Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Жінки у новому парламенті. Скільки депутаток буде у Верховній Раді та хто вони
Статтi

Жінки у новому парламенті. Скільки депутаток буде у Верховній Раді та хто вони

Позачергові вибори до Верховної Ради України IX скликання повинні відбутися 21 липня 2019 року. Влітку ми обиратимемо народних депутатів і депутаток вдев’яте і, за попередніми прогнозами, це буде Рада із найбільшою кількістю жінок.

Повага проаналізувала десять перших осіб зі списків партій, які, згідно останніх соціологічних опитувань (КМІСу та центр «Соціальний моніторинг»), долають прохідний бар’єр у 5% або перебувають близько до нього.

Також ми детальніше розповідаємо про одну із яскравих чи незвичних, на нашу думку, кандидаток у списках партій, які, за попередніми даними, проходять до Парламенту.

Дані соціологічних опитувань (КМІСу та центр «Соціальний моніторинг»), якби вибори до Верховної Ради України відбувалися на початку червня

«Слуга народу»

Якби вибори до Верховної Ради України відбувалися на початку червня, то за цю партію (щойно створену) проголосували б 32,1%. Попри відсутність будь-якого досвіду партії, вона отримує найбільшу підтримку українців і з великим відривом залишає позаду конкурентів.

До першої десятки увійшли:

3 місце у списку – Венедіктова Ірина, докторка юридичних наук,

5 місце у списку – Янченко Галина, експертка з питань антикорупційної політики,

8 місце у списку – Красносільська Анастасія, експертка з податкового законодавства.

Ірина Венедіктова

Відомою серед команди Зеленського є Ірина Венедіктова, професорка юридичних наук, завідувачка кафедри цивільно-правових дисциплін інституту ім. В. Н. Каразіна в Харкові. Венедиктова стала експерткою з питань проведення судової реформи в команді новоспеченого президента Володимира Зеленського.

З 2005 року Ірина Венедіктова працює завідуючкою кафедри цивільно-правових дисциплін юридичного факультету Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна

«Опозиційна платформа – За життя»

Єдиною жінкою в першій десятці партії «Опозиційна платформа – За життя», яка може набрати 7,8 %, є Наталія Королевська (№4 у списку). Колишня міністрка соціальної політики (2012-2014) має довгий політичний шлейф від депутатства V і VI скликань у партії БЮТ до депутатсва VIII скликання від Опозиційного блоку.

Наталія Королевська була депутаткою V і VI скликань від партії БЮТ. Джерело Obozrevatel

Вона є членкинею Комітету ВРУ з питань соцполітики, зайнятості та пенсійного забезпечення, віце-президенткою Асоціації платників податків України.

14 березня 2012 року Королевська була зі скандалом виключена з фракції «Блок Юлії Тимошенко — «Батьківщина» у Верховній раді.

Цього ж року вона пішла на вибори від партії «Україна – вперед», список якої очолила сама, на другому місці – футболіст Андрій Шевченко, третій – Остап Ступка. Її передвиборча кампанія була гостро критикованою, проте дуже видовищною. З’їзд партії провели влітку на кукурудзяному полі під час заходу сонця.

«Європейська солідарність»

Партія Петра Порошенка на найближчих виборах може отримати 5,4% голосів і у її першій десятці є 4 жінки:

3 місце у списку – Ірина Геращенко, віце-спікерка Верховної Ради,

5 місце у списку – Софія Федина, співачка,

7 місце у списку – Яна Зінкевич, волонтерка,

10 місце у списку – Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем‘єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.

Яна Зінкевич

Відома в Україні 24-річна волонтерка Яна Зінкевич за період активної фази АТО починаючи з 2014 року особисто витягла та врятувала більше двох сотень поранених українських солдатів з передової. Створила та нині й досі керує медичним батальйоном «Госпітальєри», що з часу створення врятував понад 2500 поранених українських воїнів та цивільних осіб з передової. Опісля перенесених операцій та реабілітації пересувається у інвалідному візку.

«Я прагну, щоб люди з інвалідністю мали доступ до усіх місць, куди мають доступ інші люди. Верховна Рада – не інклюзивне місце», – наголосила Яна Зінкевич, повідомляє телеканал «Прямий».

Партія «Батьківщина» (наразі відомо лише про першу п’ятірку)

Партія може набрати 5,1% голосів на найближчих виборах, у першій п’ятірці тут:

1 місце у списку – Юлія Тимошенко, глава партії «Батьківщина», народна депутатка,

5 місце у списку – Олена Кондратюк, народна депутатка від ВО «Батьківщина».

Олена Кондратюк займається просуванням гендерної рівності та боротьбою з суспільними стереотипами у гендерній політиці

Олена Кондратюк народилася у Львові. У 1993 році закінчила ЛНУ ім. І. Франка, має ступінь кандидатки історичних наук (досліджувала громадські рухи в Україні).

Олена Кондратюк була народною депутаткою трьох скликань ВРУ (від 2007 до 2019 року).  До 2007 року працювала директоркою піар-агенції «Радник».

Зараз входить у комітет ВРУ з питань свободи слова та інформаційної політики, також є співголовою міжфракційного об’єднання «Рівні можливості», що займається просуванням гендерної рівності та боротьбою з суспільними стереотипами у гендерній політиці.

«Голос»

Партія Святослава Вакарчука може отримати 3,7% і тут у першій десятці 5 жінок:

2 місце у списку – Юлія Клименко, голова виборчого штабу партії «Голос». У 2015-2016 роках працювала в уряді на посаді заступника Міністра економіки. До цього працювала у приватному секторі на керівних посадах в компаніях з іноземними інвестиціями

3 місце у списку – Кіра Рудик, IT-підприємиця, глава компанії Ring Ukraine

5 місце у списку – Олександра Устінова, антикорупційна активістка

9 місце у списку – Соломія Бобровська, співзасновниця громадських ініціатив «Євромайдан SOS» та «Допомога ДПСУ», виконувала обов’язки глави Одеської ОДА у 2016-2017 роках

10 місце у списку – Ольга Стефанишина, екс-заступниця міністра охорони здоров’я.

Кіра Рудик має досвід роботи в ІТ США та України

Кіра Рудик – головна операційна директорка Ring Ukraine, який, зокрема, виготовляє розумні дзвінки для дверей і камери відеоспостереження. Кіра Рудик навчалася у НаУКМА (2002–2008) і працювала кілька років у ІТ-компанії США. Пройшла шлях від тестувальниці до топ-менеджерки.

Свій вибір піти у політику вона пояснила на своїй сторінці у Facebook:

«Останні пару тижнів я спілкувалася з багатьма з вас, які все намагалися так чи інакше напоумити мене. Well, доля стартапера мінлива. Як ми знаємо, інвестують в команду, а не в продукт, а команда у «Голосу» чудова. Славко, тобі неможливо не повірити і я зроблю все для того, щоб у нас вийшло. Спасибі моєму сімейству, партнерам і друзям, які разом зі мною пройшли шлях від «жінка, ти божевільна» до «ми зробимо це разом»».

«Сила і честь» Ігоря Смешка

Маловідома партія Ігоря Смешка може отримати 2,5 %. Тут в першій десятці три жінки:

2 місце у списку – Олена Сотник, народна депутатка від «Самопомочі»

6 місце у списку – Ольга Романюк, науковиця

8 місце у списку – Ірина Сисоєнко, народна депутатка від «Самопомочі»

Олена Сотник народилася у Києві. У 2005 році закінчила Національну академію внутрішніх справ України (спеціальність «Павознавство»). У 2012 закінчила Національний педагогічний університет ім. Драгоманова (спеціальність «Психологія»). У 2019 році стала стипендіаткою програми глобального лідерства Єльського університету Yale World Fellows Program.

У 2014 році Олена Сотник пройшла до Верховної Ради за списком «Самопомочі»

Кар’єру починала у 1999 році з газети «Факти та коментарі», де працювала позаштатною кореспонденткою. Із 2004 по 2014 роки працювала юрисконсульткою та адвокаткою у різних компаніях. У 2014 році пройшла до Верховної Ради за списком «Самопомочі» (11 номер). Тоді ж увійшла до групи адвокатів із захисту прав родин «Небесної сотні».

У 2018 році очолила молодіжне крило цієї партії, однак у травні 2019 року разом із ще трьома депутатами заявила про вихід з «Самопомочі». У ВРУ входила до комітету з питань європейської інтеграції.

Радикальна партія Олега Ляшка

Партія Олега Ляшка може зібрати 1,9 % виборців, тут представлені дві жінки:

4 місце у списку – Інга Маковецька, заступниця голови Чернівецької обласної ради

9 місце у списку – Альона Кошелєва, народна депутатка

Інга Маковецька народилася у місті Заставна Чернівецької області працювала журналісткою телекомпанії «Чернівецький промінь», зараз проживає в Чернівцях.

У 2015 році працювала помічницею-консультанткою  народного депутата України В. Амельченка.

З грудня 2015 року обрана на посаду першої заступниці голови Чернівецької обласної ради. Депутатка обласної ради VII скликання.

Брала участь у II Європейському конгресі місцевого самоврядування у Польщі, під гаслом: “Сучасне самоврядування – мешканці, співпраця, інновації”

«Свобода»

Партія може набрати 1,3 % підтримки, проте не представила у першій десятці жодної жінки.

«Громадянська позиція»

Партія Анатолія Гриценка може набрати 1,2%, але до першої десятки не увійшли жінки.

«Самопоміч»

Партія Андрія Садового набирає менше 2%, але тут найбільша кількість жінок серед популярних в Україні політсил, тут 6 політикинь.

2 місце у списку – Ольга Квасницька, депутатка Одеської міськради, відома завдяки боротьбі з незаконними забудовами в місті

3 місце у списку – Олександра Дрік, антикорупційна активістка

4 місце у списку – Тетяна Бідняк, харківська волонтерка та депутатка облради

5 місце у списку – Оксана Сироїд, віце-спікерка парламенту

9 місце у списку – Тетяна Острікова, чинна народна депутатка «Самопомочі»

10 місце у списку – Ольга Бабій, віце-президентка Асоціації водоканалів України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дівчата, не йдіть у політику – там так важко! Справді?

Нагадаємо, активісти/ки закликали партії дотримуватися гендерних квот про формуванні списків. Громадські організації звернулися до лідерів партій із закликом запровадити добровільні 30-відсоткові гендерні квоти. Завдяки цьому склад Верховної Ради краще представлятиме українське суспільство, половину якого становлять жінки. Зараз у парламенті більше жінок, ніж у попередніх скликаннях, проте менше, ніж у середньому по Європі.

Підготувала Мар’яна Вербовська

Схожі записи

Ніна Гаєвська: Самозахист — це про те, що я можу собі допомогти і знаю як

Петиція про створення окремих вагонів у потягах набрала понад 25 тисяч підписів

В Україні створили комікс про дівчат в IT-сфері