Повага
Жіночий активізм Статтi

В Україні працює проект, що лобіює жінок у політиці

У більшості областей України стартував проект «Побудова політичного українського лобі жінок», утілений Всеукраїнською організацією «Жіночий консорціум України» за підтримки Демократичного Фонду ООН ‒ The United Nations Democracy Fund. Проект спрямований на те, аби розбудувати стратегію й тактику збільшення кількості  жінок у владі.

Він розпочався в червні круглими столами та обговореннями за участю громадських і політичних діячів.

Про те, що заплановано та відбудеться у трьох областях – Волинській, Рівненській та Житомирській, розповіла координаторка, голова ВОГО «Гендерний центр» Оксана Ярош. Політологиня називає основні цільові групи та тривалість проекту:

«У нас є основні цільові групи, з якими ми будемо працювати. Це, по-перше, жінки, що хочуть іти в політику та прагнуть самовдосконалення. У кожній області буде публічний конкурс і буде відібрано 8 жінок, які навчатимуться півтора року на тренінгах. Там розповідатимуть про владу, виборчі процеси. Усього заплановано 5 таких дводенних тренінгів. По-друге, під час висування жінок ми плануємо працювати з політичними партіями. Звісно, що ми будемо їм пояснювати, як змінити свою кадрову політику, щоб вона була більш паритетна. Тому що ситуація нині така:  керівництво політичних партій більш чоловіче, а реальні виконавці, тобто офісні працівники – жінки. Таку ситуацію потрібно змінювати. І по-третє, працювати з громадами,  щоби вони підтримували ці політичні партії. І щоби голосували за жінок, які здатні фахово виконувати депутатські функції. У планах у нас і соціальна реклама, ролики, прес-конференції. Також будуть політичні клуби. Їх буде шість».

Оксана Ярош додає, що гендерні квоти можна робити в різних виборчих системах. Тому нині для неї та колег і колежанок основне завдання – створення національної мережі «Політичний пул жінок», яка мала б об’єднати громадські організації, політичні партії.

Паритет жінок і чоловіків – підвищення конкуренції в політичному житті

Наразі круглі столи відбулися в багатьох українських містах. Зокрема, і в Луцьку.

Серед усіх запрошених гостей було лише двоє чоловіків. І один з них прямо дотичний до політики. Голова Волинської обласної організації «Громадянська позиція» Сергій Чуріков розповів про своє бачення ролі жінок у суспільному житті та  про те, яка роль жінок у їхній партії:

«Проект ми однозначно підтримуємо. Нині з  39 депутатів  на Волині –  11 жінок.  Паритету досягнути можливо. І він потрібен. Які шляхи бачу я? Це  – відкритість партії та внутрішньопартійна демократія. Важлива просвітницька робота серед жінок і чоловіків щодо збільшення участі жінок у владі. Хочу ще додати: хоч неприємно мені це визнавати, спочатку я був проти 30 % гендерних квот, але вони довели свою ефективність на минулих місцевих виборів. Основне ж ‒ як жінки,  так і чоловіки  повинні зрозуміти, що це не взаємопоборювання 2-х гендерних племен. Не намагання жінок  стати подібними до  чоловіків. Це підвищення конкуренції в політичному середовищі», ‒ висловив свою позицію Сергій.

Учасники круглого столу - Юрій Кресак, Іванна Приймачук та Сергій ЧуріковУчасники круглого столу Юрій Кресак, Іванна Приймачук, Сергій Чуріков

Експертка Оксана Ярош називає «Громадянську позицію» гендерно чутливою партією, такою, якій не треба пояснювати, чому жінки потрібні в політиці.

«Ми вже почули одне одного. Залишається вдосконалювати ту співпрацю, більше працювати й пояснювати суспільству», ‒ каже Оксана Ярош.

«Коли говорять про жінок у політиці, чомусь згадують про борщі»

Ще однією партією, яка всіляко підтримує жінок у політиці, експертка вважає  «Силу людей».

Активна громадська діячка, членкиня партії «Сила людей» на Волині Іванна Приймачук розповідає про досвід своєї партії:

«Питання гендерної рівності посідає чільне місце в переліку європейських цінностей, а в Україні  воно ключове для розвитку громадянського суспільства та ефективного політичного середовища. Існує прямий зв’язок між рівнем розвиненості країни та представництвом жінок у політичному житті й на ключових посадах. Політика ‒ найкоротший шлях досягти гендерної рівності в країні.  “Сила Людей” як ліберальна, демократична партія, що будується знизу вгору, із самого початку свого створення приділяє велику увагу гендерним питанням та намагається зробити свої рішення гендерно чутливими. Окрім того, у нас створена Ініціативна група Ради жіночих ініціатив партії. Звісно, що надихнула на це  лекція Мері О’Хейген та інших тренерів NDI, з якими ми працюємо теж. Рада  буде здійснювати контроль за дотриманням квотного принципу як усередині партії, так і на загальнодержавному рівні. Я пишаюся тим, що я в такому об’єднанні, нетиповому для політичної діяльності в Україні. Це ще один крок до утвердження прав людини та становлення громадянського суспільства».

Круглий стіл у Луцьку 17 червняКруглий стіл у Луцьку

Зважаючи на загальну суспільну ситуацію, Іванна Приймачук каже, що часто розмови про участь жінок у політиці зводяться до обговорення «борщів та сімейних клопотів»:

«А це означає, що потрібно все більше про це говорити. І виговорюватися. Якщо ми зможемо обговорити вільно всі ці питання, то й будемо так само обговорювати важливу участь жінок у політиці».

«Політика – не бізнес-клуб за інтересами»

Лучанка Юлія Гринчук, членкиня БПП «Солідарність», каже, що 30-відсоткові гендерні квоти для її партії ‒ складний процес. І жінка вважає, що це –  перша ластівка на шляху до утвердження рівноправ’я в політиці. А проект – важливий крок для того, аби жінки були більше впевнені, що вони повинні бути у владі.

«Є активні й цілеспрямовані жінки, які можуть стати пліч-о-пліч і йти до мети, а є й такі,  на яких ніякі вмовляння й показ перспектив не впливають… Боляче спостерігати за тими,  хто,  стоячи на узбіччі історії,  ще й намагається поставити підніжку своїй же колежанці, яка прагне вголос заявляти не лише про права жінок, але й показує цю необхідність конкретними прикладами і справами. І  як би там не було, але політичні сили (усі, нехай ніхто себе не обманює іншим) будуть зацікавлені в жіночому складі та представництві лише тоді,  коли ми усвідомимо, що партія – це не клуб за інтересами однієї статті, тоді,  коли політика перестане бути бізнес-клубом для окремих груп» – резюмує пані Юлія.

Богдана Стельмах, Оксана Ярош та Юлія ГринчукБогдана Стельмах, Оксана Ярош, Юлія-Гринчук

Про важливість проекту говорить також експертка, голова Волинського прес-клубу Богдана Стельмах. За її словами, навіть ті партії, які дотримуються гендерної квоти, часто використовують жінок, а не справді залучають їх до політичного життя:

«Ще партії дуже часто використовують жінок як розхідний матеріал, як інструмент для виконання чогось. Саме ці 30%. Негативне ставлення до жінок у політиці  ‒ саме через такі моменти. Тобто жінок залучають лише для того, щоб отримати статус. Туди мають приходити не тому, що їх хтось там привів, щоб вирішити тимчасове питання по квоті, а тому, що жінки хочуть і можуть. І дуже важливо, щоб інші жінки таких сприймали адекватно.  Це проблема ще з 2004 року, коли співачок почали заводити у Верховну Раду – тобто людей, які не знаються на політиці, але які є обличчям, а чоловіки  їх використовують як інструмент для задоволення свого его».

Аби цього не траплялося, Богдана каже, що потрібно ні дівчаткам, ні хлопчикам ще змалку не нав’язувати гендерні ролі. Адже саме такі ролі є причиною того, що потім жінки не бачать себе в політиці чи бізнесі, де здебільшого чоловіче середовище.

Після завершення серії круглих столів в українських містах  результати напрацювання обговорили  на Першому Всеукраїнському форумі Політичного українського лобі (ПУЛ) жінок у Києві. Відбір жінок для участі в проекті стартуватиме в серпні.

Аріна Крапка

Схожі записи

Не засмучуватися, усміхатися, робити чоловікові масаж: у Японії вибачилися за сексизм у порадах для вагітних

Новые женщины в новых сериалах

Стамбульська конвенція: ратифікувати не можна зволікати

Яна Радченко