конвенції про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству”.

Міністерка розвитку громад і території Альона Бабак

Альона Бабак донині членкиня фракції “Самопоміч”, колишня заступниця голови Комітету ВРУ з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства. Співголова Міжфракційного депутатського об’єднання “Рівні Можливості”. Послідовно підтримує гендерну рівність, запровадження гендерних квот та протидію сексизму.

У 2015 році в інтрев’ю Радіо свобода вона зазначила, що в Україні жінкам важче потрапити до влади: і через суспільні стереотипи, і через родинні обов’язки, які залишають менше часу на публічну активність. “Жінкам заважають іти до влади і суспільні стереотипи, і об’єктивна реальність. Жінка має бути і на роботі, і доглядати за дітьми. Вона не може працювати постійно в неробочий час. Бо коли ти в політиці – ти маєш часові обмеження: більше часу віддаєш суспільній діяльності, і меншеродині. Тому це право кожної жінкиобирати: чи їй більше уваги приділяти родині, чи все ж виділити частину часу для громадської або політичної діяльності”, – говорила Альона Бабак.

У 2017 році вона разом із іншими депутатками запропонувала заборонити сексиські висловлювання для депутатів, і внесла відповідні зміни до Регламенту. Однак, відповідний законопроект так і не був прийнятий.

У 2018 році на заході Gender Talks, організованому МФО “Рівні можливості” Бабак звернула увагу на необхідності протидії дискримінації щодо жінок в усіх сферах: “Сьогодні на однакових посадах жінки в середньому отримують заробітну плату на 22,5% менше, ніж чоловіки. Ми маємо боротися із такою негативною тенденцією”.

Міністерка соціальної політики Юлія Соколовська

Про нову міністерку соціальної політики поки мало відомо.

Юлія Соколовська керувала напрямом зі стратегії, прозорості та розвитку eHealth проекту USAID / Deloitte “Підтримка реформи охорони здоров’я”. Викладала на тренінгу для депутатів від “Слуги народу” влітку цього року.

 

Міністерка ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда

Оксана Коляда (Гаврилюк) — полковниця запасу та учасниця бойових дій. Під час роботи в управлінні комунікації та преси Міністерства оборони України Коляда започаткувала перші в Україні курси навчання та акредитації військових журналістів.

Як повідомляє Лівий берег у червні цього року взяла участь у зустрічі з представницями організації “Жіночий ветеранський рух”, на якій було вирішено, що Міністерство у справах ветеранів внесе до статуту Збройних Сил України законодавчу пропозицію про зміни, згідно з якими обов’язковою у військових шпиталях стане посада акушера-гінеколога.

Підготувала Єлизавета Кузьменко

Головне фото зі сторінки Оксани Маркарової у Фейсбук

Схожі записи

Дискримінація на роботі: британка подала до суду й виграла справу

Шкільні підручники чи хлопчачі підручники? Думки після короткого огляду

Людмила Янкіна: Перша думка не про те, що ти боїшся загинути, а про те, щоб допомогти

Вікторія Кобиляцька