Повага
Image default
Статтi

Про що говорять феміністичні тату. Історії 10 жінок (фото)

Татуювання для багатьох – спосіб самовираження та транслювання власної позиції чи ідеології. Повага попросила 10 жінок розповісти про власні феміністичні тату, показати їх та пояснити, яке значення вони у нього вкладають. 

Валерія Зубатенко, правозахисниця, гендерна дослідниця, художниця

У мене тату з Венерою, у якої видно скелет. Від початку це тату було мені знайоме інтуїтивно, а значення цього тату наздогнало мене після того, як я його зробила.

Венера вважається одним із найупізнаваніших образів, що уособлюють конструкт західноєвропейської жіночності. Моя Венера препарована. Вона показує, що всередині конструкта жіночності живуть реальні жінки з крові та плоті. Їх у цей конструкт  тривалий час насильно вписує патріархат. Простіше кажучи: ви вважаєте, що жінки складаються з квіточок, бантиків та кошенят? Ні, вони складаються з плоті, крові, м’яса, кісток.

Юлія Север’янова, контент-менеджерка

На моєму тату зображена дівчина-бійчиня. Гарна та небезпечна. Також є напис: girls pwr (жіноча сила — ред.). Для мене значення цього тату – бийся, як дівчина. Спочатку цю фразу я хотіла написати, але потім подумала, що girls power має ширше трактування. Бо це не тільки фізична сила, а ще й сила долати життєві труднощі, сила жіночої єдності та дружби, сила бути кращою за чоловіків, щоб тебе помітили.

Це тату я вирішила набити, коли захопилася жіночою самообороною. Я вірю, що татуювання мають вплив на життя носія, і саме це стало початком моїх змін у собі – за ці роки стала більш незалежною: продовжила тренування, хоч уже і в іншому спорті, змінила роботу.

Ірина Некритюк, військовослужбовиця

Моє тату – Дзеркало Венери – показує мою солідарність до феміністичною руху й мою позицію на рахунок боротьби за права жінок. З усіх наявних татуювань – ним пишаюся найбільше, бо воно символізує мої принципи та надихає змінювати стереотипне мислення більшості людей, що виховувалися в патріархальному суспільстві. Після відвідин цьогорічного маршу в Києві 8-го березня вирішила, що пора його доповнити та додати кілька кольорових елементів. Наразі ще вагаюсь у варіантах ескізів.

Іра Лучиніна, перекладачка

На першому тату зображена пташка, яка говорить про жінок. Чорна хмаринка символізує  її розмови. Хмаринка зображена у вигляді коми, бо далеко не все ще сказано, але ця кома вагома і важка. Для мене це привід не забувати про сестринство і внутрішню мізогінію.  Зроблена на тату-марафоні у Харкові минулого року. Вибрала це зображення, адже воно максимально нейтральне, але красиво поєднує українські мотиви та ідейність.

Моя друга тату “Сила кицьки”. Я побачила ескіз у тієї ж майстрині, але захотіла  більш стилізовану кішку, схожу на вульву. Тому я звернулася пізніше – і майстриня намалювала таку окремо, спеціально для мене. Я довго звикала до малюнка, бо його постійно видно на нозі.  Обидві тату  для мене спосіб заговорити до світу. Вони яскраві, стилістично дуже українські (в кольорах і манері зображення). Ну і сила кицьки, йо!

Катерина Масюк, програмістка

Дівчина з пістолетом – моє перше тату. Якщо чесно, воно крадене в майстра татуювання Йена Левіна. Я ще нічого не знала про авторське право, коли робила. Як побачила – одразу вирішила зробити собі таке. У дитинстві в мене був пластмасовий пістолет, який стріляв різнокольоровими пластиковими кульками. Одного разу вони закінчились, і я палила з нього кульками з жованого паперу та кульками з солоного тіста, які сама пекла.

На другому тату зображена дівчинка з рогаткою та двома вбитими горобцями. Це подарована ілюстрація на день народження, з якої я вирішила зробити тату. Ідея полягає в тому, що бути дівчиною не означає гратися в ляльки, я не часто робила це у дитинстві. Окрім того, я з дитинства мріяла про рогатку, яку мені подарували десь у 22 роки.

Піратка – то мій малюнок, зроблений мені, намальований із мене. Така собі домашня піратка, але якщо що – вийде в море. Нині вона в домашніх капцях, бо вдома теж може покомандувати. В усіх трьох тату ідея для мене – бунт, бо так було завжди.  Також на тату можна побачити можливість відбиватися – я можу, якщо знадобиться. Тату я роблю собі на день народження, як подарунки.

Галина Вальчишин, філологиня

Для тату я обрала слово resist – англійською “чинити опір, протистояти”. Розглядала варіант don’t give up, але майже одразу відкинула його, бо все ж це пасивна позиція: завмерти і не здаватися, а моє татуювання закликає до дії.

Цим тату я нагадую собі і транслюю світові, що ми, жінки, не повинні миритися з несправедливістю, ми маємо боротися за свої права, бо свобода – це не те, що дають, а те, що беруть.

У період, коли я вирішила робити тату, у моєму житті було багато побутової мізогінії та бодішеймінгу. У пам’яті пекли свіжі спогади про акушерське насильство, а також я намагалася опиратися тим шаблонам, які суспільство нав’язує молодим мамам. На жаль, тоді в мене було небагато впевненості у собі, щоб різко відсікати всі ці закиди, тож я або мовчки ковтала образи, або швидко здавалася в дискусії. Я вирішила зробити це татуювання на видному місці, щоб кожного разу, коли я кидаю погляд на свою кисть, воно слугувало мені підказкою й нагадуванням, що треба опиратися й захищати себе.

Дзвенислава Щерба, активістка

На тату зображена веселка зі слоганом Girly Dreams of Feminism. Для мене це тату має кілька значень. Перетин моїх ідентичностей: лесбійки й феміністки та  декларування своєї позиції і очікувань, що все ж таки колись буде суспільство без сексизму, насильства та дискримінації загалом.

Також це своєрідрий спротив моєму консервативному бекграунду, у якому тату – це “неправильно”.

Цей ескіз я побачила ще в анонсі тату-марафону в рамках Тижнів Жіночої Солідарності 2019 у Харкові, однак можливості приїхати в Харків не було, тож я просто підписалася на тату-майстриню. У червні я побачила, що цей ескіз досі в наявності. Я якраз готувалася до волонтерства безпеки на КиївПрайді, тож вирішила втілити давню мрію – набити тату на ребрах. Найцікавіше, що тоді мене колективно відмовляли батьки і колишня партнерка, але я згадала слоган 2 хвилі фемінізму “Моє тіло – моє діло” та пішла бити.

Альона Мамай, перфомерка 

На моєму тату зображена жінка, яка показує неголену пахву. Під нею написано fuck patriarchy. Я набила це тату, бо вирішила так передати свою позицію. Жінка, зображена на тату, схожа на мене візуально, я теж не голю пахви. Тату набите на спині, ця жінка ніби мене захищає в моєму вразливому місці.

Напис на тату говорить сам за себе. Мені подобається, що він ззаду ще тим, що в нашому суспільстві поширене уявлення, що крутіший той, хто зверху. Є вираз “нагинання раком”, як якась принизлива дія щодо того, кого “нагнули”, хоча це всього-на-всього поза в сексі. Моє тату видно, коли я в такій позиції. Мене неможливо на**ати чи ви**ати, бо я сама ви**у, й не кого, а що – патріархат. Про це говорить тату.

Ще там є назва майстерні, де я била татуху – я багато думала про питання авторства в цій галузі. Якщо розглядати тату, як витвір мистецтва – я вважаю, що має бути підпис авторки. Та й я хотіла підтримати фем-тату-майстерню Utopia Ink.

Квітка

 На тату частково зображена Фріда Кало і скорочення фрази girl power. Для мене Фріда – уособлення сильної, вольової жінки. Вона мені імпонує. Це тату для мене – про силу жінок і про мою особисту любов до них загалом. Побачила ескіз, зрозуміла, що відгукується. Також я давненько хотіла набити щось феміністичне.

Аліса Сидоренко, дизайнерка

Наше тату складається з абревіатури Woman Power (wmn pwr), однакове тату в усіх чотирьох дівчат. Вирішили робити груповим на пам’ять про нашу компанію і дружбу. Кожна з нас виступає за рівноправність і сильну позицію жінок у суспільстві. Саме  це ми й хотіли підкреслити за допомогою татуювання. Разом ми сильніші.

Рішення зробити татуювання ми ухвалили одноголосно, якось одразу вирішили, що це буде абревіатура, символізуватиме нашу загальну життєву позицію.

Валерія Широкова

Схожі записи

У школах на уроках «Захисту України» більше не буде гендерного поділу

Більше 7 за 10-бальною шкалою — про рівень сексизму й мізогінії в Україні

Незацьковані: «Бережи себе, навіть, якщо це комусь не подобається»