Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Зеленський як шоумен і як президент – це різні ролі, – гендерна радниця новообраного гаранта
Статтi

Зеленський як шоумен і як президент – це різні ролі, – гендерна радниця новообраного гаранта

У квітні цього року Володимир Зеленський в ефірі каналу “1+1” представив людей, які стали частиною його команди. Серед них Марина Бардіна, яка займатиметься питаннями гендерної політики. Зараз Марина працює помічницею народного депутата Сергія Лещенка, а також є аспіранткою Києво-Могилянської академії. Про гендерну політику майбутньої Адміністрації Президента, діяльність  Ради Церков, можливість запровадження внутрішньопартійних гендерних квот у партії “Слуга народу”, сексизм у політиці та роль першої леді у спеціальному інтерв’ю для Поваги.

Ви випускниця програми “Молодь змінить Україну” Фонду Богдана Гаврилишина, яку країну досліджували?

Марина Бардіна: Зараз розкажу. Це цікава історія насправді. Тому що я подавался на проект із командою і в тій команді я хотіла їхати у Швецію – досліджувати гендерне питання. Але тоді мене не відібрали. Тому що питання гендеру не було пріоритетним за сферою вивчення, але сама програма з урахуванням гендерного паритету відбирає учасників, тобто 50 на 50 є в команді. Тоді мене не взяли, і я поїхала вже після Школи місцевих депутатів у 2015 році досліджувати місцеве самоврядування в Австрії.

Але від гендерної рівності не відмовилися. Як ви бачите співпрацю з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики? Цілком можливо, в Адміністрації Президента (АП) буде створений схожий інститут.

Марина Бардіна: Мені важливо, щоби була згода на певний запропонований мною план дій від Володимира Зеленського. Після цього я хочу проводити ряд зустрічей. Я абсолютно розумію, що ми маємо всі співпрацювати. Ніяких “дільожек” у питаннях досягання гендерної рівності бути не може. І такі люди, як Катерина Левченко, хоча я не хочу тут називати окремих прізвищ, але всі ті жінки й чоловіки, які сьогодні працюють у країні на встановлення гендерної рівності – це всі ті люди, з якими треба співпрацювати. Це – база, основа.

Що це буде за план? Тільки щодо зустрічей?

Марина Бардіна: Ні, він стосуватиметься загальної стратегії діяльності АП в напрямку роботи із встановлення рівності.

Планується, що це буде окрема посада з гендерної політики в АП чи просто експертна допомога?

Марина Бардіна: Я хочу запропонувати окрему координаційну посаду, але крім того я розумію, що одна людина далеко не заїде, і тому при АП має діяти окремий дорадчий орган. У цей орган мають увійти експерти й експертки з цього питання.

Тобто це буде експертне коло представників громадськості?

Марина Бардіна: Так, я хочу щоб це була громадськість і науковці.

Зараз більшість експертних рад, які працюють при державних органах, дуже номінальні, мало на що впливають. Де гарантія, що не буде повторення історії?

Марина Бардіна: Мені не дуже так цікаво працювати. Так не має бути.

Які плани щодо комунікації гендерного питання з Радою церков чи таких противників, як сім’я Турчинових?

Марина Бардіна: У мене таке внутрішнє відчуття, що Володимир Зеленський має працювати перший час над питаннями корупції, правосуддя. Він має оці голоси, які отримав на виборах, підтримати діяльністю. Він має цю довіру закріпити. Тільки тоді він матиме той авторитет, з яким можна йти на діалог із Радою Церков, із Турчиновим тощо. Я не хочу, щоб ми конфліктували, але водночас я розумію, що низка кроків має бути зроблена таких, які не в усьому суспільстві мають підтримку. Моя позиція в тому, що ми маємо працювати інформаційно й залучати активно соціологію.

Наприклад, які дані соціології?

Марина Бардіна: Те, що ми маємо сьогодні по рівності. Зараз 77% українців вважають, що рівність жінок і чоловіків – важлива. Тобто в мене є сильний аргумент казати, що українське суспільство готове й воно має цей запит. А ми вже маємо виконати запит суспільства. Було би круто, аби соціологія показувала такі ж цифри й з інших питань.

Як команда Володимира Зеленського розділятиме сексистські жарти “Кварталу 95” і просування гендерної рівності як частину стратегії президента?

Марина Бардіна: Досі Володимира оцінюють як героя серіалу “Слуга народу” або як фронтмена Студії “Квартал 95”. Але насправді я думаю, що Володимир Зеленський як шоумен, і Володимир – президент – це різні ролі. Він для себе ці ролі розуміє. А ми маємо аргументовано йому допомагати сформулювати позицію щодо певних питань.

Більшість ЗМІ представляли Зеленського як шоумена, постійно на цьому акцентуючи. Як ви будуватимете роботу з медіа?

Марина Бардіна: По-перше, я думаю, що він може довести це тільки своєю діяльністю. По-друге, він уже анонсував, здається на “1+1”, свою зустріч із медійним середовищем із приводу кампанії. Я так розумію, що це буде той президент, який говоритиме з журналістами.

Якщо вже згадали про партію “Слуга народу”, восени будуть вибори до парламенту, чи планує партія втілювати на власному прикладі гендерні квоти всередині партії?

Марина Бардіна: Я хочу про це говорити на зустрічі з Володимиром. Для мене особисто важливо, щоб якщо парламент не зможе прийняти Виборчий кодекс, щоби ми хоча би могли говорити про добровільні квоти.

Зрозуміла. А що ще? Чи буде продовжуватися політика Петра Порошенка, який зокрема, під час другого Українського жіночого конгресу наголошував на важливості прийняття Стамбульської конвенції?

Марина Бардіна: Знову ж таки, у нас тут питання конфлікту з Радою Церков. Але….

Але цікаво, що й гендерна політика, і сексуальна орієнтація вже в чинному законодавстві містяться...

Марина Бардіна: Так, у низці законів та міжнародних документах, ратифікованих Україною. Тому мені здається, що це просто який “камєнь пріткновєнія” – Стамбульська конвенція. Тому це точно має бути розмова президента, але не зараз точно. Із часом.

Які три найголовніші законодавчі ініціативи з питань гендерної рівності будуть від команди Зеленського?

Марина Бардіна: Я думаю, що цей порядок денний має бути сформульований середовищем людей. Частина цього плану дій уже напрацьована гендерним середовищем. Я би починала імплементувати все те, що ми зобов’язалися по Угоді з Асоціацією з ЄС. Почати рухати з цього і вводити гендерну експертизу законодавства, щоб усі законопроекти Верховної Ради її проходили – і все інше вже планувати на п’ять років повноважень президента України.

Чи буде продовжуватися підтримка реформи освіти, тобто “Нової української школи”? Взагалі – як ви ставитеся до того, що дітям у школах почали викладати предмети щодо прав людини, гендерної рівності?

Марина Бардіна: звичайно, буде підтримка президента. Ми вже в Конституції прописали певні норми, і відступатися назад – не можна.

Що, на вашу думку, робити з сексизмом у політиці?

Марина Бардіна: Чесно, я не знаю. Я сама дуже часто з цим зіштовхуюсь, допомагаючи народному депутату Сергію Лещенку. Я розумію, що в чоловіків, які продукують сексизм, так само як і в жінок, немає розуміння якихось базових речей, взагалі – що таке існує, що над цим треба працювати, тобто навіть на особистісному рівні генерувати інакше. То що з цим робити? Культурно виховувати.

А мають бути якісь прописані норми?

Марина Бардіна: Я пам’ятаю, скільки таких історій вже було в Раді, і ми писали в Регламентний комітет. Нам відповідали, що “виховні роботи з депутатом проведено”. На цьому все закінчувалося. Тобто це має бути культурне виховання нації.

Чи ви комунікуєте і працюєте із Оленою Зеленською?

Марина Бардіна: Ні, не було в мене з нею зустрічей.

Чи, на вашу думку, зараз застарілі в нас уявлення про першу леді? Які в неї мають бути функції?

Марина Бардіна: Я бачила її публічний коментар, що вона би хотіла продовжити писати сценарії для “Кварталу 95”.

Але це ж буде протиріччя, коли президент працює над політикою гендерної рівності, а його дружина в цей час пише сексистські жарти?

Марина Бардіна: А раптом жарти “Кварталу 95” стануть іншими? (сміється). Але якщо говорити серйозно, то я розумію, про що мова. Звичайно, мені би хотілося, щоби перша леді задавала певні тренди. Нехай вона не буде максимально публічною на всіх зустрічах і подіях, але її позиція як першої леді має бути відповідною.

Для мене поняття гендерної рівності нерозривно йде з іншими правами – це і права людей із інвалідністю, і переселенців, і ромів, і ЛГБТ-спільноти. Влітку буде Марш рівності. Чи “команда Зе”, як така, що позиціонує себе прогресивною, готова виходити на підтримку на Марш рівності? Наприклад, Сергій Лещенко ходить кожного року.

Марина Бардіна: Так, Лещенко справді постійно підтримує. Я думаю, що тут питання тієї суспільної довіри, і головне – її не втратити..

Марина Бардіна: Тобто – спочатку корупція? Але ж можна бороти корупцію п’ять років і не зробити нічого в інших сферах…

Марина Бардіна: Якщо людина з’явиться на Марші, на неї одразу повісять, на жаль, певні шаблони…

Які? Хіба що лівака… Наприклад, той же Лещенко ходить, як це йому завадило побудувати кар’єру? Він же зараз у команді Зеленського. 

Марина Бардіна: О… ну Лещенко потерпає постійно від стьобу. Якщо ж говорити конкретно про посаду президента, то він має інші інструменти підтримки.

 

Розмову вела Єлизавета Кузьменко

Фото зі сторінки Марини Бардіної у Фейсбук

Схожі записи

Професія – астронавтка: жінки, які підкорили космос

«Щоденник війни»: у Нью-Йорку покажуть виставу про українських воячок

«Ця тема мені болить»: Ірина Цілик стала амбасадоркою Українського ветеранського фонду