Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Обережно, сексизм. Чому особисте життя Світоліної не стосується її поразок або перемог
Колонки Статтi

Обережно, сексизм. Чому особисте життя Світоліної не стосується її поразок або перемог

Відзнаку  «Це – яйце», що вручається за сексистські висловлювання політиків/посадовців та сексистські матеріали у ЗМІ, цього року отримав і матеріал сайту «Сегодня» за новину «Немає парня – немає перемоги: Світоліна програла другий матч після розриву з Монфисом».

Нажаль, це навіть не перший матеріал сайту, який ставить у пряму залежність успіхи шостої ракетки світу українки Еліни Світоліної від її відносин з бойфрендом, французьким тенісистом Гаелєм  Монфісом. За тиждень до цієї новини на сайті вже виходив матеріал «Еліна Світоліна після розставання з бойфрендом вилетіла в першому раунді турніру». В ньому повідомлялося, що тенісистка програла матч одразу після розставання зі своїм хлопцем.

Чому це неправильно?

По-перше, Світоліна, як і будь-які інші спортсмени/спортсменки, іноді програє. Наприклад, в 2018 році вона зазнала поразки в п’ятнадцяти матчах, в 2017 році – в шістнадцяти. А вже наступного дня після публікації новини на сайті пара помирилася – і з тих пір Світоліна виграла двадцять п’ять разів, а програла одинадцять. Очевидно, що її перемоги (набагато частіші), як і її поразки не пов’язані з особистим життям спортсменки, а залежать від цілого комплексу чинників. Між тим, в тексті новини повідомлялося, що «поразка стала вже другою після розриву зі своїм бойфрендом». Таким чином, і зміст новини, і  заголовок підводить читачів до думки, що без хлопця у дівчини просто нічого не виходить, та й взагалі жінка без пари – невдаха.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як має виглядати гендерно збалансований матеріал. Поради від Поваги

По-друге, ця новина – чергова демонстрація поширеного забобону, що «жінкою керують емоції». Такий заголовок нічим не відрізняється від тверджень, що часто висловлюють в українських ЗМІ, наприклад, у програмі «Чому так?» на «112 Україна». В ній стверджували: «якщо жінка-президент закохається, що країна полетить у прірву». Тим самим підкреслюючи, що будь-яка жінка, чи-то політикиня, чи-то спортсменка не може контролювати свої емоції – така, нібито, у неї природа. І це  яскраві приклади сексистських тверджень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що не так з програмою «Чому так?» на каналі «112 Україна»

Якщо припустити, що заголовки на новинах про зірку світового спорту – помилка, а не цілеспрямоване бажання принизити її досягнення або бажання збільшити кількість відвідувань сайту, то є простий спосіб надалі уникати такого роду сексизму. Для цього потрібно просто підставити у фразу або заголовок, який відноситься до жінки, чоловіка (або навпаки). Наприклад, ось так: «Немає дівчини – немає перемог: Монфіс програв другий матч поспіль після розставання зі Світоліною». Якщо таке твердження здається комічним або образливим, то первинний заголовок – секстистський, і його не можна використовувати.

Нагадаємо, що в Україні є Кодекс журналістської етики, один з пунктів якого говорить: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання».

Гала Скляревська, Детектор медіа

Схожі записи

Марафон «Чому ґендерна рівність важлива для України?»: про переконання щодо ролі жінки в суспільстві

Церква має визнати багатовікове домінування чоловіків — Папа Римський

Через допис про секс почали цькувати менеджерку «Укрпошти»