Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Модерністки: 17 історій жінок, які змінили науку, культуру та освіту
Статтi

Модерністки: 17 історій жінок, які змінили науку, культуру та освіту

Від 26 лютого по 15 березня в Україні проходить Всеукраїнський інформаційно-просвітницький проект «Модерністки». В рамках проекту 17 різних панно з історіями успішних жінок розвісили у сорока університетах п’яти міст України.

Авторки текстів та членкині  NGO Urban Forms Center — Анна Помазанна та Дар’я Ожиганова, розповідають, що деякі з жінок вже давно надихали їх історіями свого життя:

«Наприклад нам було давно відомо про Сесілію Пейн та її значний внесок у розвиток астрономії, неймовірну історію про Геді Ламарр. Відому, перш за все, як голлівудська акторка, яка насправді винайшла принцип, за яким зараз працюють пристрої бездротового зв’язку, та про жінку, яка так і не отримала Нобелівську премію за відкриття структури ДНК — Розалінд Франклін. Архітекторки Ліна Бо Барді та Лотта Стам-Бейсе були також нам відомі, і дуже кортіло розповісти їх історії якомога більшій кількості людей».

Фото_1Ліна Бо Барді, видатна бразильська архітекторка, одна з найяскравіших представниць модернізму та післявоєнного бруталізму, також відома своїми об’єктами предметного дизайну

«І одного дня  нам спало на думку: якщо такі видатні жінки є в історії розвитку вищезазначених галузей науки й культури, то обов’язково повинні бути й у всіх інших, та про них повинні дізнатися. І ми почали шукати», — розповідають авторки.

До прикладу, одне з панно проекту розповідає про Поліну Оліверос.

Фото_2Композиторка Поліна Оліверос

У скарбничці композиторки Поліни Оліверос, мабуть, найбільша кількість експериментів та новацій у сучасному музичному мистецтві. Вона була серед засновників Центру музичних записів Сан-Франциско, що в 60-х роках став осередком електронної музики на західному узбережжі США. Амбіційна композиторка розробила власну теорію акустичної усвідомленості та електронну звукообробну Розширену інструментальну систему (Expanded Instrument System). Вона є засновницею освітньої організації Інститут глибинного слухання (Deep Listening Institute), авторкою терміна і методики глибинного слухання, а також чотирьох книг із теорії та практики музики. Зараз вона викладає в Інституті Ренселера і Коледжі Мілз, а також записує музику зі своїм колективом «Deep Listening Band» у просторах із підсиленим резонансом.

Інша зворушлива історія — про Ейлін Ґрей. Це авторка найупізнаваніших дизайнерських витворів ХХ-го сторіччя, серед яких крісло Бібендум та столик Е1027.

Фото_3Так вигладає столик Ейлін Ґрей Е1027

Інше відоме крісло авторства Ейлін було продано 2009 року за 28 мільйонів доларів. Хоча сама дизайнерка сприйняла б цей факт радше скептично, адже насправді вона однією з перших почала робити меблі з хромованих трубок, «меблі для бідних», як зневажливо казали тоді критики. Майже до самої старості Ейлін залишалася в тіні, навіть авторство її вілли Е1027 часто приписували Ле Корбюз’є. Тільки у 1973 році збулася її заповітна мрія: її об’єкти було впроваджено в масове виробництво.

Єдиним критерієм при відборі жінок була значущість їх внеску у розвиток науки і культури у світовому масштабі. У авторок текстів не було змоги розказати про велику кількість видатних жінок, бо їх дійсно дуже багато, тому на кожну з тих кого вибрали, лягала відповідальність за справлення дійсно сильного враження на широку аудиторію.

Ці панно демонструють, що жінки нічим не гірше чоловіків та проявляли себе в усіх сферах діяльності нашого суспільства, але їх внесок завжди був недостатньо оцінений.

Врешті-решт відібрали 17 жінок:

Грейс Гоппер,Геді Ламар, Ліза Мейтнер, Карен Спарк Джонс, Стефані Кволек, Зінаїда Єрмол’єва, Поліна Оліверос, Ніколь Ель Каурі, Ліна Бо Барді, Еллен Своллоу Річардс, Сесілія Пейн-Гапошкіна, Лотта Стам-Бейс, Розалінд Франклін, Мері Ейнсворт, Марія Монтессорі, Ейлін Грей, Сандра ДейО’Конор.

Фото_4Сандра Дей О’Конор. Американська юристка, нагороджена Президентською медаллю Свободи, найвищою цивільною нагородою Сполучених Штатів. Стала першою жінкою-суддею у складі Верховного Суду США з моменту його заснування

«Нам би хотілося продовжити цю акцію, тим більше, що вона мала такий великий успіх. Можливо, наш наступний подібний проект буде розповідати про видатних українок», — резюмують Анна Помазанна та Дар’я Ожиганова.

Плакати з видатними жінками були розміщені в близько 40 університетах 5 міст України (Харків, Київ, Львів, Запоріжжя та Славутич). До акції залучали тільки вищі навчальні заклади, бо це саме те середовище, де проект про жінок в науці та культурі, на думку організаторок, принесе найбільшу користь.

Більше історій можна прочитати тут.

Мар’яна Вербовська

Схожі записи

Укрпошта анонсувала випуск марки на честь Ольги Харлан

Жінки зняли рекордну кількість фільмів у 2020 році

Карантин – це унікальний шанс для тат