Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Як праворадикальні групи зривали дискусію про самих себе
Статтi

Як праворадикальні групи зривали дискусію про самих себе

«Ми візьмемо в руки зброю! І не будемо приходити зривати ці збіговиська просто промовами. Ми будемо по вас стріляти

«Ви – загроза українському народу!»

«Різноманіття? А що це за різноманіття? Захарченко – теж наше різноманіття?»

Саме з такими словами 26 березня праворадикальні рухи перешкоджали проведенню Дискусії “Права людини: проблема поширення ультраправих рухів в Україні” в рамках Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Протягом дискусії учасники й учасниці обговорювали гіпотетичний розвиток подій в Україні, якщо в майбутньому до влади прийдуть ультраправі сили. Експерт(к)и аналізували, як саме це відобразиться на правах людини, зокрема на правах жінок і ЛГБТ.

Відео з закликами радикально налаштованих людей опублікувала на своїй сторінці у Фейсбук Юлія Донцова, працівниця офісу Amnesty International Ukraine.

На дискусію в рамках фестивалю #docudays увійшла група агресивно налаштованих чоловіків, вони шуміли, зірвали і зламали плакати, які були розміщені в приміщенні, перешкоджали проведенню дискусії. На даний момент прибула поліція і супроводила згаданих панів з приміщення. Виходячи з промови прибулих, вони планували перешкодити проведенню дискусії на цій локації”, – написала Юлія Донцова.

У коментарі Громадському радіо правозахисник Володимир Яворський, який був присутній на заході, повідомив, що чоловіки оточили будівлю, і кордон, який організувала поліція, відмежовує їх від будівлі. «Вони були відтіснені патрулем поліції з місця проведення заходу. Захід охороняється, але учасники заходу не всі можуть потрапити на подію. Це показує небезпеку ультраправих рухів, подібні заходи зриваються щотижня», — зазначив він.

Пізніше офіс Amnesty International Ukraine опублікував також відео із продовженням суперечки між організаторами події та радикалами.


Спеціально для сайту Повага Світлана Смаль, голова Оргкомітету Docudays UA прокоментувала позицію фестивалю: «Docudays UA піднімає важливі проблеми дискримінації, які часто не до вподоби ультраправим рухам. Ми завжди передбачаємо такі їхні дії та намагаємось вжити посилених заходів безпеки. Усі наші правозахисні акції ми будемо продовжувати і надалі, транслюватимемо онлайн, аби їх могли почути усі, хто цікавиться цією темою».

Новина про черговий зрив заходу швидко розповсюдилася мережею, збираючи коментарі з критикою дій та слів радикалів.

Зокрема, одна з користувачок Фейсбук поширила відео зі словами австрійської письменниці Інгеборг Бахман “Я завжди думала, де починається фашизм. Не із скидання перших бомб… Він починається зі стосунків між людьми”.

Інша користувачка натомість зазначила: “Я НЕ підтримую ні цю спільноту, ні її активістів. Я належу до організації з правими поглядами. Але яким далеким від розуміння мети треба бути, щоб прийти на захід із назвою “Загроза ультраправих рухів суспільству” і сказати: “- Ми будемо вас стріляти!”. Крім того, що дії у формі агресивних публічних заяв чи тілесних ушкоджень відносно активістів ЛГБТ жодним чином не сприяють розвитку інституту сім’ї”.

Нагадаємо, це вже далеко не перший випадок зриву заходів праворадикальними угрупуваннями. Зокрема, у жовтні 2017 року радикально налаштовані люди зірвали засідання гендерного клубу в Національному університеті імені Драгоманова у Києві.

14 червня 2017 року, праворадикали зірвали акцію «Ні насиллю в університеті», яку організували «FemSolution» з метою привернути увагу до проблеми сексуальних домагань в університеті Києво-Могилянська академія.

У вересні 2017 року люди, що називають себе націоналістами, завадили провести презентацію книги «Майя та її мами» на Форумі видавців у Львові. Вони ще задовго до початку Форуму погрожували організаторам, прогнозували фізичну розправу авторці книги Ларисі Денисенко.

Більше – у матеріалі Поваги Традиційні цінності та екстремізм: як в Україні «приборкують неугодних»

А вже цього року 8 березня на Марші за рівні права невідомі напали на учасниць акції в Києві, та облили фарбою – в Ужгороді. За словами жертв нападів, їх скоїли представники ультраправих сил.

Єлизавета Кузьменко

фото: docudays.ua

Схожі записи

Угода про асоціацію між Україною та ЄС: гендерні аспекти

«Бути знизу»: спроба говорити про сексизм мовою театру

Вікторія Кобиляцька

«Вдягни мера»: чому одяг — це про зручність, а не про стереотипи