Повага
Жіночий активізм

Women’s Hub – майданчик для майбутніх політкинь

Ідея створення неурядової організації I STAY IN UA, яка ініціювала Women’s Hub, народилася на Євромайдані. Громадські активісти та активістки Ольга Неманежина, Наталя Бурмистр, Антон Середа та Олександр Москалюк об’єдналися, щоб створити неурядову організацію, аналогів діяльності якої немає в Україні. Так з’являється неприбуткова неурядова організація I STAY IN UA, метою котрої є зупинити відтік «мізків» за кордон, створити привабливі умови для молоді, аби розвиватися і працювати в Україні, а також сприяти реалізації рівних ґендерних можливостей.

i stay in ua

Зареєстрована у липні 2015 року, громадська організація стає постійною учасницею Комітету з питань ґендерної рівності при відділі ґендерної політики Мінсоцполітики. Проте потік вимушених переселенців зі Сходу України змушує співзасновників переглянути основні цілі організації. Відтак, активісти неурядової організації I STAY IN UA вирішують, що одним з пріоритетів їхньої діяльності буде також допомога переселенкам з Донбасу у пошуку житла, надання психологічної підтримки і порад щодо працевлаштування.

З одного боку Революція Гідності дала поштовх появі нових політичних еліт. З іншого ж, багато громадських активістів чи не вперше серйозно зауважили проблему ґендерного дисбалансу в українській політиці. Реалії вітчизняної політики не надто оптимістичні – жінки стикаються зі стереотипами щодо традиційного поділу на «жіночі» та «чоловічі» професії, згідно з якими політика належить виключно чоловікам, дискримінацією на статевому підґрунті, фінансовою незахищеністю та відсутністю гендерних квот як у Верховній раді, так і на місцевому рівні. Тож активісти I STAY IN UA вирішують змінити цю ситуацію.

IMG_20150502_180727

Виникає ідея створення Women’s Hub – освітньої платформи, так званого «коворкінг» (co-working) простору, ініціативи, котра об’єднає активних молодих лідерок, які хочуть проявити себе у політиці. За словами координаторки ґендерного проекту, а заодно й активної студентки магістратури німецьких студій Києво-Могилянської академії Анастасії Рачук, місією ініціативи є «створити рівні можливості та рівну репрезентацію як жінок, так і чоловіків в усіх гілках влади». У Україні багато громадських організацій працюють над короткостроковими проектами, націленими на подолання ґендерних стереотипів, створення рівних можливостей, тощо. Зазвичай, такі проекти втілюються у проведенні кількаденних семінарів чи тренінгів для жінок. Проте, по закінченню проекту, учасниці зазвичай залишаються сам на сам зі своїми попередніми проблемами, і не мають належної підтримки, щоб застосувати на практиці набуті знання і навички.

Women’s Hub є революційною ідеєю

Адже, на відміну від подібних проектів, платформа діятиме постійно. Організатори амбітні: в рамках ініціативи планують аж дві школи для лідерок, тривалістю близько 2,5 місяця. «Очікуємо на школі побачити громадських діячок-активісток, які прагнуть реалізувати себе в політиці, – ділиться планами Настя, – надамо їм практичні навички: як брати участь у місцевих виборах, де знайти гроші на фінансування передвиборчої кампанії, як зробити кар’єру у держорганах». На кожній зі шкіл розраховують прийняти близько 40 учасниць, з різних регіонів України, не лише зі столиці. Для учасниць проведуть цікаві майстер-класи, практичні тренінги і навчать, як працювати в команді. Розвинути командний дух має також допомогти двотижневий  тренінг у Карпатах для найбільш активних учасниць по завершенню школи. Такий тренінг надасть лідеркам практичні навики побудови успішних команд та праці з іншими для досягнення спільних цілей.

Анастасія Рачук

Але школа та тренінги не головна «родзинка» проекту – в Києві функціонуватиме щоденно відкритий для всіх бажаючих майданчик для жінок Women’s Hub. «Подібних хабів більш, аніж вистачає в Європі, в нас же – їх просто нема», – наголошує Настя Рачук. Команда I STAY IN UA вивчала досвід країн ЄС, Канади та США, в яких є цілі мережі жіночих майданчиків. Еклектику західного досвіду у поєднанні з українськими реаліями прагнуть реалізувати в рамках Women’s Hub. Такий майданчик об’єднуватиме громадських активісток за схожими інтересами, дозволить запрошувати лекторів та лекторинь, які поділяться досвідом праці жінок у держструктурах, веденні бізнесу, участі у  передвиборчих перегонах, тощо. Більш того, бажаючі зможуть записатися на безкоштовні курси англійської мови.

Координаторка ініціативи  Women’s Hub в Україні Настя Рачук наголошує, що проблема разючого ґендерного дисбалансу в українській політиці так і може залишитися непоміченою. Тому одним зі своїх завдань організація вбачає донести про проблему нерівності людям за допомогою медіа. «Не можна закривати на це очі, – переконує Настя, – треба змінювати ситуацію, робити все, що від нас залежить, щоб кількість жінок в Україні і на місцевому, і на національному рівнях була не менша, ніж у європейських державах».

IMG_20150502_180721

Попри те, що проект Women’s Hub детально розпланований, цікавий і дійсно потрібний Україні, як ніколи, організація I STAY IN UA поки що не знайшла достатньо коштів на його реалізацію. Планують подаватися на гранти, знайти спонсорів. Проте розмова з Настею переконала мене в тому, що рано чи пізно – але ресурси таки знайдуться – адже в молодої команди є чітке бачення мети і кінцевого продукту – постійно діючого майданчика для жінок – Women’s Hub, який покликаний оновити український політичний істеблішмент жіноцтвом і започаткувати масштабне суспільне обговорення проблем ґендерного дисбалансу у вітчизняній політиці.

 Оксана Хомей

Для інфографіки використані дані з ресурсів: ipu.orgepthinktank.euec.europa.eueige.europa.eu

Схожі записи

Чи можливо продати рекламу без сексизму?

«Тиждень жіночої солідарності»: навчити жінок приймати рішення крізь гендерні окуляри

«У питаннях стереотипів жінок врятує почуття гумору», — луцькі депутатки