Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Хотіла допомогти зробити аборт: у Польщі засудили активістку
Статтi

Хотіла допомогти зробити аборт: у Польщі засудили активістку

Юстина Видржинська
Юстина Видржинська

У Польщі активістку Юстину Видржинську засудили до восьми місяців громадських робіт за спробу допомоги іншій жінці перервати вагітність, пише BBC.

Польща має сурове законодавство щодо абортів: із 2020 року переривати вагітність дозволено лише у випадках зґвалтування чи інцесту або коли вагітність загрожує здоров’ю матері.

Пані Видржинська надіслала ліки, які допомагають перервати вагітність, дівчині, що перебуває у аб’юзивних стосунках. Дівчина планувала поїхати до клініки в Німеччині, щоб зробити аборт, але не змогла цього зробити, оскільки ввели карантин через Covid-19. Тоді вона почала шукати допомоги в інтернеті.

Юстина Видржинська, яка працює з Abortion Dream Team (організація, яка відстоює право жінок на аборти у Польщі — ред.), сказала, що вирішила надіслати таблетки, аби дівчина мала можливість вибору. Юстина сама зазнала жорстокого поводження від батька своїх дітей, і теж мала досвід переривання вагітності.

Допомогти, коли ніхто інший не хотів і не міг

Жінка, якій пані Видржинська надіслала таблетки, не зробила аборт та не використала таблетки для переривання вагітності, адже згодом мала викидень. Але її партнер побачив таблетки, забрав їх та заявив у поліцію на Юстину Видржинську.

Під час судового засідання пані Видржинська заявила, що вона невинна, і що держава підвела її та інших жінок, заборонивши аборти: «Я керувалася бажанням допомогти, коли ніхто інший не хотів і не міг допомогти».

Протестувальники, які зібралися біля суду у Варшаві, тримали транспаранти із написами «Jak Justyna» (Я – Юстина).

Хоча адвокат пані Видржинської вимагав виправдання, прокуратура ж натомість вимагала більш тривалого терміну громадських робіт. У результаті Юстина отримала як покарання умовний термін та вісім місяців громадських робіт.

Читайте також: Аборти і «прокляття нації»: хто і навіщо встановив у Рівному релігійні білборди?

Вважається, що цей вирок став першим випадком, коли активістка, а не член родини чи лікар, постає перед судом за те, що допомогла комусь зробити аборт у Польщі.

Яка ситуація із абортами у Польщі?

Із 2020 року аборт у Польщі дозволено лише у випадках зґвалтування чи інцесту або коли вагітність загрожує здоров’ю матері. Це рішення призвело до масових протестів у країні.

Активістки та жіночі правозахисні групи кажуть, що заборона жахливо вплинула на лікарів, які тепер бояться наслідків, навіть якщо є законні підстави для аборту.

Схожі записи

«Вона ж недавно народила»: політолог удався до сексистських висловлювань

Соломія Павличко: письменниця, видавчиня, феміністка

Художница из Норвегии нарисовала карикатуры о женщинах, науке и стереотипах