Раїса Кучмук, депутат Волинської обласної ради, займається проблемами безробіття у Луцьку, очолює Волинський обласний центр зайнятості, крім цього очолює громадську організацію, що захищає права та інтереси жінок, матерів і дітей. «Повага» запитала пані Раїсу про те, чи складно жінці зробити кар’єру у політиці.
– Чи були у Вашій політичній кар’єрі випадки дискримінації та стереотипів, пов’язаних зі статтю? Які саме?
– Були – ще на початках моєї діяльності. Ставлення було на кшталт «довге волосся – короткий розум». Можливо, саме це і зробило мене такою, якою я є сьогодні, хоча мама казала, що я з дитинства була хлопчуром. Жінка в політиці повинна мати твердий характер. А наша українська жінка має бути трохи Жанною д’Арк.
– Як Ви реагували на такі ситуації?
– Адекватно по-чоловічому і реагувала: якщо ви мені скажете, що я маю як жінка робити, то я скажу, куди вам іти. Лекції про гендерну рівність у такому випадку недоречні. Має бути чітка і гідна відповідь. А ще дуже необхідне почуття гумору.
– Яким чином прояви дискримінації та упередженості заважають (якщо заважають) Вашій політичній кар’єрі? Загалом жінкам зробити кар’єрі у політиці?
– Особисто моїй не заважають. Жінці, яка серйозно прийшла в політику, її стать не має заважати. Якщо заважає, значить вона не на своєму місці. Діяти потрібно адекватно, дати іншим зрозуміти, що з тобою мають поводитися гідно. Хоча загалом жінкам дуже непросто в політиці.
Богдана Стельмах
Біографічна довідка:
Депутат Волинської обласної ради, позафракційна. У політиці – з 2002 року.
З 2004 року перебуває на посаді директора Волинського обласного центру зайнятості.
У 1998 і до сьогодні – голова громадської організації «Рожищенська районна рада з питань захисту законних прав та інтересів жінок, матерів і дітей».
Із 2003 року – член Рожищенської районної волонтерської громадської організації «Жіноча рада».