Нині у ЗСУ служать 57 тисяч жінок. На передовій — п’ять тисяч. І хоча це — один із найвищих показників серед світових армій, але і досі Міноборони України передбачає для них лише парадний варіант форми — кітель, спідницю та черевики. Польовий — за чоловічими мірками. Форму розміру S та XS доводиться або купувати власним коштом, або підшивати в ательє, що в умовах передової фактично неможливо. Тетяна Марінова для видання Womo.ua поспілкувалась із фондами, які допомагають військовослужбовицям отримати жіночу амуніцію.
«Землячки»
Ведуча та журналістка Ксенія Драганюк створила проєкт «Землячки», щоб розповідати світові про неймовірних співвітчизниць. Але повномасштабне вторгнення посприяло перетворенню інформаційного проекту у волонтерський штаб, а згодом — на громадську організацію, яка допомагає українським воячкам.
Спочатку забезпечували жінок на фронті легкими плитами для бронежилетів, легкими касками, зручним взуттям, рукавицями, специфічними медичними препаратами, рюкзаками, аптечками, білизною та, обов’язково, пакунком «жіночої гуманітарки», що складається з 30 засобів гігієни. Але захисниці просили форму.
«Зимову жіночу військову форму у нас запитує кожна захисниця з першого дня війни. Ми вже закрили понад три тисячі запитів», — розповідає засновниця ГО «Землячки» Ксенія Драганюк.
Шукали готову, купували тканину та відшивали, збирали враження у дівчат. Десь польових умов не витримувала тканина, десь — якість пошиву. Але проблему треба було вирішувати на виробничому рівні. Тож шукали знавців, які спеціалізуються на мілітарі.
Читайте також: У погляді — вся рішучість нашої землі: Любов Плаксюк, артилеристка (фото)
Лекала з урахуванням особливостей жіночої фізіології розробляла ПрАТ «Ужгородська швейна фабрика» разом з ГО «Землячки». Важливою складовою процесу є масове пошиття. Харківська фабрика «Lap» змогла реорганізувати свій робочий цех. Усі швачки наразі працюють віддалено, але на якісному обладнанні фабрики, що допомагає зберегти високу якість пошитої продукції. Назву бренду ЗМLCHK обрали на честь ГО.
28 жовтня стартувало промислове виробництво двох комплектів – осіннього та зимового. На осінь форма — на флісі. Перша партія утепленої осінньої військової форми становить 300 комплектів. Зимові моделі, більш тепліші, відшиватимуться на початку листопада.
ГО «Землячки. Український фронт» відправляє форму для захисниць безкоштовно, на волонтерських засадах. Запит військовослужбовці можуть оформити через Інстаграм організації zemliachky.ukrainian front.
Arm Women Now
Про проблему з формою для захисниць депутатка Київради Ірина Никорак дізналась у кінці квітня. З’явився запит від однієї з військових частин на форму розміру XS. У артилеристки протерлася тканина на колінах, а дістати нові штани власними силами не змогли впродовж місяця. Пошуки амуніції для захисниці виявили шокуючу проблему: жодне виробництво в Україні ніколи не відшивало форму з жіночими антропометричними особливостями. А надати форму треба 57 тисячам військовослужбовиць – і не лише влітку, але й взимку.
Проєкт «Arm Women Now» почав вирішувати проблеми системно. З кінця квітня до 1 листопада 2022 року команда передала вже понад тисячу комплектів форми — кітель та штани. І найближчим часом починає закривати «зимові» запити від різних військових частин, які перебувають на передовій. Працюють за світовими стандартами.
«В армії США є комплект одягу, який розрахований на холод до -50 градусів, — розповідає Ірина Никорак. — Кожна військовослужбовиця отримає набір з різних елементів одягу. І в залежності від температури та бойового завдання, одягає певну послідовну комбінацію речей». Зараз фахівці працюють паралельно над різними елементами комплекту і для українок вже відшиваються зимові куртки-бушлати за жіночим лекалом та утеплені штани. До них додають елементи саме жіночого одягу. Головне, щоб наші захисниці могли комфортно себе почувати за будь-якої погоди.
Важливою частиною жіночої військової форми є спіднє. Міноборони зараз жінкам видає чоловічу білизну. Тож команда Arm Women Now розробила як власний матеріал, так і модель тактичної термобілизни. З вересня вже понад 500 комплектів тестуються на передовій.
Дослідження в польових умовах стартували ще навесні. Усі коментарі та відгуки від дівчат з передової команда Arm Women Now збирає на відкритій сторінці в Інстаграм @armwomennow22. Вже можна підбити і перші підсумки. Кожна військовослужбовиця, яка отримала експериментальний комплект (кітель та штани) від Arm Women Now, задоволена якістю польського ріпстопу (65/35). Завдяки складним конструкторським рішенням форма сідає на будь-який тип фігури. Амуніція отримала високу оцінку і щодо функціональності, бо продумані всі деталі з урахуванням жіночої анропометрії.
Форма – це не лише про одяг, а й про взуття
Але ж форма – не лише одяг. Захисниця України повинна не думати і про взуття. У Arm Women Now зауважують, що зараз з’явилось багато українських виробників, які виготовляють якісні берці для жінок. Але ще важко знайти примірники дуже малих розмірів — 35/36. Їх доводиться або за кордоном купувати, або оформлювати спецзамовленням у виробників. А це – зайва втрата часу.
Замовлення Arm Women Now зараз виконуються виключно в Україні. Коло підприємств не можна швидко розширити, бо для промислових обсягів потрібні відповідне обладнання та досвід фахівців. Є певні затримки у поставках і через постійні відключення електроенергії. Але на передовій – п’ять тисяч українок уже у листопаді будуть одягнуті саме у жіночі теплі комплекти від Arm Women Now. Для їх виготовлення матеріал використовується як імпортний, так і українських виробників.
«Я вважаю, що загалом потрібно змінити підхід до забезпечення жінок в армії в прямій залежності до їх потреб, які відрізняються від чоловічих. Це не лише військова жіноча форма з білизною. Укомплектування захисниці України — це ще й полегшені та пристосовані до жіночої фігури бронежилети (як в армії Ізраїлю), відповідного розміру головні убори, комплект засобів гігієни тощо. Для цього необхідно внести відповідні зміни в існуючі нормативні акти та накази Міноборони. Наслідком цього стане новий принцип бюджетування та формування замовлення амуніції для ЗСУ, який буде гендерно орієнтованим», — каже Ірина Никорак.
«Швейна рота»
«Швейна рота» в Дніпрі почала допомагати армії з перших днів війни. До жіночої амуніції Марина Пальченко та Ксенія Самойлич долучились у липні 2022 року. Тоді дівчата познайомились з Ксенією Драганюк та діяльністю фонду «Землячки».
Тоді ж Ксенія Драганюк поділась з дівчатами негативним враженням від якості виготовленої у Туреччині експериментальних зразків жіночої форми.
«Ми попросили нам надіслати один комплект, — згадує Марина Пальченко. — Як побачили ми якість тієї форми, нам так стало шкода наших дівчат! І ми тишком-нишком почали намагатися створювати власний варіант».
В умовах гарячої фази війни найкраще себе зарекомендувала британська жіноча форма 5.1. А там тільки кофта коштує 8-9 тисяч гривень. Тож фахівці на замовлення «Швейної роти» створили свій зразок для наших дівчат на базі британських лекал. У фабричних умовах вже відшили експериментальну партію. Три сотні зразків дівчата тестують в окопах. Благодійниці сподіваються, що ця форма буде конкурентоспроможною і за якістю. За вартістю вона вже на третину дешевша.
Аби мали можливість і інші благодійники долучитися до справи, в YouTube виклали відео з особливостями виготовлення жіночих штанів та кітелю.
«Ми шукаємо тканину, фурнітуру на цей проект, готові вирішувати організаційні питання. Десь на сезон весна-літо 2023 ми сподіваємось, що зможемо вже наших захисниць одягати. Там і потужності потрібні, і тканина не для домашніх машинок», — каже Ксенія Самойлич.
Але поки відбувається тестування, справа не стоїть на місці. «Швейна рота» складається із 150 швачок, але до липня тисячами відшивала чоловічу лінію. Одягали ці речі і захисниці України. Перші відгуки з фронту від дівчат про те, як їм воюється у чоловічій амуніції полились водопадом з березня. Чоловічі футболки незручні, бо немає виточок. Дівчата наражалися на зайвий ризик отримати поранення чи навіть загинути, бо «тонули» у чоловічих панамках та шоломах. Окрема тема – балаклави-підшоломники. Вони не лише завеликі! Вони не розраховані на наявність волосся у жінок. Тож у «Швейній роті» розробили власну версію жіночої балаклави — з отвором під хвістик або косу. Понад дві тисячі примірників вже в окопах.
Оскільки війна почалась у лютому, жіноча термобілизна одразу потрапила у поле зору «роти». «Не дати циститу жодного шансу загальмувати перемогу!» – так вирішили дівчата з «Швейної роти». І вже понад дві сотні захисниць носять в окопах комплекти термобілизни. Хлопцям пощастило більше – їм вже у «Швейній роті» понад півтисячі відшили. Далі – ще крутіше. Всі розуміли: з пранням на передовій — важко. Тож із залишків тканин налагодили виготовлення зручної жіночої спідньої білизни. Там вже понад п’ять тисяч комплектів. Реалізують у «Швейній роті» і ще один дуже амбітний проєкт – із Британії надсилатимуть зимову жіночу піжаму, пошиту нашими дівчатами за кордоном.
Із передової почали захисниці просити і про мілітарі-аксесуари, які притаманні окремим військовим професіям. Хустки та пов’язки для парамедиків, фартухи – для кухарів. Навіть півтисячі чохлів для снайперської зброї пошили.
Війскові замовлення фешн-дизайнерам
Відсутність польової форми для захисниць України стало шоком і для фешн-індустрії, яка традиційно орієнтована на жіночу аудиторію. Але фахівці з легкої промисловості розуміють, що амуніція та аксесуари для українок у ЗСУ – це більш системне поняття, ніж те, що звикли сприймати у нас.
Налаштувати обладнання з виготовлення суконь на жіночі бушлати неможливо. Тому багато виробників додають власних «родзинок». Компанія ANDRE TAN у 2022 році трохи зрадила дівчатам. Основний напрямок на виробництві все ж таки склала чоловіча мілітарі-лінія. Але тисяча теплих жилетів та п’ять сотень спальних мішків цього бренду вже зігрівають дівчат в окопах безкоштовно.
Благодійність у питанні виготовлення жіночої амуніції має строкату природу. Хтось із меценатів надає весь комплект або окремі речі, не взявши жодної копійки. Хтось, знайшовши викрийки в Інтернеті, відшиває форму за індивідуальним замовленням безкоштовно, беручи плату лише за тканину та фурнітуру. Решта – займається «підгоном» чоловічого одягу під жіночий, коли захисниця або її родина завітає до ательє.
Здавалося, стільки зусиль, а проблема з обмундируванням жінок лише загострилась. Таке сталося через те, що з 1 жовтня за новим наказом Міноборони жінки низки професій почали ставати на військовий облік. Так, це не означає їх автоматичної мобілізації, але навчання та військові збори вони також повинні проходити в амуніції. У Міністерстві оборони це розуміють, тож обіцяють у 2023 році налагодити держзамовлення на весь особовий склад. Аби військовослужбовицям, де б вони не перебували, не доводилося сподіватися на благодійників та шукати швачок у звільнених населених пунктах, щоб «підігнати» обмундирування під себе.
Тетяна Марінова