Повага
Спецпроект

Олена Кондратюк: «Я вірю у високу миротворчу місію жінок-політиків»

Народна депутатка Олена Кондратюк має досвід у політиці. Вона, разом з колежанками по парламенту, їздить в зону АТО, розвозить гуманітарну допомогу, відвідує військові частини, блокпости, транзитні пункти, лікарні. Депутатка переконана, що в умовах зовнішньої агресії про дискримінацію за ознакою статі взагалі не йдеться. Головне – участь кожного та кожної, виконання нагальних завдань без поділу на чоловік-жінка, адже внесок усіх надзвичайно цінний. Ми поцікавились у Олени Кондратюк, чи немає такого поділу в українській політиці.

kondratuk

Жінка в політиці. Наскільки ви себе комфортно почуваєте в цій, стереотипно чоловічій, сфері? Наскільки легко/важко бути жінкою-політиком?

— Донедавна політика дійсно сприймалася виключно як чоловіча справа.Через стійкі стереотипи протягом довгого періоду українське суспільство неготове було сприймати жінку-політика.  Жінкам відводилося незначна роль у владі, їм не довіряли. Зовнішня агресія розставила пріоритети на свої місця. Якщо ти професіонал і патріот, то стать просто немає значення. Тут не має бути місця гендерній дискримінації, чи стереотипному мисленню. Тому парламенті нинішнього складу працювати доволі комфортно.

Чи були щодо вас протягом вашої кар’єри випадки упередженого ставлення, сексизму та дискримінації за статтю?

—  Мабуть, кожна жінка за своє життя відчувала на собі прояви чоловічого шовінізму. Повторюся, це все завдячуючи глибоко вкоріненим у нашому суспільстві стереотипам на кшталт «всі баби – дурепи, і місце їм на кухні». Та й дискримінаційні висловлювання чоловіків-високопосадовців, які ще рік тому періодично лунали з усіх ЗМІ, доливали оливи до вогню. За останній рік ситуація дещо змінилася. Збільшується кількість жінок, які активно йдуть у політику та бізнес, волонтерять та воюють в зоні АТО. Саме вони успішно руйнують цей та інші стереотипи, демонструючи всім, що вони на рівних з чоловіками можуть вирішувати проблеми та досягати високих результатів.

Як ви особисто реагуєте на прояви сексизму, дискримінації за статевою ознакою? Як відповідають на ваші зауваги чоловіки-політики?

— Я різко засуджую будь-які прояви дискримінації, у тому числі сексизм. Спільно з колегами та колежанками з МФО «Рівні можливості» ми не раз готували публічні звернення у відповідь на сексистські висловлювання або дії керівництва держави чи представників окремих політичних сил. Прикро визнавати, що іноді жінки-депутати інших фракцій у таких питаннях займали позицію більше політичної доцільності і своєї партійної приналежності, аніж жіночої солідарності. Стосовно відповідей на публічні звернення – чоловіки рідко, але перепрошують. Згадую випадок, коли Володимир Литвин особисто обдзвонював жінок-депутатів із вибаченням за те, що в своєму інтерв’ю назвав жінку нижчою істотою.

Чи, на вашу думку, заважають випадки упередженого ставлення, сексизму та дискримінації за статтю у її становленні її політичної кар’єри? 

— Безсумнівно, жінкам важче у політиці, аніж чоловікам. Адже хлопчиків з самого дитинства готують до лідерства, великих справ, здобутків, успішної кар’єри. Від дівчаток чекають іншого: освіта, сім’я, діти, робота. Саме тому коли жінка починає будувати політичну кар’єру, увага до неї більш прискіплива, аніж до чоловіка. І вимоги також. Часто вона просто не має права на помилку, адже це може покласти край її кар’єрі. Але як показує досвід, усі ці бар’єри можна і слід долати, вони загартовують, а гарний результат додає впевненості і сил для подальшої роботи. На мою думку, дискримінаційні висловлювання та поведінка – це ознака інтелектуальної неспроможності або ж просто непрофесіоналізму людини, у якої просто немає аргументів. Зважаючи на те, що викликів у жінки, яка вирішила робити політичну кар’єру, значно більше, аніж у чоловіка, їй потрібно більше підтримки та розуміння з боку родини, суспільства, ЗМІ, держави.

Довідка

Олена Кондратюк  — українська політична діячка. Народна депутатка України. У минулому — директорка ТОВ “Піар-агентство «Радник», член ПРП. Член фракції «Блок Юлії Тимошенко» (з 23 листопада 2007). Голова підкомітету з питань реклами Комітету з питань свободи слова та інформації (з 27 грудня 2007).

Схожі записи

Оксана Продан: «Кар’єрі може заважати тільки відсутність можливості віддаватися роботі 24 години на добу»

Эллина Позднякова-Кирбятьева: «Женщине в политике иногда даже проще, ведь мужчины идут на уступки»

Ірина Дяденко: «Граючи на чоловічому полі, ти мусиш навчитися правильно віддавати та приймати пас…»