Повага
  • Головна
  • Статтi
  • (Не)рівність у строю: як воячок забезпечують формою та бронежилетами
Статтi

(Не)рівність у строю: як воячок забезпечують формою та бронежилетами

Забезпечення жінок у ЗСУ

Загальний особовий склад жінок у ЗСУ станом на січень 2024 року складає 66,9 тисяч осіб, із них 47,2 тисячі — військовослужбовиці. При цьому 6,5 тисяч перебувають на керівних посадах, а понад 5 тисяч — на лінії бойового зіткнення. Однак їх досі централізовано не забезпечують  жіночими бронежилетами. Не враховують анатомічні особливості жінок при пошитті форми. Система збору інформації про розміри одягу та взуття — неефективна. А про засоби гігієни й говорити нічого. 

Аналітики State Watch у співпраці з ГО «Смілива Україна», що реалізує соціальну ініціативу Arm Women Now, провели дослідження «(Не)рівність у строю», в якому з’ясували рівень забезпечення жінок у ЗСУ бойовим комплектом.

Під час презентації дослідження про цифри і про те, що за ними стоїть, говорила аналітикиня Катерина Мітєва. Результати базуються на глибинних інтерв’ю з шістьма військовослужбовицями, на анкетуванні 64 жінок із різних родів військ ЗСУ, більшість із яких перебуває в зоні бойових дій, а також — на аналізі технічних специфікацій та централізованих закупівель за 2023-2024 роки, відображених на Prozorro.

2023 року держава розпочала централізовано закупляти літню форму для жінок. На жаль, дані щодо розмірів про перші закупівлі закриті, однак відомо, що в перший рік нововведення придбали 50 комплектів жіночої форми, яка має відмінний від чоловічої крій. 2024 року закупили 65 тисяч комплектів. 


Читайте також: Міноборони тестує зимовий одяг для військовослужбовиць


90,6% опитаних StateWatch жінок отримали літню форму як жіночу, так і універсальну, яку закуповували 2022 року. Однак дві третини з них зіткнулися з невідповідним розміром. 

«Форма, звісно, була чоловіча. Не було розмірів, мені доводилося її зшивати або купувати самостійно. Я, наприклад, жодного разу не чула, щоб у нас у бригаді була жіноча форма… Зручність при виконанні бойових завдань мала би бути на першому місці, але нічого подібного в нашій формі немає», — розповіла респондентка, яка наразі служить у Сухопутних військах. 

Закупили 100% — видали 10%

Із 2023 року держава має також централізовано забезпечувати військовослужбовиць спідньою білизною — топом та трусами. Передбачається, що жінка має отримати два комплекти білизни на рік. У 2024 році Державний оператор тилу закупив 100 тисяч комплектів білизни на суму 816,2 мільйона гривень, що має покрити 100% від потреби. Проте станом на жовтень цього року видали лише 10% від придбаного. 

«Виходить, що речі лежать на складах, а їх не беруть. Виникає запитання — де відбувається збій? Це запитання до розробників: чому жінки не хочуть її брати? Чи, можливо, потрібно допрацьовувати в контексті правильного збору інформації, правильної обробки цієї інформації та формування потреби?» — говорить Мітєва.

42,2% опитаних респонденток узагалі не отримали білизни. А серед тих, що отримали, лише 10,8% мають відповідний розмір. Так, топи розраховані на жінок, у яких обхват грудей від 84 до 104 см. А труси — на обхват стегон від 88 до 108 см. Але часто об’єми жінок виходять за межі вказаних сантиметрів, а отже вони не зможуть ту білизну носити.

«Якщо відверто, для українських жінок ці розміри недостатні, — говорить аналітикиня. — Тому потрібно розширити розмірну сітку» 

«Я жартувала, що мені не куртку дали, а пальто» 

Вітровологозахисні куртки та штани (зимова форма) закуповуються без урахування жіночої анатомії. До того ж, мінімальний зріст — 158 см, а найменший об’єм талії — 72 см. 

«Військовослужбовиці скаржилися, що штани або в стегнах малі, а в талії нормальні, або навпаки. Куртки або задовгі, або завузькі, або широкі», — ділиться Катерина. 

До того ж, найменших розмірів форми закуповується дуже мало. Так, штанів закуплено всього 141, а курток — 212. Для тих, у кого зріст менше, ніж 158 см, закуплено 77 штанів і 131 куртка. 

Хоча загальна кількість закупленої форми становить 100%,  81,8% жінок, опитаних під час дослідження, повідомили, що розмір зимової форми їм не підійшов. 

«Я жартувала, що мені не куртку дали, а пальто. Тобто вона настільки велика була, от по коліна просто», — розповіла одна з військовослужбовиць під час дослідження. 

«Можеш узяти 40 розмір, потім поміняти» 

На кінець жовтня 2024 року Державний оператор тилу закупив 550 тисяч пар літніх черевиків (84,63% від потреби). Зимового взуття закупили 450 тисяч пар. І на 100% закрили потребу. Цікаво, що зимових черевиків 36-40 розмірів, які найчастіше потрібні жінкам, закуплено замало — 28 711 пар. Опитані скаржаться, що складно отримати взуття за розміром. 23,4% не отримали літні берці потрібного розміру і 40,6% — зимові.  10,9% взагалі не отримали літнього взуття, 12,5% — зимового. 

«Взуття мого 37 розміру тоді не було (2022 рік), усе довелося купувати самостійно. Казали, можеш узяти 40 розмір, потім поміняти… Зимові — 39 розміру, я їх обміняла на 37, вдалося знайти й обміняти через знайомих», — розповіла одна з респонденток.

Забезпечення жінок у ЗСУ

40% жінок не пам’ятають, чи збирали дані про їхні розміри

Оскільки жінки скаржаться найбільше на невідповідність розмірів, то під час дослідження аналітики спробували з’ясувати, як збирають дані про розміри взуття та одягу. 

86% військовослужбовиць повідомили, що перед видачею екіпірування їм не проводили замірів тіла, голови та стопи. 

40% не пам’ятають, чи збирали дані про їхні розміри одягу та взуття. 

5% опитаних кажуть, що їх ніхто не запитував. А якщо й запитують, то вже після поставки форми, а не перед. 

«Телефонує з підрозділу той, хто відповідає за речове забезпечення. «Скинь свої розміри голови, обуві і все остальне». І десь там у якомусь месенджері скидаємо. Але не перед поставками, а після поставки», — розповіла військова під час дослідження.

Часто на складах недостатньо одягу потрібного розміру, і «начреч» (начальник речової служби — ред.) говорить брати те, що є. 

«Мене ніхто не заміряв, мене питали мої розміри. Мені начреч казав: «Ти розумієш, що для тебе треба буде підбирати окремий розмір, а я їду на склад, і там видають те, що в них є», – зазначила респондентка із Сухопутних військ.

І навіть якщо військовослужбовиці подають інформацію про розміри, часто все одно не отримують форму, яка їм підходить. Коли форму приміряють на складі перед її отриманням, це свідчить про неефективність системи. 

«При маленькій статурі виносити такий бронежилет доволі важко» 

Забезпечення жінок у ЗСУ

Забезпечення жінок бронежилетами також бажає кращого. Попри те, що вже існують спеціальні моделі з вигинами чи м’якими підкладками для грудей, закуповують універсальні, без урахування статі. 

Модульні бронежилети важать від 10,5 кг, а полегшені — від 7,5 кг. Велика вага не тільки створює дискомфорт, а й знижує боєздатність військовослужбовиць, підвищує ризик травмування. До кінця 2024 року закупівля жіночих моделей бронежилетів не була запланована. 

«Жінкам дуже важко. Жінки скаржаться, що при маленькій статурі виносити такий бронежилет доволі важко. Були й такі випадки, коли жінці при переведенні з одного підрозділу в інший доводилося здавати бронежилет. А потім постає питання — як отримати новий? Жінка по кілька місяців очікує на бронежилет, хоча її мають відрядити безпосередньо на лінію бойових дій», – розповідає Катерина Мітєва.


Читайте також: Жіночі бронежилети: непотрібна забаганка чи турбота?


70,3% респонденток зазначили, що виданий їм бронежилет не відповідав розміру, а 6,3% взагалі не отримали його. 56,2% опитаних оцінили якість виданого бронежилета як «низьку» та «дуже низьку». 

«Останній бронежилет, що я отримувала, був Корсар 3, вага 11 кг зі сталевими пластинами (на мої 50 кг ваги це досить важко). Вони не мають анатомічних вигинів, тому тут не важливо, хлопчику чи дівчинці, вони незручні апріорі. Я сама собі купувала інший. Зараз стала в чергу до волонтерської організації ArmWomenNow», — розповіла під час опитування військовослужбовиця.

Шоломи для ЗСУ закуповують двох видів: повнорозмірний і з високою обрізкою. Найменший розмір S (обхват голови 51-53 см), а найбільший — XL (обхват голови 60-62 см). До серпня 2024 року найменший розмір узагалі не закуповували. На жовтень законтрактували всього 2400 штук.

67,8% респонденток, які отримали шоломи, зазначили про невідповідність розміру. А половина військовослужбовиць оцінили якість виданих шоломів як «низьку» та «дуже низьку». 

70% засобів гігієни закуповують власним коштом

Централізовано для армії закуповують мило та рушники, є доступ до польових душових установок. За 2024 рік було закуплено 300 тисяч брусків мила. Їх вистачить за нормами для 8,3 тисяч осіб на рік. 850 тисяч рушників також недостатньо для всього особового складу.  До кінця 2024 року мають доставити 500 душових кабінок. Гігієнічними серветками та туалетним папером військових не забезпечують. Про прокладки для жінок і говорити нічого.

«Були непоодинокі випадки, коли військова частина компенсувала витрати на прокладки. Але, на жаль, більшість респонденток сказала, що вони самостійно закуповували засоби гігієни. Близько 70% закуповують власним коштом, близько 12% користуються допомогою волонтерських організацій», — розповідає аналітикиня Мітєва.

Проблема полягає ще й у тому, що коли жінки перебувають у зоні бойових дій, де поблизу немає населених пунктів, то купити туалетний папір та прокладки просто ніде. І невідомо, коли волонтери зможуть туди дістатися, чи жінка зможе самостійно сходити до магазину. 

«Усі ці проблеми змушують жінок почуватися дискримінованими, менш важливими. Хотілося б досягти таких змін, щоб військові незалежно від статі почувалися рівними», — каже аналітикиня.

Забезпечення жінок у ЗСУ

Що робити?

На основі інформації, яку вдалося зібрати під час дослідження, напрацювали рекомендації.

Для Міноборони:

  • провести аудит щодо рівня забезпеченості жінок у ЗСУ елементами Бойового єдиного комплекту (БЄК) з урахуванням різних посад та роду військ шляхом проведення централізованого опитування (наприклад, з використанням системи Армія+); 
  • розробити й затвердити жіночі специфікації для таких елементів зимової уніформи: штанів і куртки вітровологозахисних, костюма утепленого спеціального (куртка та штани), маскувального костюма, а також зимової та демісезонної білизни;
  • розширити розмірну сітку, додавши менші розміри таких елементів БЄК: зимові рукавички, бойова сорочка, фуфайка, вітровологозахисний костюм, а також більші розміри у ТС жіночої спідньої білизни (топ і труси).

Для Командування Сил Логістики:

  • переглянути планування закупівель для своєчасного постачання речей по сезону;
  • включити до переліку товарів та обсягів на 2025 рік елементи жіночої зимової форми, бронежилету, натільної білизни, комплектів особистої гігієни, а також передбачити достатню кількість предметів БЄК, що закуповуються за універсальними технічними специфікаціями (ТС);
  • ініціювати проведення обліку залишків продукції, поставлених на склади ОЦЗ, зокрема у розмірах, передбачених для жінок; 
  • провести інструктаж для персоналу, відповідального за видачу форми, щодо особливостей підбору розмірів для військовослужбовиць;
  • розпочати систематичний збір даних про фактичні розміри форми, які обирають військовослужбовиці, для подальшого аналізу та вдосконалення системи забезпечення та запровадити оновлення даних в індивідуальному порядку.

Радниця заступника міністра оборони Богдана Ярова повідомила, що влітку провели опитування близько 81 тисячі військовослужбовців, чи задоволені вони речами, які отримують від держави. 

«Коли я чую від хлопців, що вони поклали на поличку те, що їм видали, і закупили собі своє, то в мене тоді питання: а наскільки ми ефективно використовуємо бюджетні кошти й навіщо ми закуповуємо те, що лежить на складах», — сказала Ярова.

Результати вийшли, за її словами, цікаві. Про них доповіли міністру й отримали зелене світло на зміну речового забезпечення по кожному роду військ. 

Щодо невідповідних розмірів жіночої форми, Богдана говорить, що вже є протокольне доручення, щоб розпаровувати форму: куртку можна буде отримати одного розміру, а штани — іншого. 

«Ми готові слухати, ми готові реагувати на те, що відбувається, і ми готові зробити все, щоб жінка в армії, яка захищає нас, відчувала, що її поважають і що про неї турбуються. Це наше завдання», — підсумувала Ярова. 

Олена Кущенко

(In)equality in the ranks: how women soldiers are provided with uniforms and bulletproof vests

As of January 2024, the total number of women in the Armed Forces of Ukraine was 66,900, of whom 47,200 were servicewomen. Of these, 6,500 are in leadership positions, and more than 5,000 are on the front line. However, they are still not centrally provided with women’s bulletproof vests. The anatomical features of women are not taken into account when sewing uniforms. The system for collecting information on clothing and footwear sizes is ineffective. And there is nothing to say about hygiene products. 

State Watch analysts, in cooperation with the NGO ‘Bold Ukraine’, which implements the social initiative Arm Women Now, conducted a study ‘(In)equality in the ranks’, which found out the level of provision of combat gear for women in the Armed Forces.

During the presentation of the study, analyst Kateryna Mitieva spoke about the figures and the story behind them. The results are based on in-depth interviews with six servicewomen, a survey of 64 women from different branches of the Armed Forces, most of whom are in the combat zone, and an analysis of technical specifications and centralised procurement in 2023-2024, as reflected in Prozorro.

In 2023, the state began to centrally procure summer uniforms for women. Unfortunately, the size data for the first purchases are not available, but it is known that in the first year of the innovation, 50 sets of women’s uniforms were purchased, which have a different cut from men’s. In 2024, 65,000 sets were purchased. 

90.6 percent of women surveyed by StateWatch received summer uniforms, both women’s and universal, which were procured in 2022. However, two-thirds of them faced an inappropriate size. 

‘The uniform, of course, was for men. There were no sizes, I had to sew it or buy it myself. For example, I’ve never heard of women’s uniforms in our brigade… Comfort in performing combat missions should come first, but there is nothing like that in our uniforms,’ said a female respondent who is currently serving in the Land Forces. 

Purchased 100% — distributed 10%

Starting in 2023, the state will also have to centrally provide servicewomen with underwear – tops and underpants. A woman is supposed to receive two sets of underwear per year. In 2024, the State Logistics Operator purchased 100,000 sets of underwear worth UAH 816.2 million, which should cover 100% of the need. However, as of October this year, only 10% of the purchased items have been distributed. 

‘It turns out that the items are lying in warehouses, but they are not taken. The question arises – where is the failure? This is a question to the developers: why don’t women want to take it? Or perhaps there is something to be done in the context of proper information collection, proper processing of this information, and the formation of a need?’ says Mitieva.

42.2 percent of the respondents did not receive any underwear at all. And among those who have, only 10.8% have the right size. For example, tops are designed for women with a chest measurement of 84 to 104 cm. And underpants – for a hip circumference of 88 to 108 cm. But often women’s volumes go beyond these centimetres, which means they won’t be able to wear the underwear.

‘Frankly speaking, these sizes are insufficient for Ukrainian women,’ says the analyst, ’so we need to expand the size range.’ 

‘I was joking that they gave me a coat instead of a jacket’ 

Windproof jackets and trousers (winter uniforms) are purchased without taking into account women’s anatomy. In addition, the minimum height is 158 cm, and the smallest waist is 72 cm. 

‘The servicewomen complained that the trousers were either too small in the hips and normal in the waist, or vice versa. Jackets are either too long, too narrow or too wide,’ says Kateryna. 

In addition, very few uniforms are purchased in the smallest sizes. For example, only 141 trousers were purchased, and 212 jackets. For those with a height of less than 158 cm, 77 trousers and 131 jackets were purchased. 

Although the total number of uniforms purchased is 100%, 81.8% of women surveyed during the study reported that the size of their winter uniforms did not fit them. 

‘I joked that they gave me a coat instead of a jacket. I mean, it was so big, it was just up to my knees,’ said one of the women interviewed during the study. 

‘You can take a size 40, then change it’ 

As of the end of October 2024, the State Logistics Operator has purchased 550 thousand pairs of summer boots (84.63% of the need). Winter boots amounted to 450 thousand pairs. And the need was covered by 100%. It is interesting that winter boots of sizes 36-40, which are most often needed by women, were purchased too few – 28,711 pairs. The respondents complain that it is difficult to get the right size shoes. 23.4% did not receive summer boots of the right size and 40.6% did not receive winter boots.  10.9% did not receive summer shoes at all, and 12.5% did not receive winter shoes. 

‘There were no shoes in my size 37 at the time (2022), so I had to buy everything myself. They said you could take a size 40, then change it… The winter ones were size 39, I exchanged them for 37, I managed to find and exchange them through my friends,’ said one of the respondents.

40% of women don’t remember if their size data was collected

Since women complain most about size discrepancies, the researchers tried to find out how data on footwear and clothing sizes is collected. 

86% of servicewomen reported that they did not have their body, head and feet measured before being issued equipment. 

40% do not remember whether their clothing and footwear sizes were collected. 

5% of respondents say that no one asked them. And even if they are asked, it is after the uniform is delivered, not before. 

‘The person in charge of the uniforms calls from the unit. ‘Send me your head and shoe sizes and everything else. And somewhere in some messenger we send it. But not before the delivery, but after the delivery,’ said the soldier during the study.

Often, the warehouses do not have enough clothes of the right size, and the ‘nachrech’ (head of the clothing service – ed.) tells them to take what they have. 

‘No one measured me, they asked me my size. My nachrech said: ‘You understand that you will need to choose a separate size for you, and I go to the warehouse and they give me what they have,’ said a female respondent from the Land Forces.

And even if servicewomen provide information about their size, they often still do not receive a uniform that fits them. When uniforms are tried on in the warehouse before they are received, this is evidence of the inefficiency of the system. 

‘It is quite difficult to carry such a vest with a small build’ 

The provision of bulletproof vests for women also leaves much to be desired. Despite the fact that there are already special models with curves or soft padding for the chest, universal ones are purchased, regardless of gender. 

Modular bulletproof vests weigh from 10.5 kg, and lightweight vests from 7.5 kg. This weight not only creates discomfort, but also reduces the combat capability of servicewomen and increases the risk of injury. The purchase of women’s body armour models was not planned until the end of 2024. 

‘It is very difficult for women. Women complain that it is difficult to wear such body armour with a small build. There were also cases when a woman had to hand over her bulletproof vest when transferring from one unit to another. And then the question arises – how to get a new one? A woman waits for several months for a bulletproof vest, even though she is supposed to be sent directly to the front line,’ says Kateryna Mitieva.

70.3% of respondents said that the bulletproof vest they received did not match their size, and 6.3% did not receive it at all. 56.2 percent of respondents rated the quality of the bulletproof vest they received as ‘low’ or ‘very low’. 

‘The last bulletproof vest I received was a Corsair 3, weighing 11 kg with steel plates (it’s quite heavy for my 50 kg weight). They don’t have anatomical curves, so it doesn’t matter if you’re a boy or a girl, they are uncomfortable a priori. I bought another one for myself. Now I’m in the queue for the ArmWomenNow volunteer organisation,’ the servicewoman said during the interview.

There are two types of helmets purchased for the Armed Forces of Ukraine: full-size and high-cut. The smallest size is S (head circumference 51-53 cm), and the largest is XL (head circumference 60-62 cm). Until August 2024, the smallest size was not purchased at all. As of October, only 2,400 pieces have been contracted.

67.8 percent of respondents who received helmets said they did not fit properly. And half of the servicewomen rated the quality of the helmets as ‘low’ and ‘very low’. 

70% of hygiene products are purchased at their own expense

Soap and towels are purchased centrally for the army, and there is access to field showers. In 2024, 300,000 bars of soap were purchased. This is enough for 8,300 people per year according to the norms. 850,000 towels are also not enough for all personnel.  By the end of 2024, 500 shower cubicles are to be delivered. The military is not provided with sanitary napkins and toilet paper. There is nothing to say about sanitary pads for women.

‘There have been some cases where the military unit has reimbursed the cost of pads. But, unfortunately, the majority of respondents said they bought their own hygiene products. About 70 per cent buy at their own expense, and about 12 per cent use the help of volunteer organisations,’ says Mitieva.

The problem is that when women are in the war zone, where there are no settlements nearby, there is simply nowhere to buy toilet paper and pads. And it is not known when the volunteers will be able to get there, or if the woman will be able to go to the store on her own. 

‘All these problems make women feel discriminated against and less important. I would like to achieve such changes so that the military, regardless of gender, feel equal,’ says the analyst.

What to do?

Based on the information collected during the study, we have developed recommendations.

For the Ministry of Defence:

Conduct an audit of the level of provision of women in the Armed Forces with elements of the Combat Uniform, taking into account different positions and branches of the armed forces through a centralised survey (for example, using the Army+ system); 

develop and approve women’s specifications for the following elements of winter uniforms: windproof pants and jackets, insulated special suit (jacket and pants), camouflage suit, as well as winter and demi-seasonal underwear;

to expand the size chart by adding smaller sizes of the following items of the BEC: winter gloves, combat shirt, jacket, windproof suit, as well as larger sizes of women’s underwear (top and underpants).

For the Logistics Force Command:

Review procurement planning to ensure timely supply of items in season;

to include in the list of goods and volumes for 2025 elements of women’s winter uniforms, body armour, underwear, personal hygiene kits, as well as to provide for a sufficient number of BEC items procured according to universal technical specifications (TS);

Initiate accounting of product balances delivered to DHC warehouses, in particular in the sizes provided for women; 

conduct briefings for staff responsible for issuing uniforms on the specifics of sizing for female servicewomen;

to start systematic collection of data on the actual sizes of uniforms chosen by servicewomen for further analysis and improvement of the system of provision and to introduce data updates on an individual basis.

The adviser to Deputy Defence Minister Bohdan Yarova said that in the summer, they had surveyed about 81,000 servicemen to see if they were satisfied with the things they received from the state. 

‘When I hear from the guys that they put what they were given on the shelf and bought their own, I have a question: how efficiently do we use budget funds and why do we buy what is in the warehouses,’ Yarova said.

The results, she said, were interesting. They were reported to the minister and the green light was given to change the clothing supply for each branch of the armed forces. 

As for the unsuitable sizes of women’s uniforms, Bohdana says there is already a protocol order to steam the uniforms: a jacket can be obtained in one size and pants in another. 

‘We are ready to listen, we are ready to respond to what is happening, and we are ready to do everything to make sure that a woman in the army, who protects us, feels respected and cared for. This is our task,’ Yarovaya concluded. 

Olena Kushchenko

Схожі записи

Годувати не можна заборонити: кому заважає грудне вигодовування

Ніна Король

Президент Мексики сказав, що жінки мають дбати про хворих батьків, бо це традиція — його звинуватили у сексизмі

Чому не варто публікувати «позицію ґвалтівника»: Комісія з журналістської етики розглянула скаргу і владнала конфлікт