Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Грайлива норвезька білявка»: Як українські ЗМІ висвітлюють Зимові Олімпійські ігри?
Статтi

«Грайлива норвезька білявка»: Як українські ЗМІ висвітлюють Зимові Олімпійські ігри?

Знимок з екрану

Кілька днів, як у південнокорейському місті Пхьончхан розпочалися XXIІI зимові Олімпійські ігри, що триватимуть до 25 лютого.

Одинадцятого лютого змагалися між собою фрістайлістки на лижах з дисципліни могул. Пропустити це було неможливо, оскільки вперше за всі роки нашої незалежності виступала українка Тетяна Петрова.

Довідка “Поваги”: Могул – дисципліна фрістайлу, змагання зі спуску з гори на лижах спеціальною горбистою трасою та із виконанням акробатичних стрибків.

В очікуванні на виступ Тетяни Петрової та слідкуючи за іншими учасницями, коментатор Вадим Шилякін з UA:Перший, що веде пряму офіційну трансляцію, дозволив собі сексистський вислів. “Грайлива норвезька білявка”, – прокоментував він виступ спортсменки із Норвегії.

Чи має значення колір волосся спортсменки для її спортивних досягнень? Чи ви колись чули, щоби коментатори так говорили про спортсменів-чоловіків? Давайте спробуємо уявити: “Грайливий норвезький брюнет”? Ріже вухо, бо ми не звикли чути про  спортсменів-чоловіків яскраві описи їхньої зовнішності.

На цьому коментатор не зупинився та на початку спроби канадійки Жюстін Дефур-Лапойнт, продовжив сипати сексизмами. “Стояла тендітна дівчинка, а далі зробила вираз обличчя, наче хоче когось з’їсти”, – прокоментував ведучий з UA:Перший.

Тендітна дівчинка? Ні, це не тендітна дівчинка. В першу чергу, йдеться про спортсменку, яка вже має в своєму активі золото на Олімпійських іграх в Сочі, а також стала другою за результатами цієї Олімпіади.

Коментуючи саме таким чином виступ спортсменок, ведучий знижує цінність спортивних досягнень жінок, зводить все до стереотипних уявлень про «слабшу стать».

Це так званий “доброзичливий сексизм” (“The psychology of prejudice” by Todd Nelson). Такі “доброзичливі сексисти” бажають захищати жінок, вони поважають і захоплюються їхніми ролями матерів і дружин, а також ідеалізують жінок, як романтичні об’єкти кохання. В свою чергу “ворожі сексисти” сприймають жінок як нездатних займати владні позиції. Але сексизм у спорті в будь-якому вигляді неприпустимий.

Водночас, голова правління Суспільного Зураб Аласанія в коментарі на Фейсбуці зазначив: “За два тижні до – провели їм тренінг щодо неприпустимості сексизмів”. Отже, робота щодо навчання та просвіти журналістів та коментаторів Суспільного триває і це дає надію.

Ще далі у розповсюдженні сексизму пішла газета “Сегодня”, запропонувавши своїм читачам та читачкам “Голосування за найкрасивішу українську спортсменку на Олімпійських іграх в Пхенчхані”.

Таким чином, газета відволікає свою аудиторію від спортивних досягнень наших спортсменок на Олімпіаді. Оголошення подібних “конкурсів” переводить новинний дискурс в площину суб’єктивних стереотипних уявлень про красу та принижує спортсменок. До слова, “чоловічого конкурсу” оголошено не було.

Водночас хочеться відмітити, що сексистських висловлювань в українських ЗМІ щодо спортсменок стає все менше. Журналісти/ки у своїх матеріалах здебільшого подають гендерно нейтральну інформацію про спортсменів та спортсменок, висвітлюючи тільки професійні досягнення чи поразки.

Єлизавета Кузьменко

Схожі записи

Як працювати з жертвами сексуального насилля в судах, аби не зробити гірше

НДІ шукає штатного працівника\цю до Political Parties Program (англ.)

Інна Совсун: Були вчителі, які розповідали, що не можна дівчатам давати в руки зброю