Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Сексизм і проросійські погляди: чому вимагають звільнити викладача КНУ ім. Шевченка
Статтi

Сексизм і проросійські погляди: чому вимагають звільнити викладача КНУ ім. Шевченка

Микита Василенко
Микита Василенко

Студентки та студенти Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка поскаржилися уповноваженому Верховної Ради з прав людини на викладача Микиту Василенка

За словами студентів, на своїх лекціях він казав, що «жінки можуть чогось досягнути лише у чотири способи: чоловік, коханець, батько, брат». Окрім поширення сексистських упереджень, Василенко також просуває і проросійські наративи.

В університеті Василенку винесли догану, однак студенти вимагають звільнення.

Так, студентка четвертого курсу цього вишу та військова журналістка Оксана Паращак розповіла у коментарі hromadske, що ще 2023 року влітку студенти звернулися з листом до чинного на той час директора інституту Володимира Різуна. Зокрема, в листі скаржилися на «відверту проросійську та сексистську позицію» Василенка.

«Викладач зловживає сексистськими коментарями в бік студенток. У час повномасштабної війни Росії проти України розповідає студентам на заняттях про велич Росії», — вказано в листі, який підписали понад 170 студентів та студенток.

Створили робочу групу, яка «не дійшла згоди»

Також студенти заявили, що у роки перед повномасштабним вторгненням Василенко під час занять нібито агітував їх вступати до лав партії ОПЗЖ, яку в листопаді 2022 року РНБО заборонила через загрози національній безпеці.

Оксана Паращак каже, що скликана робоча група, яка мала б опрацювати звернення, «не дійшла згоди».

«Різун заявив, що не має повноваження кваліфікувати докази як порушення, а також визнав, що не дивився відео та не слухав аудіо докази поведінки з ознаками дискримінації», — каже студентка.


Читайте також: Сексистський скандал у виші: викладача відсторонили, а студенток картають, що не змовчали


І додає, що після цього вже звернулася до уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця.

Омбудсмен у січні цьогоріч відповів, що постійна комісія Вченої ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка з питань етики створила робочу групу для опрацювання питань щодо сексизму, порушених у зверненні.

Догана за агітацію ОПЗЖ та дискримінацію

Комісія визнала факти порушень етики й те, що формальний підхід керівництва, Вченої ради та студентського парламенту ННІЖ до зазначених порушень призвели до репутаційних втрат інституту та університету загалом.

На підставі висновків комісії Василенку та очільниці катедри, на якій він працює, винесли догану. Водночас студенти та студентки продовжують вимагати звільнення Василенка.

«Про яку гендерну рівність та боротьбу за права жінок ми можемо говорити, якщо в топовому університеті країни викладач розповідає студенткам, що ті не можуть бути ані хорошими журналістками, ані військовослужбовицями?» — прокоментувала Оксана у своєму відеозверненні.

@journalist_ka #кнушевченка #сексизм #жінкавоїн #жінкавармії #військова #нгу #кну #гендернарівність #армія #фемінізм ♬ The Champion - Lux-Inspira

Оксана Паращак каже: домігшись винесення догани, Офіс уповноваженого лише поставив «галочку», буцімто справу закрито. Але насправді викладач повернувся до своїх обов’язків і продовжує просувати ті ж наративи.

«Він каже, що жінка не може бути медійницею, військовою, має сидіти вдома, посміхатися та бавити дітей і чоловіка. Буквально вчора студенти мені розповідали, що на парах у першого курсу він знову говорив те саме», — розповідає Паращак.

Студентський парламент засуджує, університет не коментує

У студентському парламенті ННІЖ зазначили, що неодноразово отримували скарги щодо поведінки викладача Микити Василенка, а в грудні 2023 року їхні представники брали участь у засіданні етичної комісії, яка розглядала його відсторонення від викладання.

«Ми категорично засуджуємо позицію та висловлювання Микити Василенка та вважаємо неприпустимою його роботу на посаді викладача Навчально-наукового інституту журналістики.

Зі свого боку, обіцяємо зробити все можливе, щоб справедливість перемогла», — коментують у студпарламенті ННІ журналістики.

Зневага та приниження студенток

Це не вперше Микита Василенко потрапляє в скандальні ситуації. У 2015 році він назвав дурепою випускницю вишу Оксану Піддубну.

Піддубна написала коментар про недоліки навчання в Інституті журналістики, вказавши на питання до якості викладання.

«І про наболіле: доки в ІЖ викладатимуться пари з історіями власного життя, доки читатимуться лекції за матеріалами скачаних студентських рефератів, доки «скидатимуться» на держіспити, доки даруватимуть подарунки на кафедри, доки професори хапатимуть студентів за руки-плечі з криками «Повернися обличчям, коли професор іде», доти цей журфак буде пасти задніх навіть на українському рівні. Навчальний процес часто йде врізнобій зі здоровим глуздом, і від цього хотілося вити».

На що Микита Василенко відписав журналістці російською мовою: «Друже мій! Те, що ти дурепа, ще не означає, що весь світ дурний».

Згодом викладач також додав, що вважає Піддубну невдахою, натомість він дуже успішний: «Я не тільки викладаю, а ще й видаю журнали, роблю сайти, виступаю на телебаченні. А ти, дівчинко, невдаха, і як усі невдахи, звинувачуєш увесь світ у своїй ліні, злобі, дурості та жадібності».

Нагадаємо, що на початку лютого колишній ректор і викладач Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Володимир Кравець під час своєї лекції поширював стереотипи та сексистські упередження про жінок. Ситуація набула розголосу завдяки студенці вишу. Згодом Володимира Кравця відсторонили від викладання курсу «Педагогіка: підготовка молоді до сімейного життя». 

Схожі записи

Актора серіалу «Флеш» звільнили за мізогіністичні та расистські дописи у Twitter

П’ять журналісток, які змінили професію та світ

Топменеджера Apple звільнили після жарту про великі груди