Повага
Image default
Статтi

Місцеві вибори 2020: експерти та експертки НДІ проаналізували передвиборче середовище

Національний демократичний інститут проаналізував передвиборче середовище. Протягом двох тижнів експерти/ки НДІ проводили інтерв’ю з представниками українських урядових інституцій, політичних партій, органів адміністрування виборів, громадянського суспільства, засобів масової інформації, українських та міжнародних організацій зі спостереження за виборами.

“Проведення місцевих виборів у 2020 році, надає безпрецедентні можливості для реалізації права голосу та участі у виборах. Зокрема, представники НДІ почули оптимістичні висловлювання про те, що ці вибори приведуть велику кількість жінок у місцеву політику по всій країні”, — йдеться у звіті інституту. 

Зазначимо, уперше в історії України виборче законодавство передбачає обов’язкові гендерні квоти у виборчих списках партій. Відповідно до закону, для громад, що мають понад 10 000 виборців “у виборчих списках у кожній п’ятірці кандидатів має бути щонайменше два представники кожної статі”. У громадах з населенням 10 000 або менше виборців у виборчих списках має бути мінімум 30 відсотків кандидатів кожної статі. ТВК мають відмовляти у реєстрації виборчих списків партій, які не дотримуються зазначених вимог.

“Представники НДІ почули занепокоєння щодо можливого недотримання цих квот. Наприклад, представники деяких ОГС говорили про можливість того, що жінок будуть просити відкликати свою кандидатуру на користь колег-чоловіків після виборів, а отже у списках квоти будуть дотримані лише формально. Вони також зазначали, що мова ненависті, насильство та залякування кандидаток залишаються проблемою”, — йдеться у звіті. 

Також, згідно з даними звіту, фінансові питання залишаються суттєвою перешкодою для участі жінок у виборах. Партії часто вимагають від кандидатів фінансувати свої кампанії самостійно, включаючи внесення грошової застави, що вимагається для реєстрації. Однак, жінки в середньому отримують нижчу заробітну плату, ніж чоловіки та мають менше можливостей для доступу до фінансових ресурсів.

Переслідувань та залякувань також досі зазнають люди, які належать до спільноти ЛГБТ. Утім, вперше за всі вибори в Україні кілька кандидатів, які відкрито говорять про свою приналежність до ЛГБТ, оголосили про свої наміри балотуватись на місцевих виборах у 2020 році, що правозахисники розцінюють як позитивний крок у просуванні участі спільноти ЛГБТ у політичному житті країни.

НДІ також надали свої рекомендації на період перед виборами та після. 

Так, на думку експертів НДІ, політичні партії мають використовувати можливості, які надають гендерні квоти, забезпечуючи, аби їхні кампанії та кандидати показувати соціальний склад та
інтереси відповідних громад. Партії повинні посилювати залучення, навчання та висування кандидаток на прохідні місця у списках, а також продовжувати розвивати партійну інфраструктуру для підтримки жінок та маргіналізованих груп, а також включати до своїх політичних платформ питання, які становлять для них особливий інтерес. Партії та їхнє керівництво мають утримуватись від тиску на жінок для змушення їх відкликати свої кандидатури на користь чоловіків після виборів, щоб обійти вимоги щодо квот.

Після проведення місцевих виборів ЦВК, політичні партії та організації громадянського суспільства мають розробити та інформувати людей про нові заходи, що мають забезпечити доступність для виборців з інвалідністю, а також про новий порядок зміни виборчої адреси для ВПО та інших людей, які проживають не за місцем реєстрації.

Крім того, на думку фахівців інституту, Верховна Рада України має внести зміни до Виборчого кодексу для забезпечення збереження балансу між чоловіками та жінками у виборчих списках партій у разі заміни кандидатів. Парламенту також варто розглянути можливості для зміни розміру грошової застави до розміру, достатнього для запобігання реєстрації технічних кандидатів, не перешкоджаючи реєстрації реальних кандидатів, які не мають достатніх коштів.

Схожі записи

«Дівчата» адаптували для України додаток із відстеження менструації

«Розраховую на співпрацю влади й опозиції»: президент Польщі запропонував компроміс щодо абортів

Чому «Культура діалогу» без жінок?