Повага
Статтi

5 фільмів про жінок, які рятують природу

5 червня відзначають Всесвітній день охорони довкілля. День природи був заснований Генеральною асамблеєю ООН 1972 року на конференції у Стокгольмі.

Цей день є способом привернути увагу світу до проблем довкілля, а також стимулювати політиків діяти разом задля збереження Землі.

«Повага» пропонує добірку фільмів для натхнення про жінок, які рятують природу.

«Ерін Броковіч», 2000, драма (США)

Фільм режисера Стівена Содерберга, заснований на реальній історії.

Стрічка про молоду жінку з трьома дітьми, яка не має освіти, двічі розлучена й шукає роботу. Одного разу в її машину врізається «Ягуар», адвокатом Ерін стає Ед Мезрі, що програв справу в суді через грубе поводження підопічної. Ерін змушує адвоката прийняти її на роботу. Взявшись за одну зі справ без гонорару, вона виходить на величезну корпорацію, продукція якої отруює довкілля. Жертвами стають сім’ї, що жили в районі заражених водойм: сотні людей захворіли на рак від отруєнь. Їхні будинки компанія почала скуповувати. Ерін, зрозумівши, що справа нечиста, забрала з відділу водопостачання викривальні документи. Юридична фірма Еда Мезрі почала діяти. Завдяки Ерін сотні людей отримали компенсації.

Цікаво, що реальна Ерін Брокович з’являється на 10 хвилині фільму в ролі офіціантки кафе.

«Ми купили зоопарк», 2011, комедія, драма (США)

Комедія режисера Камерона Кроу. знята на основі однойменного роману Бенджаміна Мі.

Піддавшись спонтанному бажанню, сім’я Мі на останні гроші викуповує старенький занедбаний зоопарк, щоб урятувати його мешканців від вимирання. Відтепер всій сім’ї доведеться докласти чимало зусиль, щоб упоратися з цим звіринцем, реставрувати зоопарк і знову зробити його доступним для відвідування. Бенджамін Мі і його діти починають битву за виживання. Їм допомагає багаторічна доглядальниця тварин Келлі Фостер, яку грає Скарлет Йохансон.

«Дружина доглядача зоопарку», 2017, драма (Чехія, Велика Британія, США)

Фільм режисера Ніка Каро описує реальні події, що відбувалися в Польщі.

У центрі оповідання жінка на ім’я Антоніна. Вона дружина доглядача зоопарку, що знаходиться в одному з районів Варшави. Героїня не уявляє свого життя без тварин і починає кожний ранок із огляду своїх підопічних у клітках. Починається війна, і спокійне життя Антоніни, як і інших поляків, змінюється. Це відбувається стрімко: ще вчора ніщо не віщувало біди, а вже сьогодні скидають бомби на міста. Антоніна з чоловіком Яном наважуються переховувати людей. Оскільки частину тварин із зоопарку забрали, там з’явилося багато місця, що наштовхнуло її на думку про раціональне використання кліток та підвалів – подружжя ховає там євреїв. Доглядачі Варшавського зоопарку Яна і Антоніни Жабинські дали притулок і зберегли життя більш ніж 300 євреїв під час Другої світової війни. Вони роблять усе вкрай акуратно, але в якийсь момент один із офіцерів починає здогадуватися про підпільну діяльність…

«Джейн», 2017, документальний (США)

Документальний фільм режисера Бретта Моргена про посолку миру ООН, антропологістку і приматологістку Джейн Гудолл.

Дослідниця відома завдяки своєму більш ніж 45-річному вивченню соціального життя шимпанзе в Національному парку Гомбе-Стрим в Танзанії і як фундаторка міжнародного Інституту Джейн Гудолл. Гудолл була першою дослідницею, що давала досліджуваним тваринам імена замість номерів.

Вона першою відкрила, що шимпанзе використовують примітивні знаряддя: гілки, якими вони дістають термітів із термітників і мед з дупел, і камені, які вони використовують замість молотка і ковадла, щоб розбивати горіхи. У своїх спостереженнях за шимпанзе Джейн навела перші документовані приклади того, що дика тварина не просто використовує предмет як знаряддя, але справді змінює його згідно зі своїми потребами, демонструючи тим самим зачатки виготовлення знарядь.

«Жінка на війні», 2018, драма, комедія (Франція, Ісландія, Україна)

«Жінка на війні» є другим художнім фільмом ісландського режисера Бенедикта Ерлінґссона.

Стрічка розповідає про Халлу – незалежну жінку, диригентку хору, якій під п’ятдесят. Однак за лаштунками тихої рутини вона веде подвійне життя пристрасної екологічної активістки. Халла таємно веде війну з місцевою алюмінієвою промисловістю. Від дрібного вандалізму її дії виростають до промислового саботажу, завдяки чому їй удається призупинити переговори між ісландським урядом та корпорацією, що будує новий алюмінієвий завод у горах.

Плануючи свою найбільшу та найсміливішу операцію, вона отримує неочікуваного листа, який змінює все. Її заявку на усиновлення дитини нарешті схвалено, і на неї чекає маленька дівчинка в Україні.

Мар’яна Вербовська

Схожі записи

Вимоги депутата Хмельниччини — go to Russia

Жінка в мистецтві: творити VS бути музою

Гендерні стереотипи та знецінення: що не так із семінаром Арестовича про жіночу психологію?