Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Дівчатка, це не ваше — чому жінкам не раді у барбершопах
Статтi

Дівчатка, це не ваше — чому жінкам не раді у барбершопах

“Дівчатка, це не ваше, не лізьте туди, куди вас не просять”, “Керівнивництву не подобається, коли до нас приходять жінки”. Такі фрази в барбершопах — це сексизм чи намагання відстояти “історичні традиції” закладів? 

Барбершоп — це перукарня, у якій роблять зачіски та стрижуть бороди. Культура барбершопів сягає корінням в історію США. Її пік припадає на 30 роки минулого сторіччя. Спочатку в таких закладах можна було не тільки підстригтися, але й купити їжу чи вино, послухати улюблену музику. У середині 50-х барбершопи стають чимось на зразок клубу за інтересами для джентльменів (оскільки жінки тоді приводили себе до ладу винятково вдома). У цих закладах чоловіки могли викурити сигару, випити в компанії однодумців і поспілкуватися про бізнес чи політику. Відтоді деякі барбершопи використовують  для свого просування винятково ці принципи. 

Берберка Юлія Кіт переконана, що таке ставлення до жінок у барбершопах — сексизм, і його нав’язала реклама, розповідаючи про ці заклади, як про “винятково чоловічу територію”, де можуть стригтися чи працювати тільки чоловіки. Проте це, на її думку, несправедлива та застаріла тенденція.

У цій сфері Юлія працює близько 3 років та вже має понад півсотні постійних клієнтів, але досі інколи чує здивовані чи навіть сексистські висловлювання у свій бік.

“Був такий випадок, коли прийшов клієнт, я йому вже помила голову, і тут він запитує: “Ви мене стригти будете?”. Я кажу: “Ну, так”. І він тоді: “Ой нє, вибачте, тоді я не буду стригтися”. Я йому запропонувала волосся хоча б посушити, але він відмовився. Це зима була. Просто вдягунув шапку на мокре волосся й пішов, бо сподівався, що його стригтиме чоловік”, — згадує Юлія. 

Також, як розповідає барберка, один із клієнтів уже після стрижки залишив їй негативний відгук у додатку, написавши: “Дівчатка, це не ваше, не лізьте туди, куди вас не просять”.

Зараз Юлія працює в барбершопі, де стрижуть переважно жінки-майстрині. Чоловік-барбер тільки один. Проте пригадує, коли працювала в суто чоловічому колективі – нові клієнти часто демонстративно обирали не її.

“Дуже помітно, що обирають саме за статтю, коли приходив новий клієнт і йому пропонували постригтися в мене або в колеги-чоловіка. Він обирав чоловіка, хоча не знав, як ми обоє працюємо”, — каже Юлія.

Що ж до стереотипу про те, що відвідувати бербершопи мають право тільки чоловіки – Юлія не погоджується. Говорить, що готова стригти жінок, якщо в них стрижки унісекс.

“Яка різниця? Я можу постригти жінку, якщо в неї “чоловіча засічка”, бо типові жіночі просто не стрижу. Та й узагалі, я, коли працюю, звертаю увагу тільки на саму стрижку”, — додає барберка.

Проте така думка панує не в усіх барбершопах. Для експерименту “Повага” зателефонувала в декілька таких закладів, аби запитати, чи пострижуть у них жінку зі стрижкою фейд (коротка стрижка, що передбачає плавний перехід від короткого волосся на потилиці до більш довгого у верхній частині голови — ред.)

В одному барбершопі нам відповіли, що не записують жінок, проте почувши, що потрібна “універсальна стрижка”, погодилися та додали, що “тоді це не буде проблемою”.

В іншому — спочатку попросили почекати, доки з’ясують це питання, а потім відмовили.

“Я поговорила з нашими хлопцями, і вони сказали, що не стригтимуть жінку. До того ж, наше керівництво не любить, коли до нас приходять жінки”, — пояснила адміністраторка.

Анастасія Горпінченко

Схожі записи

Зволікати не можна, ратифікувати! Стамбульська конвенція та протидія насильству щодо жінок

Жінки і війна: вийшов фільм «Oh, Sister!» із історіями українок

Всеукраїнський референдум: НДІ запрошує політиків/инь та громадських діячів/ок на публічне обговорення