Повага
Image default
Статтi

Встигаю лише поспати і погодувати кота — лікарки розповідають про роботу в період епідемії

3 березня у Чернівцях зафіксували перший випадок захворювання на коронавірус. А 2 квітня МОЗ нарешті запровадив єдиний протокол лікування хворих на COVID-19. До цього лікарі і лікарки користувалися протоколами інших країн.

Більшість медичних працівників в Україні, за даними МОЗ, жінки. Санітарки, медсестри, сімейні лікарки, інфекціоністки — перші на фронті боротьби з коронавірусом, не можуть захиститися карантином і роботою з дому. За даними головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, 32 медичні працівники/ці перебувають у лікарнях із діагнозом COVID-19 (26 було 2 квітня, 6 додалося за 3 квітня, згідно з брифінгами). Додатково даних про медиків, які хворіють удома, не надають. Цифри змінюються щодня, і поки ми дописували та редагували цю статтю, імовірно, вони збільшилися.

У МОЗ дозволили звичайну маску

Інфекціоністка Чернівецької обласної клінічної лікарні Ольга Кобевко (ця лікарня одна з перших зафіксувала в Україні коронавірус) скаржиться на те, що не вистачає респіраторів.

«Майже не видають респіратори захисту FFP3. Лише FFP2. Ми не можемо зрозуміти, чому немає правильних закупок. Є міністерський наказ, який дозволяє звичайну маску, і це дуже неправильно, з цим є дуже велика проблема. У розпал, коли були перші пацієнти, ми не мали ще спецкостюмів. Але на сьогоднішній день у нас є на обох базах спецкостюми. Багато волонтерів підключаються, щитки привозять. Головна проблема — лише з респіраторами».

У Чернівцях уже є дві бази хворих на коронавірус. За словами Ольги Кобевко, коли відкривалася друга база, Департамент охорони здоров’я запропонував туди госпіталізувати і коронавірусних хворих, і інших пацієнтів із патологіями легень.

«Там було створене окреме відділення, але не надавався спеціальний захист. У зв’язку з цим там з’явилися перші інфіковані медики. Санітарки, медсестри, зараз уже є інфіковані лікарі поліклінік та лікарі інших відділень, де виявлялися інфіковані. У нас у самому інфекційному відділенні серед персоналу ще не діагностували інфікованих медиків, але вже дехто є на обстеженні».

Лікарям додали ще 1 оклад з обласного бюджету. Ольга Кобевко працює на двох базах одночасно, і на міській базі має ще пів ставки.

«Раніше я працювала лише в одній лікарні, а зараз зранку я починаю в обласній лікарні, а після обіду переходжу працювати на міській базі. У мене вільні години починаються найраніше о 8 годині вечора. Я тільки можу поспати й кота нагодувати. У такому ритмі я працюю вже два тижні повних».

За словами Ольги Кобевко, в обласній лікарні в стаціонарі близько 18 хворих на коронавірус. За цей тиждень (з 30 березня по 5 квітня, прим. ред.) всі пацієнти внутрішньо територіально інфіковані. Вже не мають значення ані їхні подорожі, ані друзі з-за кордону. Є пацієнти, які взагалі не мають ніякої історії.

Не вистачає масок, щоб змінювати кожні 2 години

Лікарка-рентгенологиня Жанна працює в амбулаторії Центру первинної санітарної допомоги в одному з обласних центрів України. Каже, що на початку карантину маски дошивала собі сама.

«У перший тиждень карантину, коли в нас закінчилися одноразові маски, нам роздали багаторазові марлеві маски, які ще треба було дошити. Це був єдиний засіб захисту на той час, хоча ВООЗ не рекомендує використання багатошарових бавовняних масок. Через тиждень після початку карантину з’явилися хірургічні маски, але не так багато, щоб змінювати їх кожні 2 години. Респіраторів немає зовсім».

Її рентген-кабінет отримав один одноразовий костюм і костюм багаторазового використання, який

можна обробляти антисептиком.

«Після кожного пацієнта ми обробляємо рентген-стійку антисептичними серветками. Не всі пацієнти розуміють, що треба тримати дистанцію при спілкуванні. Деякі підходять дуже близько, починають кашляти в обличчя. Раніше через наш кабінет проходило 30-50 людей за ранкову зміну, зараз 10-20».

На центр видали 50 швидких тестів на коронавірус. Усього в центрі 25 сімейних лікарів. І в кожного в середньому по 2 тисячі пацієнтів, розповідає Жанна.

«Я чула, що багато лікарів носять свої костюми додому, щоб прати. Це взагалі не вміщається в голову. Всі інфекції, які ти протягом дня назбирав, приносиш додому, до дітей або бабусь, якщо з ними живеш. Це все має пратися в лікарні».

Голі, босі й покинуті

Здебільшого лікарні не забезпечені засобами індивідуального захисту (ЗІЗ), говорить Інна Іваненко, виконавча директорка організації «Пацієнти України», яка організовує збір коштів та волонтерське забезпечення лікарень.

«Нам пишуть про те, що їх немає, або якщо є, то 7% від потреби. Найперша потреба –навіть не апарат ШВЛ, насамперед потрібно забезпечити лікарів ЗІЗ, щоб вони як мінімум виходили на роботу. Витрата дуже велика, вони одноразові. Дефіцит на ринку шалений. Ми або виловлюємо якісь партії на ринку українському через дистриб’юторів, або стаємо в черги. Ми цього тижня стали в чергу на виробництва, і от наприкінці місяця нам обіцяють товар».

Зараз волонтери відстежують інформацію про літаки з гуманітарним вантажем, які прилітають в Україну і, ймовірно, мають забезпечити потребу для 240 лікарень. Ці лікарні МОЗ визначило як опорні, куди передусім мають звозити хворих.

«Проте лікарі екстреної медичної допомоги, сімейники, лікарі інших лікарень (не опорних) теж у зоні ризику. Через те тут робота волонтерів дуже необхідна. В нас є на сайті вкладка Covid-19, там можна перевести будь-яку суму, яку ми потім використаємо на закупівлю респіраторів та інших засобів. За півтора тижні ми через внески фізичних осіб назбирали близько 300 тисяч гривень».

Лікарні можуть залишити організації дані, які в них потреби, а бізнес — допомогти.

«Медики в принципі відчувають себе покинутими. Заходять в таку складну епідемію голі й босі. Ємець, будучи на своїй посаді, нічого не зробив, щоб закупівлі за державний кошт захисту для медиків відбулися. Хоча виділені кошти на це є. Є міжнародна організація Crown Agents, яка була готова це зробити, коли ще не було такого шаленого дефіциту. У нас є припущення, що він не хотів, щоб закуповувала саме ця організація, хотів поставити „свою людину“ у державне підприємство „Медичні закупівлі“, щоб усе контролювати».

В коментарі ТСН  Ілля Ємець пояснив затримку так:

«Коли я подивився, хто ці 67 мільйонів буде поставляти — це Crown Agents***. Це та компанія, яка була при виконуючій обов’язки Супрун, яка за 2017-18 рік не повернула ліків на суму 5,8 мільярди гривень».

В компанії Crown Agents повідомили Інтерфакс.Україна, що вся продукція за держбюджети 2016, 2017 та 2018 роки на 100% поставлена на ДП «Укрмедпостач».

Надбавка: три посадових оклади

Найбільше випадків захворювання на COVID-19 зафіксовано на Тернопільщині. Там у Монастириському районі захворіло 34 медики, з них 28 на лікуванні вдома, розповідає Повазі головна санітарна лікарка Тернопільщини Оксана Чайчук.

«Я думаю, що в кожній області ситуація однакова, тільки робота ведеться по-різному. Лікарі — це група ризику, яка контактує з великою кількістю хворого населення. З тих, кого ми обстежили — 82% безсимптомний перебіг хвороби, це відповідає статистиці світовій. Важких хворих у нас немає, на сьогоднішній день лише одна людина перебуває на штучній вентиляції легень (не медик). Вірус уже давно циркулював у нас до того часу, коли був виявлений перший випадок. Всі випадки фактично в нас були внутрішньообласного інфікування, вони нікуди не виїжджали».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Некороновані королеви

Раніше в Монастириській РДА заявили про звільнення медперсоналу. Оксана Чайчук називає ці звільнення незначними.

«Це молодший медперсонал старшого віку. І це правильно. Вони належать до груп ризику. І зараз приходять молоді люди на їхнє місце, одразу готові працювати, тому що держава відшкодовує кошти тим, хто працює з COVID-19. Надбавка — три посадових оклади».

За словами Оксани Чайчук, по лінії МОЗ надходила допомога: 8000 масок респіраторів, також костюми біологічного захисту.

«ОДА закупівель не робить, вона лише виділяє гроші. З місцевого бюджету виділили 10 млн на закупівлю, з резервного фонду 3 мільйони. На кожну лікарню обласного підпорядкування на Тернопільщини виділено по 200 тисяч для закупівлі засобів індивідуального захисту. Річ у тім, наскільки чиновники на місцях спритні. Виділяються кошти, а тоді це вже справа керівника лікарні. Як він відповідально ставиться до того, щоб його люди були захищені».

Пік COVID-19 в Україні прогнозується на 14-15 квітня, стверджують у МОЗ. 9 днів. Відлік пішов.

Авторка: Міла Мороз

Фото – зі сторінки Фейсбук Ольги Кобевко

Схожі записи

«Це абсурдно і небезпечно»: мерію Парижа оштрафували за надмірну кількість жінок на керівних посадах

Сива та красива: як жінкам зі «срібним» волоссям прийняти себе

Євгенія Цебрій

Марійка за 6 хвилин може почистити 24 картоплини