Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Літак для чоловіків та сексизм, що псує життя: про що говорили на всеукраїнському форумі «Жіночі обличчя лідерства»
Статтi

Літак для чоловіків та сексизм, що псує життя: про що говорили на всеукраїнському форумі «Жіночі обличчя лідерства»

Минулої суботи, 29 жовтня, в Одесі пройшов всеукраїнським форум “Жіночі обличчя лідерства”. Повазі пощастило побачити все на власні очі й навіть зануритись у жваві дискусії про сексизм.

Форум ініційовано Національним Демократичним Інститутом в Україні за підтримки Уряду Швеції, Агентства з міжнародного розвитку США й Одеської ОДА. Серед активних учасників були політики, дипломати, державні службовці, журналісти, громадські активісти та лідери громадської думки. Спікерами виступали Ірина Суслова, Марія Берлінська, Соломія Бобровська (заступниця Голови Одеської державної адміністрації), Ольга Матюшина, Олександр Солонтай та інші.

14900523_703662636469756_5731434874489484584_n

Жіночі обличчя лідерства

Зважаючи на те, що Україна займає 58 місце з 58 країн-членів ОБСЄ за рівнем політичної участі жінок, питання жіночого лідерства наразі більш ніж актуальне.

Саме тому в рамках форуму презентували проект з однойменною назвою: “Жіночі обличчя лідерства“. Проект збирає історії жінок, які досягли успіху і продовжують здобувати нові вершини. Співзвучність із форумом тут не лише в назві.

Панельна дискусія містила тези про те, що жіноче політичне представництво досі недостатньо численне, а проте вже доволі повнокровне й багате унікальними спеціалістками. Як зазначила народна депутатка Верховної Ради України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Ірина Суслова, політикині, які активно вливаються в політичні процеси, зазвичай вирізняються з-поміж інших фігурантів: “Політикині прагнуть розглядати політичні процеси й сам зміст політики під іншим кутом. Робити політику більш моральною, прозорою та людяною. Для жінок лідерок важлива ідея, тому вони не бояться виносити на обговорення непопулярні питання або ті питання, які ще вчора не стояли на порядку денному, і відстоювати свою позицію”.

Позитивні приклади, які надихають, збагатилися  новими іменами, про що також нагадала пані Ірина: “В Україні сьогодні також стає все більше жінок, які мають можливість впливати на визначення пріоритетів розвитку нашої країни й долі громадян загалом. Це й віце-прем’єр-міністр Іванка Климпуш-Цинцадзе, і віце-спікерка Верховної Ради України Ірина Геращенко, і Оксана Сироїд, і депутатки Верховної Ради України, яких є 12%, і жінки-міністерки, а також очільниці й депутатки місцевих рад та державних адміністрацій, активістки та громадські активістки”.

14572769_703662799803073_8512724641993898461_n

“Традиційно роль жінки намагалися звести до виховання дітей і підтримки домашнього вогнища, а політику й суспільну діяльність залишити прерогативою чоловіків. Але ситуація змінюється: суспільство рухається вперед і намагається ламати стереотипи й гендерну нерівність”, – зазначила голова Іванівської РДА Одеської області Тетяна Новікова.

Політичний експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай, звернув увагу на те, що жінки, які вже присутні в політичних процесах, часто самі себе психологічно мислять на других або і третіх позиціях. Тим цікавіше прозвучала розповідь голови й засновниці “Українського жіночого фонду” Наталії Карбовської: “Кілька тижнів тому я була у відрядженні в одному з великих промислових міст України. Летіла туди літаком. Літак був заповнений, всі місця – зайняті, і я була єдиною жінкою серед пасажирів. Коли заговорила про це з чоловіком, який сидів поряд, він мені сказав сакраментальну фразу: “Ну, ви ж розумієте, тут люди летять у справах, працювати”.

14595596_703663413136345_1077393175408142501_n

“Літак” форуму виявився тим бортом, місця на якому зайняли переважно жінки. І всі вони, за збігом обставин, були на ньому у справах. Тема сексизму і протидії дискримінації в цьому контексті була піднята доволі органічно. Запропоноване “Федерацією дебатів України” обговорення сексизму в рекламі стало цікавою переламною точкою заходу. Адже тема виявилася актуальною для багатьох, але разом із тим залишилася неоднозначною. Думки учасниць і учасників розділилися. В одному полі можна було почути про те, що гендерні особливості статей є їхніми таємними перевагами, а тому урівнювати статі просто злочинно. На противагу звучало, що без рівності у визначеннях неможливо досягнути рівності у ставленні до жінки й чоловіка.

Жіночність – це перевага чи мішень для дискримінування? – звучали запитання із зали. – А якщо друге, то як ми можемо протидіяти?

14907189_703663133136373_1700673784769106972_n

Місцеві гендерні ініціативи та ефективні кампанії з просування гендерної рівності

Лейтмотивом панельних дискусій стали найбільш ефективні методи протидії дискримінації в Україні. Зокрема проект “Жінки – це 50% успіху” (http://50vidsotkiv.org.ua/) спрямований на активізацію та підтримку жінок у громадському та політичному житті, урівноваження представництва жінок та чоловіків на ключових позиціях заради пришвидшення створення справді європейської моделі суспільства. За словами Світлани Ходакової, він упроваджується в чотирьох областях: Вінницькій, Харківській, Кіровоградській та Запорізькій. І в більшості областей уже вдалося створити лобістські групи, які допомагають реалізувати політику гендерної рівності.  

14907171_703663106469709_2489739102092036226_n

Серед інших дієвих інструментів протидії дискримінації зазначалися протестні рухи: «Чорний протест» у Польщі, соціальні кампанії та відеоролики («120$», «make up» від Pulse Lab), кампанії з недискримінації (Кампанія проти сексизму «Повага» й одноіменна рубрика на Громадському радіо, Кампанія з протидії дискримінації), всесвітня кампанія #HeForShe, база експерток «Спитай жінку», що допомагає врівноважувати експертне представництво в медіа.

Одна з панелісток, журналістка і правозахисниця Ольга Веснянка, розповіла, що фокус зустрічі для Одеси обрали особливо вдало: “Тема лідерства зрозуміла в регіоні, де історично ведеться міжнародна торгівля, де працюють пліч-о-пліч дуже різні люди. Де завдяки відкритому конкурсу на чиновницькі посади в області зайняли компетентні фахівчині”.

14907625_703663676469652_6389712277236585473_n

Директорка програми “Жінки-Лідери” НДІ-Україна Олена Єна зазначила, що збільшення кількості жінок у політиці – це те, чого хоче українське суспільство. Тому підтримка жінок, які прагнуть змінити Україну й наполегливо заради цього працюють у своїй сфері, – завдання таких заходів, як цей форум

І, чудова новина! Бажаючі поринути в атмосферу форуму можуть переглянути запис прямої трансляції:

Ніка Новікова

Схожі записи

П’яні вечірки у Києві: суд збільшив розмір застави для організатора

Жінки помітно більше згадують у соцмережах про книжки та читання — дослідження

Радник із сексизму: ще раз про ницість висловлювань Арестовича

Христина Семерин