Повага
Статтi

Як захиститись від нападу: поради поліцейських

Від нападу ніхто не застрахований. Але треба швидко реагувати, якщо це трапиться: захищатись або ж утікати. Головне в таких випадках  – не панікувати й миттєво прийняти рішення. Найважливіше – зберегти своє життя.

У Луцьку  працівники патрульної поліції Волині вчили самообороні жінок.  За словами інспекторів-тактиків патрульної поліції Волині, у більшості випадків вони приїжджають уже на наслідки того, що сталося. «Скільки разів ви озирнулися, коли йшли на тренінг?», – питають правоохоронці.  Ідучи вулицею, варто бути зосередженими, бо нападник може йти позаду.

Та під час самозахисту треба діяти обережно, щоб не  було перевищення оборони. Відповідно до статті 36 (необхідна оборона) Кримінального кодексу України, перевищення меж необхідної оборони тягне кримінальну відповідальність лише у випадках, спеціально передбачених у статтях 118 та 124 цього Кодексу.

Інспектори поліції Андрій Савула та Сергій Бадалян

«Якщо вам загрожує фізична небезпека, ви маєте  право застосувати протидію. Але ви не повинні перевищити меж необхідної самооборони. Також ви маєте адекватно оцінити свої можливості. Якщо вирішили битися, бийтеся, якщо втікати, втікайте», – розповів інспектор патрульної поліції Волині Андрій Савула.

Необхідно звертатися в поліцію, навіть якщо нападник від вас утік. Дзвінок в органи може посприяти тому, що злочин не відбудеться після того, як на вас напали й ви відбилися.

«Якщо вдалося відбитися від нападника,  потрібно  подзвонити в поліцію за номером 102, адже така особа може бути причетною до інших злочинів», – радить інспектор патрульної поліції Волині Сергій Бадалян.

Що робити, якщо хтось нападає: рекомендації поліцейських

  1. Не забувайте про свій голос.

Якщо ви почнете кричати, це може злякати нападника, і він утече. Або ж ваш голос приверне увагу і хтось прийде на допомогу. Якщо інцидент стався в публічному місці, й агресивний чоловік від вас не відходить, не реагує на відмови, тоді голосно говоріть: «Відійдіть від мене!», «Не чіпляйтеся до мене» тощо.  Це приверне увагу інших людей.

Якщо в кафе чи барі лунає гучна музика, до вас чіпляється незнайомий чоловік, а ви його одразу вдарите… Незнайомі люди можуть не зрозуміти, що відбувається, адже вони вас не знають.  Хтось може подумати, що це пара вирішує таким способом стосунки. У таких випадках поліцейські радять  спершу голосом привертати до цього увагу.

2. Сподівайтеся лише на себе.

Варто самій оцінити ситуацію й  вирішити, як діяти. Так, на допомогу може хтось прибігти, або ж ні. Допомоги можна дочекатись, та не завжди вчасно. Деяким свідкам може бути взагалі байдуже, що відбувається.

3. Реально оцінюйте свої сили. У певних ситуаціях краще віддати сумку, якщо це врятує вам життя.

4. Завжди тримайте дистанцію.

Якщо агресивно налаштована людина від вас не відходить, краще  самій від неї відійти. Коли ви відійшли – це не програш, це правильний вихід із ситуації.

5. Обходьте якомога далі підозрілих і небезпечних людей.

Є неадекватні люди, які можуть самі до вас чіплятися. Дехто може це робити спеціально заради розваги, хтось – через психічні розлади.

6. Не економте на собі, аби потім не витрачати грошей на адвоката й лікування.

Якщо треба поїхати кудись пізно вночі, то краще замовити таксі, аніж іти самій через парк неосвітленою вулицею. Продумайте план поїздки, особливо врахуйте, як будете добиратися назад, додому.

7. Якщо все ж ідете пізно вночі вулицею, то дороге намисто або ж сережки краще сховати. 

Поліцейські розповіли, що є такий термін, як «віктимна поведінка», коли людина надмірно привертає до себе увагу та ніби «напрошується» стати жертвою. Краще біля групи підозрілих людей не рахувати гроші, не демонструвати дорогих речей тощо. Просіть когось із родичів чи знайомих вас зустріти, якщо є така можливість.

8. Запишіться на тренування з самооборони або ж на один із видів бойових мистецтв чи єдиноборств, де навчать прийомів самозахисту. 

Люди, які володіють  прийомами самооборони, зможуть їх застосувати  на практиці в непередбачуваних ситуаціях. Важливо знати, як завдавати удар, як  правильно  скласти кулак, щоб під час захисту не завдати собі ушкоджень.

Одного тренінгу з самооборони замало, щоб уміти  захищатися. На заняттях із єдиноборств чи самозахисту техніку ударів відпрацьовують багато разів.  Але навіть професійні спортсмени можуть бути заскочені зненацька, бо на заняттях тренер учить за правилами, а на вулиці можна зустріти «бої без правил».

9. Для самозахисту можуть знадобитися ключі, звичайна ручка, газовий балончик, блокнот, книга, телефон.

Усім цим ви можете вдарити нападника.

10. Носіть із собою ліхтарик.

У деяких під’їздах темно або ж погане освітлення.

11. Вивчіть правила використання спецзасобів.

Звісно, коли в руках є ключі з брелоком  –  це добре, але ефективніше мати газовий балончик для самозахисту.  Важливо, щоб спецзасіб можна було швидко дістати й застосувати в разі нападу. Можна носити в кишені, або ж у руці, але не десь далеко в сумці.

Варто не лише носити з собою спецзасоби, а й  уміти їх правильно застосувати за потреби. На деяких балончиках є «пломба», і перед першим застосуванням її треба зняти.

Коли використовуєте газовий балончик, то враховуйте напрямок вітру.  Іноді можна балончик застосувати «проти себе», не плануючи цього. Якщо  це вже  сталося, то не вдихайте повітря у «хмарині» . Відійдіть крок назад, не тріть очей, не змивайте гарячою або ж теплою водою з милом. Допомогти боротися з наслідками використання газового балончика може тільки холодна вода.

12. Використовуйте електрошокер.

Якщо у вас є електрошокер, то ним можна просто налякати людину, продемонструвавши його функціональність. Шум електрошокера може добряче налякати.

Поліцейські зазначили, що використання шокера можна кваліфікувати як зумисне нанесення тілесних ушкоджень. Також варто бути обережним, використовуючи шокер, бо можуть виникнути питання щодо перевищення самооборони.

13. На вас до кінця життя може ніхто не напасти, але немає гарантії, що цього не станеться. Краще знати, що треба робити при нападі, аби захистити себе.

Мая Голуб

Схожі записи

Тато флорист, а мама електрикиня — у мережі запустили нову соціальну рекламу

Шкільні підручники чи хлопчачі підручники? Думки після короткого огляду

8 порад для майбутніх депутаток місцевих рад