2023 року в Україні виявили 119 випадків поширення сексистської реклами. Рекламу, яка дискримінує жінок, зафіксували управління Держпродспоживслужби в усіх областях України.
Про це пише Суспільне Культура, посилаючись на щорічну доповідь уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця.
У звіті також зазначили, що в усіх випадках вдалося зупинити поширення таких повідомлень. Зокрема, до кінця 2023 року ухвалили 34 рішення про усунення порушень або зупинення реклами й 93 рішення про накладання штрафів на загальну суму 293,7 тисячі гривень.
Читайте також: Олена Бучинська: Проблему сексизму в рекламі не можна ігнорувати
Дискримінація у рекламних оголошеннях
Минулого року також фіксували дискримінаційні оголошення про вакансії щодо прийому на роботу. Але на час дії воєнного стану Держпраця не перевіряє дотримання вимог закону України «Про рекламу».
«Це пов’язано з тим, що статтею 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» обмежено коло питань, що можуть бути досліджені під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про працю в період дії воєнного стану», — йдеться в документі.
Омбудсман зазначає, що звернувся до Кабміну з пропозицією розглянути можливість відновлення перевірок Держпрацею. Але у Міністерстві економіки повідомили, що це питання поки не розглядають, оскільки у планах — здійснити перерозподіл функцій між центральними органами виконавчої влади, зокрема тих, що стосуються контролю за дотриманням законодавства про рекламу і вакансії.
Читайте також: У Хмельницькому суд оштрафував підприємця за сексистську рекламу
Досі актуальні пробеми забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків
Окремо у звіті йдеться, що нині Україна вживає заходів для досягнення гендерної рівності й виконання рекомендації Єврокомісії для прискорення процесу вступу до ЄС. Зокрема тих, що покликані поліпшити становище жінок і зменшити гендерний розрив.
За повідомленням омбудсмана, в індексі гендерного розриву (Global Gender Gap Report) Україна посіла 66 місце зі 146 країн, піднявшись (порівняно з 2022 роком) на 15 позицій.
Однак досі лишаються актуальними проблеми, пов’язані з забезпеченням рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, видимістю жінок на керівних посадах та захисту жінок від насильства під час конфлікту.
Крім того, жінки досі стикаються із сексизмом, насильством, сексуальними домаганнями, проявами неповаги та приниженням гідності через стать, зокрема й із боку посадових осіб.