Сьогодні Верховна Рада України прийняла вцілому законопроект про протидію домашньому насильству.
Згідно із пояснювальною запискою, законопроект має імплементувати положення конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству, яка також відома, як Стамбульська конвенція.
Чи дійсно зроблено крок уперед, а не в сторону, на шляху до перемоги над домашнім насильством? “Повага” зібрала реакції правозахисниць, народних депутаток України та держслужбовиць в соціальній мережі Фейсбук на прийняття закону.
Найбільше занепокоєння викликало питання вилучення з тексту документа усіх норм, у яких згадуються поняття “гендер” та “сексуальна орієнтація”.
Народна депутататка України Світлана Заліщук утрималася від голосування та назвала це голосування «черговим розчаруванням».
Гендерна експертка та радниця МОН Олена Малахова у своєму дописі обурилися тим, що редактура Кабміну наполягає на виключенні слів з використанням фемінітивів: “учениця” і “студентка” зі стратегії МОН щодо гендерного компоненту в освіті.
Письменниця і адвокатка Лариса Денисенко закликала не втрачати пильності:
Водночас, позитивні речі в законопроекті є, адже він вперше на державному рівні впроваджує комплексний підхід у боротьбі домашнім насильством.
Зокрема запроваджується сам термін “домашнє насильство”, яке буде каратися громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, арештом на термін до шести місяців, обмеженням волі на термін до п’яти років або позбавленням волі на термін до двох років.
Крім того, вводяться такі терміни як “економічне насильство”, “психологічне насильство” та “сексуальне насильство”.
Законопроект також передбачає співпрацю служб, які запобігають та протидіють домашньому насильству.
Анастасія Дєєва, заступниця міністра МВС України, написала у Фейсбуці, що закон потрібно прочитати усім, щоб знати свої права:
Народна депутатка України Ірина Суслова зазначила на своїй сторінці у Фейсбук, що програти битву не означає програти війну та проаналізувала в чотирьох пунктах, що сталося та що робити далі:
МФО “Рівні можливості”, що є міжфракційним депутатським об’єднанням у сприянні гендерній рівності, випустило спеціальну Заяву на своїй офіційній сторонці у Фейсбук, у якій підтримало прийняття законопроекту, який в деяких моментах все ж надає можливість захисту жертв насильства та протидії домашньому насильству як явищу.
Однак, народні депутатки України наголосили, що залишаються стурбованими тим, що з тексту повністю виключені терміни, які є ключовими у питаннях боротьби із домашнім насильством.
Як повідомляє Громадське радіо, народна депутатка Марія Іонова наголошує: важливо, щоби термінологія, яка є в Стамбульській конвенції, була врахована у цьому законопроекті.
«…На жаль, нардепи забувають або не проінформовані про існування вже існуючої в законодавстві термінології. Вони підпадають під впливи і тлумачать викривлено. Це важливо, бо законопроект є в рамках міжнародного права», – додала Марія Іонова.
Натомість депутат від Радикальної партії Ігор Мосійчук вважає, що цей закон та питання гендеру не на часі.
«Я вважаю, що термін «гендер» не притаманний ні українському традиційному суспільству, ні українському законодавству. Проти цього виступає найбільш шанові в суспільстві інституції: українська церква і українське військо. Давайте проведемо референдум, або я візьму членів МФО «Рівні можливості» та поїдемо в село і пояснимо там, що гендер важливіший від роботи», — заявив він Громадському радіо.
Якщо законопроект буде підписаний Президентом України, то набере чинності тільки через рік з дня його опублікування.
Ліза Кузьменко