Повага
Image default
Статтi

Рада попередньо підтримала зменшення застави на місцевих виборах: як це допоможе жінкам-кандидаткам

Верховна Рада 248 голосами ухвалила в першому читанні законопроєкт, що передбачає зменшення у 9 разів застави для кандидатів/ок на місцевих виборах. 

Чому це питання важливе для майбутніх кандидаток та як зменшення застави може допомогти жінкам, для яких передвиборча кампанія зазвичай проходить складніше, розбиралася Повага. 

Що зміниться?

Якщо нардепи підтримають ініціативу і в другому читанні, то зміни стосуватимуться виключно кандидатів/ок на місцевих виборах у громадах з понад 90 тис виборців, зазначила  під час виступу на форумі “Рівність у політиці” координаторка політичних програм та голова громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Айвазовська

“Формула розрахунку застави виглядає так: мінімальна зарплатня (яка нині станов 4723 гривень) помножити на 4 на кожні 90 тисяч виборців. Якщо в місті 180 тисяч виборців, то грошова застава буде близько 37 тисяч гривень, замість нагато більшого порядку цифр, який був раніше”, — говорить Ольга Айвазовська. 

Застави для кандидатів на місцевих виборах в громадах менше 90 тисяч виборців не буде, як і раніше, проте, як припускає Айвазовська, згодом цю норму можуть переглянути, бо держава має проблеми із фінансуванням виборчого процесу. 

“Загалом понад 2 млрд гривень потрібні для організації виборчого процесу, тоді як у бюджет закладено тільки близько 1 млрд”, — відзначила голова громадянської мережі “ОПОРА”. 

Застава на місцевих виборах: що думають нардепки? 

Виборчі кампанії зазвичай складніші для жінок-кандидаток. Зокрема, й через те, що до жінок у політиці досі ставляться, як до винятка. Про це нардепки говорили на форумі “Рівність у політиці”. 

“Наголошу, що найважливішим є не формальне регулювання, а виховування культури, за якої лідерство жінки і жінка в політичній професії, буде нормою, а не винятком” — вважає екснардепка Оксана Сироїд. 

Народна депутатка від фракції “Голос” Інна Совсун говорить, що її політсила підтримує зменшення застави на місцевих виборах з багатьох причин.

“По-перше, не може застава на виборах мера Києва бути більшою, ніж застава на виборах мера Лондона.  Це позбавлено будь-якого сенсу з точки зору здорового глузду. Особливо, це позбавлено сенсу в контексті коронавірусу. Коли дійсно пошук ресурсів на вибори, особливо чесних і прозорих ресурсів, буде і так утруднений. І безперечно тут є і гендерний момент. Ми бачили не одне дослідження, де вказано, що жінкам-кандидаткам значно тяжче знайти і залучити гроші для передвиборчої кампанії, тому ми за те, щоб ці застави зменшувати”, — відзначила Совсун. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Жінки готові йти у владу, і соціологічні дослідження свідчать, що люди готові їх обирати

Народна депутатка від фракції “Опозиційна платформа – За життя” Наталя Королевська натомість вважає, що застави можна було б і взагалі скасувати.

“Її (заставу, ред.) потрібно або взагалі скасувати, або це має бути адекватна сума. Я взагалі за те, щоб жінок позбавити цієї плати, а чоловіки нехай платять. Для нас це буде додатковий “проїзний квиток”, — сказала нардепка. 

Чому представництво жінок у місцевій владі важливе? 

За словами голови правління Громадянської мережі “ОПОРА” Ольги Айвазовської, згідно з даними парламентських виборів 2019 року, в 25 одноманатних округах, які були в 16 облатях України, жінки взагалі не балотувалися з тих чи інших причин. Це складає 10% від загальної кількості округів. 

Одним із бар’єрів для жінок на шляху до політики є те, що їх не заохочують брати участь у виборах. Зауважила під час форуму старша менеджерка програм для політичних партій  з Національного демократичного інституту Мішель Макгрурті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Окрім законодавчого регулювання, потрібна ще і психологічна підтримка» — Ольга Айвазовська про діджитал харасмент у політиці

“Представництво жінок в органах місцевої влади важливе, тому що це дасть можливість звернути увагу на проблеми, які є важливими для жінок, для сімей, для суспільства загалом. Часто вважають, що жінки у владі більше звертають уваги на потреби різних верств населення і воно так і є, тому дуже важливо, що ми підтримуємо і висуваємо жінок на місцевому рівні, зокрема” – зазначила Мішель Магрурті.

Схожі записи

Жінки в пеклі таборів Другої світової

Ірина Славінська розповіла про спокуси і небезпеки, які трапляються журналісткам і письменницям у професійному житті

Підтримати і не зашкодити: пам’ятка для медіа, як працювати з потерпілими від насильства