Повага
Image default
Статтi

Про що говорять феміністичні тату. Історії 10 жінок (фото)

Татуювання для багатьох – спосіб самовираження та транслювання власної позиції чи ідеології. Повага попросила 10 жінок розповісти про власні феміністичні тату, показати їх та пояснити, яке значення вони у нього вкладають. 

Валерія Зубатенко, правозахисниця, гендерна дослідниця, художниця

У мене тату з Венерою, у якої видно скелет. Від початку це тату було мені знайоме інтуїтивно, а значення цього тату наздогнало мене після того, як я його зробила.

Венера вважається одним із найупізнаваніших образів, що уособлюють конструкт західноєвропейської жіночності. Моя Венера препарована. Вона показує, що всередині конструкта жіночності живуть реальні жінки з крові та плоті. Їх у цей конструкт  тривалий час насильно вписує патріархат. Простіше кажучи: ви вважаєте, що жінки складаються з квіточок, бантиків та кошенят? Ні, вони складаються з плоті, крові, м’яса, кісток.

Юлія Север’янова, контент-менеджерка

На моєму тату зображена дівчина-бійчиня. Гарна та небезпечна. Також є напис: girls pwr (жіноча сила — ред.). Для мене значення цього тату – бийся, як дівчина. Спочатку цю фразу я хотіла написати, але потім подумала, що girls power має ширше трактування. Бо це не тільки фізична сила, а ще й сила долати життєві труднощі, сила жіночої єдності та дружби, сила бути кращою за чоловіків, щоб тебе помітили.

Це тату я вирішила набити, коли захопилася жіночою самообороною. Я вірю, що татуювання мають вплив на життя носія, і саме це стало початком моїх змін у собі – за ці роки стала більш незалежною: продовжила тренування, хоч уже і в іншому спорті, змінила роботу.

Ірина Некритюк, військовослужбовиця

Моє тату – Дзеркало Венери – показує мою солідарність до феміністичною руху й мою позицію на рахунок боротьби за права жінок. З усіх наявних татуювань – ним пишаюся найбільше, бо воно символізує мої принципи та надихає змінювати стереотипне мислення більшості людей, що виховувалися в патріархальному суспільстві. Після відвідин цьогорічного маршу в Києві 8-го березня вирішила, що пора його доповнити та додати кілька кольорових елементів. Наразі ще вагаюсь у варіантах ескізів.

Іра Лучиніна, перекладачка

На першому тату зображена пташка, яка говорить про жінок. Чорна хмаринка символізує  її розмови. Хмаринка зображена у вигляді коми, бо далеко не все ще сказано, але ця кома вагома і важка. Для мене це привід не забувати про сестринство і внутрішню мізогінію.  Зроблена на тату-марафоні у Харкові минулого року. Вибрала це зображення, адже воно максимально нейтральне, але красиво поєднує українські мотиви та ідейність.

Моя друга тату “Сила кицьки”. Я побачила ескіз у тієї ж майстрині, але захотіла  більш стилізовану кішку, схожу на вульву. Тому я звернулася пізніше – і майстриня намалювала таку окремо, спеціально для мене. Я довго звикала до малюнка, бо його постійно видно на нозі.  Обидві тату  для мене спосіб заговорити до світу. Вони яскраві, стилістично дуже українські (в кольорах і манері зображення). Ну і сила кицьки, йо!

Катерина Масюк, програмістка

Дівчина з пістолетом – моє перше тату. Якщо чесно, воно крадене в майстра татуювання Йена Левіна. Я ще нічого не знала про авторське право, коли робила. Як побачила – одразу вирішила зробити собі таке. У дитинстві в мене був пластмасовий пістолет, який стріляв різнокольоровими пластиковими кульками. Одного разу вони закінчились, і я палила з нього кульками з жованого паперу та кульками з солоного тіста, які сама пекла.

На другому тату зображена дівчинка з рогаткою та двома вбитими горобцями. Це подарована ілюстрація на день народження, з якої я вирішила зробити тату. Ідея полягає в тому, що бути дівчиною не означає гратися в ляльки, я не часто робила це у дитинстві. Окрім того, я з дитинства мріяла про рогатку, яку мені подарували десь у 22 роки.

Піратка – то мій малюнок, зроблений мені, намальований із мене. Така собі домашня піратка, але якщо що – вийде в море. Нині вона в домашніх капцях, бо вдома теж може покомандувати. В усіх трьох тату ідея для мене – бунт, бо так було завжди.  Також на тату можна побачити можливість відбиватися – я можу, якщо знадобиться. Тату я роблю собі на день народження, як подарунки.

Галина Вальчишин, філологиня

Для тату я обрала слово resist – англійською “чинити опір, протистояти”. Розглядала варіант don’t give up, але майже одразу відкинула його, бо все ж це пасивна позиція: завмерти і не здаватися, а моє татуювання закликає до дії.

Цим тату я нагадую собі і транслюю світові, що ми, жінки, не повинні миритися з несправедливістю, ми маємо боротися за свої права, бо свобода – це не те, що дають, а те, що беруть.

У період, коли я вирішила робити тату, у моєму житті було багато побутової мізогінії та бодішеймінгу. У пам’яті пекли свіжі спогади про акушерське насильство, а також я намагалася опиратися тим шаблонам, які суспільство нав’язує молодим мамам. На жаль, тоді в мене було небагато впевненості у собі, щоб різко відсікати всі ці закиди, тож я або мовчки ковтала образи, або швидко здавалася в дискусії. Я вирішила зробити це татуювання на видному місці, щоб кожного разу, коли я кидаю погляд на свою кисть, воно слугувало мені підказкою й нагадуванням, що треба опиратися й захищати себе.

Дзвенислава Щерба, активістка

На тату зображена веселка зі слоганом Girly Dreams of Feminism. Для мене це тату має кілька значень. Перетин моїх ідентичностей: лесбійки й феміністки та  декларування своєї позиції і очікувань, що все ж таки колись буде суспільство без сексизму, насильства та дискримінації загалом.

Також це своєрідрий спротив моєму консервативному бекграунду, у якому тату – це “неправильно”.

Цей ескіз я побачила ще в анонсі тату-марафону в рамках Тижнів Жіночої Солідарності 2019 у Харкові, однак можливості приїхати в Харків не було, тож я просто підписалася на тату-майстриню. У червні я побачила, що цей ескіз досі в наявності. Я якраз готувалася до волонтерства безпеки на КиївПрайді, тож вирішила втілити давню мрію – набити тату на ребрах. Найцікавіше, що тоді мене колективно відмовляли батьки і колишня партнерка, але я згадала слоган 2 хвилі фемінізму “Моє тіло – моє діло” та пішла бити.

Альона Мамай, перфомерка 

На моєму тату зображена жінка, яка показує неголену пахву. Під нею написано fuck patriarchy. Я набила це тату, бо вирішила так передати свою позицію. Жінка, зображена на тату, схожа на мене візуально, я теж не голю пахви. Тату набите на спині, ця жінка ніби мене захищає в моєму вразливому місці.

Напис на тату говорить сам за себе. Мені подобається, що він ззаду ще тим, що в нашому суспільстві поширене уявлення, що крутіший той, хто зверху. Є вираз “нагинання раком”, як якась принизлива дія щодо того, кого “нагнули”, хоча це всього-на-всього поза в сексі. Моє тату видно, коли я в такій позиції. Мене неможливо на**ати чи ви**ати, бо я сама ви**у, й не кого, а що – патріархат. Про це говорить тату.

Ще там є назва майстерні, де я била татуху – я багато думала про питання авторства в цій галузі. Якщо розглядати тату, як витвір мистецтва – я вважаю, що має бути підпис авторки. Та й я хотіла підтримати фем-тату-майстерню Utopia Ink.

Квітка

 На тату частково зображена Фріда Кало і скорочення фрази girl power. Для мене Фріда – уособлення сильної, вольової жінки. Вона мені імпонує. Це тату для мене – про силу жінок і про мою особисту любов до них загалом. Побачила ескіз, зрозуміла, що відгукується. Також я давненько хотіла набити щось феміністичне.

Аліса Сидоренко, дизайнерка

Наше тату складається з абревіатури Woman Power (wmn pwr), однакове тату в усіх чотирьох дівчат. Вирішили робити груповим на пам’ять про нашу компанію і дружбу. Кожна з нас виступає за рівноправність і сильну позицію жінок у суспільстві. Саме  це ми й хотіли підкреслити за допомогою татуювання. Разом ми сильніші.

Рішення зробити татуювання ми ухвалили одноголосно, якось одразу вирішили, що це буде абревіатура, символізуватиме нашу загальну життєву позицію.

Валерія Широкова

Схожі записи

Насильство — відповідальність кривдника: що відомо про ситуацію навколо вечірок зі зґвалтуваннями?

Ми не можемо не говорити з молоддю на теми, що її реально хвилюють — гендиректор Нового каналу про «Перші ластівки»

Робота мамою: як сімейні обов’язки впливають на економічну активність жінок

Наталка Сіробаб