Загальний особовий склад жінок у ЗСУ станом на січень 2024 року складає 66,9 тисяч осіб, із них 47,2 тисячі — військовослужбовиці. При цьому 6,5 тисяч перебувають на керівних посадах, а понад 5 тисяч — на лінії бойового зіткнення. Однак їх досі централізовано не забезпечують жіночими бронежилетами. Не враховують анатомічні особливості жінок при пошитті форми. Система збору інформації про розміри одягу та взуття — неефективна. А про засоби гігієни й говорити нічого.
Аналітики State Watch у співпраці з ГО «Смілива Україна», що реалізує соціальну ініціативу Arm Women Now, провели дослідження «(Не)рівність у строю», в якому з’ясували рівень забезпечення жінок у ЗСУ бойовим комплектом.
Під час презентації дослідження про цифри і про те, що за ними стоїть, говорила аналітикиня Катерина Мітєва. Результати базуються на глибинних інтерв’ю з шістьма військовослужбовицями, на анкетуванні 64 жінок із різних родів військ ЗСУ, більшість із яких перебуває в зоні бойових дій, а також — на аналізі технічних специфікацій та централізованих закупівель за 2023-2024 роки, відображених на Prozorro.
2023 року держава розпочала централізовано закупляти літню форму для жінок. На жаль, дані щодо розмірів про перші закупівлі закриті, однак відомо, що в перший рік нововведення придбали 50 комплектів жіночої форми, яка має відмінний від чоловічої крій. 2024 року закупили 65 тисяч комплектів.
Читайте також: Міноборони тестує зимовий одяг для військовослужбовиць
90,6% опитаних StateWatch жінок отримали літню форму як жіночу, так і універсальну, яку закуповували 2022 року. Однак дві третини з них зіткнулися з невідповідним розміром.
«Форма, звісно, була чоловіча. Не було розмірів, мені доводилося її зшивати або купувати самостійно. Я, наприклад, жодного разу не чула, щоб у нас у бригаді була жіноча форма… Зручність при виконанні бойових завдань мала би бути на першому місці, але нічого подібного в нашій формі немає», — розповіла респондентка, яка наразі служить у Сухопутних військах.
Закупили 100% — видали 10%
Із 2023 року держава має також централізовано забезпечувати військовослужбовиць спідньою білизною — топом та трусами. Передбачається, що жінка має отримати два комплекти білизни на рік. У 2024 році Державний оператор тилу закупив 100 тисяч комплектів білизни на суму 816,2 мільйона гривень, що має покрити 100% від потреби. Проте станом на жовтень цього року видали лише 10% від придбаного.
«Виходить, що речі лежать на складах, а їх не беруть. Виникає запитання — де відбувається збій? Це запитання до розробників: чому жінки не хочуть її брати? Чи, можливо, потрібно допрацьовувати в контексті правильного збору інформації, правильної обробки цієї інформації та формування потреби?» — говорить Мітєва.
42,2% опитаних респонденток узагалі не отримали білизни. А серед тих, що отримали, лише 10,8% мають відповідний розмір. Так, топи розраховані на жінок, у яких обхват грудей від 84 до 104 см. А труси — на обхват стегон від 88 до 108 см. Але часто об’єми жінок виходять за межі вказаних сантиметрів, а отже вони не зможуть ту білизну носити.
«Якщо відверто, для українських жінок ці розміри недостатні, — говорить аналітикиня. — Тому потрібно розширити розмірну сітку»
«Я жартувала, що мені не куртку дали, а пальто»
Вітровологозахисні куртки та штани (зимова форма) закуповуються без урахування жіночої анатомії. До того ж, мінімальний зріст — 158 см, а найменший об’єм талії — 72 см.
«Військовослужбовиці скаржилися, що штани або в стегнах малі, а в талії нормальні, або навпаки. Куртки або задовгі, або завузькі, або широкі», — ділиться Катерина.
До того ж, найменших розмірів форми закуповується дуже мало. Так, штанів закуплено всього 141, а курток — 212. Для тих, у кого зріст менше, ніж 158 см, закуплено 77 штанів і 131 куртка.
Хоча загальна кількість закупленої форми становить 100%, 81,8% жінок, опитаних під час дослідження, повідомили, що розмір зимової форми їм не підійшов.
«Я жартувала, що мені не куртку дали, а пальто. Тобто вона настільки велика була, от по коліна просто», — розповіла одна з військовослужбовиць під час дослідження.
«Можеш узяти 40 розмір, потім поміняти»
На кінець жовтня 2024 року Державний оператор тилу закупив 550 тисяч пар літніх черевиків (84,63% від потреби). Зимового взуття закупили 450 тисяч пар. І на 100% закрили потребу. Цікаво, що зимових черевиків 36-40 розмірів, які найчастіше потрібні жінкам, закуплено замало — 28 711 пар. Опитані скаржаться, що складно отримати взуття за розміром. 23,4% не отримали літні берці потрібного розміру і 40,6% — зимові. 10,9% взагалі не отримали літнього взуття, 12,5% — зимового.
«Взуття мого 37 розміру тоді не було (2022 рік), усе довелося купувати самостійно. Казали, можеш узяти 40 розмір, потім поміняти… Зимові — 39 розміру, я їх обміняла на 37, вдалося знайти й обміняти через знайомих», — розповіла одна з респонденток.
40% жінок не пам’ятають, чи збирали дані про їхні розміри
Оскільки жінки скаржаться найбільше на невідповідність розмірів, то під час дослідження аналітики спробували з’ясувати, як збирають дані про розміри взуття та одягу.
86% військовослужбовиць повідомили, що перед видачею екіпірування їм не проводили замірів тіла, голови та стопи.
40% не пам’ятають, чи збирали дані про їхні розміри одягу та взуття.
5% опитаних кажуть, що їх ніхто не запитував. А якщо й запитують, то вже після поставки форми, а не перед.
«Телефонує з підрозділу той, хто відповідає за речове забезпечення. «Скинь свої розміри голови, обуві і все остальне». І десь там у якомусь месенджері скидаємо. Але не перед поставками, а після поставки», — розповіла військова під час дослідження.
Часто на складах недостатньо одягу потрібного розміру, і «начреч» (начальник речової служби — ред.) говорить брати те, що є.
«Мене ніхто не заміряв, мене питали мої розміри. Мені начреч казав: «Ти розумієш, що для тебе треба буде підбирати окремий розмір, а я їду на склад, і там видають те, що в них є», – зазначила респондентка із Сухопутних військ.
І навіть якщо військовослужбовиці подають інформацію про розміри, часто все одно не отримують форму, яка їм підходить. Коли форму приміряють на складі перед її отриманням, це свідчить про неефективність системи.
«При маленькій статурі виносити такий бронежилет доволі важко»
Забезпечення жінок бронежилетами також бажає кращого. Попри те, що вже існують спеціальні моделі з вигинами чи м’якими підкладками для грудей, закуповують універсальні, без урахування статі.
Модульні бронежилети важать від 10,5 кг, а полегшені — від 7,5 кг. Велика вага не тільки створює дискомфорт, а й знижує боєздатність військовослужбовиць, підвищує ризик травмування. До кінця 2024 року закупівля жіночих моделей бронежилетів не була запланована.
«Жінкам дуже важко. Жінки скаржаться, що при маленькій статурі виносити такий бронежилет доволі важко. Були й такі випадки, коли жінці при переведенні з одного підрозділу в інший доводилося здавати бронежилет. А потім постає питання — як отримати новий? Жінка по кілька місяців очікує на бронежилет, хоча її мають відрядити безпосередньо на лінію бойових дій», – розповідає Катерина Мітєва.
Читайте також: Жіночі бронежилети: непотрібна забаганка чи турбота?
70,3% респонденток зазначили, що виданий їм бронежилет не відповідав розміру, а 6,3% взагалі не отримали його. 56,2% опитаних оцінили якість виданого бронежилета як «низьку» та «дуже низьку».
«Останній бронежилет, що я отримувала, був Корсар 3, вага 11 кг зі сталевими пластинами (на мої 50 кг ваги це досить важко). Вони не мають анатомічних вигинів, тому тут не важливо, хлопчику чи дівчинці, вони незручні апріорі. Я сама собі купувала інший. Зараз стала в чергу до волонтерської організації ArmWomenNow», — розповіла під час опитування військовослужбовиця.
Шоломи для ЗСУ закуповують двох видів: повнорозмірний і з високою обрізкою. Найменший розмір S (обхват голови 51-53 см), а найбільший — XL (обхват голови 60-62 см). До серпня 2024 року найменший розмір узагалі не закуповували. На жовтень законтрактували всього 2400 штук.
67,8% респонденток, які отримали шоломи, зазначили про невідповідність розміру. А половина військовослужбовиць оцінили якість виданих шоломів як «низьку» та «дуже низьку».
70% засобів гігієни закуповують власним коштом
Централізовано для армії закуповують мило та рушники, є доступ до польових душових установок. За 2024 рік було закуплено 300 тисяч брусків мила. Їх вистачить за нормами для 8,3 тисяч осіб на рік. 850 тисяч рушників також недостатньо для всього особового складу. До кінця 2024 року мають доставити 500 душових кабінок. Гігієнічними серветками та туалетним папером військових не забезпечують. Про прокладки для жінок і говорити нічого.
«Були непоодинокі випадки, коли військова частина компенсувала витрати на прокладки. Але, на жаль, більшість респонденток сказала, що вони самостійно закуповували засоби гігієни. Близько 70% закуповують власним коштом, близько 12% користуються допомогою волонтерських організацій», — розповідає аналітикиня Мітєва.
Проблема полягає ще й у тому, що коли жінки перебувають у зоні бойових дій, де поблизу немає населених пунктів, то купити туалетний папір та прокладки просто ніде. І невідомо, коли волонтери зможуть туди дістатися, чи жінка зможе самостійно сходити до магазину.
«Усі ці проблеми змушують жінок почуватися дискримінованими, менш важливими. Хотілося б досягти таких змін, щоб військові незалежно від статі почувалися рівними», — каже аналітикиня.
Що робити?
На основі інформації, яку вдалося зібрати під час дослідження, напрацювали рекомендації.
Для Міноборони:
- провести аудит щодо рівня забезпеченості жінок у ЗСУ елементами Бойового єдиного комплекту (БЄК) з урахуванням різних посад та роду військ шляхом проведення централізованого опитування (наприклад, з використанням системи Армія+);
- розробити й затвердити жіночі специфікації для таких елементів зимової уніформи: штанів і куртки вітровологозахисних, костюма утепленого спеціального (куртка та штани), маскувального костюма, а також зимової та демісезонної білизни;
- розширити розмірну сітку, додавши менші розміри таких елементів БЄК: зимові рукавички, бойова сорочка, фуфайка, вітровологозахисний костюм, а також більші розміри у ТС жіночої спідньої білизни (топ і труси).
Для Командування Сил Логістики:
- переглянути планування закупівель для своєчасного постачання речей по сезону;
- включити до переліку товарів та обсягів на 2025 рік елементи жіночої зимової форми, бронежилету, натільної білизни, комплектів особистої гігієни, а також передбачити достатню кількість предметів БЄК, що закуповуються за універсальними технічними специфікаціями (ТС);
- ініціювати проведення обліку залишків продукції, поставлених на склади ОЦЗ, зокрема у розмірах, передбачених для жінок;
- провести інструктаж для персоналу, відповідального за видачу форми, щодо особливостей підбору розмірів для військовослужбовиць;
- розпочати систематичний збір даних про фактичні розміри форми, які обирають військовослужбовиці, для подальшого аналізу та вдосконалення системи забезпечення та запровадити оновлення даних в індивідуальному порядку.
Радниця заступника міністра оборони Богдана Ярова повідомила, що влітку провели опитування близько 81 тисячі військовослужбовців, чи задоволені вони речами, які отримують від держави.
«Коли я чую від хлопців, що вони поклали на поличку те, що їм видали, і закупили собі своє, то в мене тоді питання: а наскільки ми ефективно використовуємо бюджетні кошти й навіщо ми закуповуємо те, що лежить на складах», — сказала Ярова.
Результати вийшли, за її словами, цікаві. Про них доповіли міністру й отримали зелене світло на зміну речового забезпечення по кожному роду військ.
Щодо невідповідних розмірів жіночої форми, Богдана говорить, що вже є протокольне доручення, щоб розпаровувати форму: куртку можна буде отримати одного розміру, а штани — іншого.
«Ми готові слухати, ми готові реагувати на те, що відбувається, і ми готові зробити все, щоб жінка в армії, яка захищає нас, відчувала, що її поважають і що про неї турбуються. Це наше завдання», — підсумувала Ярова.
Олена Кущенко