Повага
Image default
Статтi

Жінки та чоловіки: як забезпечити усі потреби під час пандемії?

“Жінки і чоловіки в умовах пандемії: як забезпечити потреби і створити безпечні умови життя?”. Це одна із тем, яку підняли на Українському жіночому конгресі. Цьогоріч він вперше відбувався в онлайн форматі. 

Повага пропонує текстовий виклад обговорення цієї теми від експерток, які представляли уряд, парламент, бізнес та неурядові організації.

Урядові ініціативи у боротьбі з COVID-19

Як відзначає віце-прем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, згідно з результатами досліджень багатьох міжнародних організацій, кількість випадків домашнього насильства зросла на 28%.

“І це говорить про важливість вибудовування системи стійкості. Системи стійкості не тільки у контексті інфраструктури і реагування в надзвичайних ситуаціях, а і системи стійкості державної політики, соціальної політики, системи стійкості навіть у політиці гендерної рівності. Тому що в період кризи всі проблеми, які не вирішуються країною в період нормального економічного зростання, вони загострюються. І насправді я вважаю, що всі ці проблеми, які були винесені на поверхню у контексті нерівності соціального дисбалансу і в багатьох випадках потрійних обовязків жінок, які вони мають виконувати і на роботі, і вдома. Ці питання вже на поверхні і ми маємо потроїти свої зусилля в уряді в першу чергу стосовно їх координації і адресування”, – сказала Стефанішина.

Також Стефанішина відзначила, що у “найближчій місяць” уряд планує сторити координаційну платформу, яка підсумовуватиме всі ці питання, які стосуються кризових явищ, пов’язаних  з нерівністю чоловіків і жінок у трудових правах, оплаті праці та батьківській відпустці.

“Тому на урядовому рівні і створюється платформа для ділогу, ми звернули увагу на питання, які загострилися, і будемо намагатися вибудувати таку систему стійкості, щоб в кризу динаміка була якомога більш негативна” – говорить Стефанішина. 

Також Стефанішина відзначила, що нині в України немає жодної сфери, в якій би країна не мала підтримки Євросоюзу та додала, що впевнена, що кризові, явища, які ми спостерігаємо зараз, допоможуть ще більше переорієнтувати підтримку ЄС.

“Зокрема у період активного карантину Європейський Союз Україні – третій країні не члену об’єднання — надав доступ до роботи в рамках Комітету з безпеки здоровя ЄС. Це платформа, де ми обмінюємося інформацією, даними, статистикою, формуємо проєкти по співробітництву. Так само ЄС долучає Україну до діалогу щодо лікування та вакцинації проти коронавірусу” – відзначила Стефанішина.

Також, за словами Стефанішиної, ЄС виділив 190 мільйонів євро на підтримку боротьби з коронавірусом в Україні  і в рамках цього пакету допомоги вже більше 50 лікарень в регіонах отримали засоби індивідуального захисту.

Які сфери постраждали найбільше? 

Найбільше через пандемію коронавірусу в Україні постраждав малий та середній бізнес, говорить нардепка Юлія Клименко, бо він фактично зупинив  свою роботу на момент карантину. 

“Уся політика уряду має бути направлена на мікробізнес, на малий та середній бізнеси, а саме на їхню підтримку. Мені дуже шкода, що зараз прорітети розставлені по іншому, тому що останній віце-прем’єр, який був призначений, це віце-прем’єр з промислово-стратегічних галузей, а не віце-прем’єр з питань малого та середнього бізнесів, який потребує найбільшої підтримки як в Україні так і в інших державах”, – сказала Клименко. 

Також Клименко відзначила, що у зв’язку із карантином закрити довелося чималу кількість мікро- та малого бізнесу, яким керували жінки.

“Чому? Бо вони вимушені були піти і побути зі своїми дітьми. Вони вибрали свій пріорітет. Або їм потрібно було доглядати за батьками, які  є у зоні ризику 60+. Тому ми вітаємо рішення уряду зробити карантин більш адаптивний, але вважаємо, що дитсадки і школи можна було відкрити раніше і дати можливість мамам працювати, а не так чк це відбувається зараз”, – відзначила Юлія Клименко.

Також нардепка відзначила, що ініціативи нардепів в першу чергу будуть спрямовані на запровадження гнучкого робочого графіку для жінок і чоловіків певних сфер.

“Друга ініціатива, яка повинна бути  – це в рамках програм кредитування “5-7-9%”, яка зараз є і в рамках грантових програм у тому числі з міжнародними партнерами і колегами. Ми пропонуємо перенаправити частину коштів на жіноче підприємництво і дати можливість жінкам отримати дешеві кредити або гранти, для того, щоб жінки все ж таки могли продовжити свою діяльність” – зазначила Клименко.

Проблема домашнього насильства щодо жінок та чоловіків у період карантину

Як відзначила заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко, ця проблема притаманна не тільки українському суспільству, а актуалізувалася через карантин у всьому світі. 

“Це питання перебуває у фокусі нашої уваги? Тому ми зараз посилюємо інформаційні кампанії”, – наголосила представниця міністерства. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Карантин не привід для домашнього насильства: як працює законодавчий захист в Україні? — вебінар

Також Павліченко нагадала, що весною в Україні запрацював чат-бот для протидії домашньому насильству.

Позиція неурядової організації 

Директорка фонду Олени Пінчук Ольга Руднєва переконана, що озвучені ініціативи уряду і парламенту хороші, проте реалізовувати їх треба було значно раніше.

“Що ми для себе зрозуміли ще на початку епідемії? Ми як фонд, який працює вже багато років саме з епідеміями, зрозуміли, що саме буде відбуватися, коли побачили те, що було у Китаї. Ми створили онлайн-курс для жінок, який допомагає їм знайти роботу або повернутися на неї після тривалої перерви. Ми розуміли, що це буде складний перод для матерів-одиначок або родин, які мають одне джерело доходу”, – говорить Руднєва.

Цей курс наявний у вільному доступі ще з січня, наголосила Ольга Руднєва.

Також Рудєва додала, що їхній фонд разом із Кока-Колою виділили 1 млн гривень на жіночий бізнес.

“І ми були шоковані тим, які нам заявки надіслали” – відзначила Руднєва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи змінив коронавірус процес розлучень та виплати аліментів — коментує адвокатка

Більше детальне обговорення теми слухайте у відео. 

Нагадаємо, раніше Повага писала, що Громадський Альянс “Політична дія жінок” разом з громадськими правозахисними та феміністичними організаціями звернувся до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова з вимогою посилити реагування поліції на випадки домашнього насильства протягом карантину, запровадженого через поширення COVID19.

За інформацією Альянсу, жінки, які звертаються за допомогою до громадських організацій, повідомляють, що поліцейські, які приїжджають на виклики, часто схиляють жінок не писати заяви про насильство, відмовляються виносити термінові заборонні приписи, пояснюючи це карантином, а також вимикають нагрудні відеореєстратори під час спілкування.

Через це представники Альянсу припускають, що Нацполіція умисне викривлює чи замовчує інформацію щодо статистики із випадками домашнього насильства.

Схожі записи

Сексизм із мистецтвом? Чи стикалися з порушенням прав діячки культури

31 березня відбудеться онлайн-марафон «Рівність у політиці»

У Тернополі викладач вишу розповідав на парах про «жіночу логіку» і дівчат, які «провокують зґвалтування»