Повага
Image default
Статтi

Code like a girl. На шляху до рівності у сфері технологій

Кодувальниці, програмістки, розробниці ПО. Ще п’ять років тому професії, дотичні до галузі високих технологій, були «чоловічою цариною».  За останні п’ять років кількість жінок ІТ-галузі зросла в чотири рази – з 9 тисячі спеціалісток до майже 40 тисяч. Загалом в Україні 24% ІТ-спеціалісток – показник середній по всьому світі. Чому ж жінки зупиняються на досягненні мети? Традиційність? Навряд чи. Адже жінок у цій сфері завжди було багато, проте їхній вклад часто замовчували.

Забуті програмістки. Як жіноцтво рухало ІТ сферу до середини 20 століття

Якщо імена Ади Лавлейс та Грейс Хопер хоч іноді згадуються серед визначних програмістів минулого, то мало кому відомо, що саме жінки були авторками комп’ютерної програми для найпершої в США урядової ЕОМ “ENIAC”. Вона вираховувала траєкторії для артилерії та нюанси ядерних вибухів. Шість жінок: Елізабет Холбертон, Кетрін МакНалті, Марлін Вескофф, Рут Тейтельбаум, Бетті Джин Дженнінгс і Френсіс Білас без жодних мануалів від інженерів програмно розширили можливості ЕОМ.

До слова, зовнішній вигляд комп’ютерів на довгі роки визначила саме Бетті Холбертон. Після 2 світової війни Холбертон допомогла в розробці панелі керування для UNIVAC (першого американського комерційного комп’ютера), на якій числа розташовувалися поруч із клавіатурою, і вмовила  інженерів замінити зовнішній вигляд UNIVAC із чорного на сіро-бежевий. Елізабет також брала участь у розробці перших стандартів для мов програмування COBOL і Фортран разом із Грейс Хоппер.

Інша сфера, де жіноче програмування стало визначним – астрономія. Програмістки наблизили людство до зірок. Ще у 60-х роках у NASA були відділи, що складалися суто з жінок. Вони робили колосальну роботу з обчислень. Те, що зараз забирає секунди та хвилини у суперкомп’ютерів, робилося на калькуляторах. Про це, до слова, нещодавно зняли фільм «Приховані фігури». Проте кодування завжди було таким собі «чоловічим клубом». Маргарет Гамільтон, яка програмувала бортове програмне забезпечення всіх місій «Аполлон», згадує що крім неї на початку роботи програмісток у проекті не було.

Маргарет Гамільтон в 1969 році з лістингом програмного коду, розробленого її командою для «Аполлон»
Вирівнюємо ваги. Сучасний стан сфери технологій та програми для жінок, які бажають спробувати себе в ІТ

Жінки не обирають технології через стереотипи та «інший склад розуму». Принаймні так пояснюють ситуацію у сфері інтернет тролі. Використовують вони, звичайно, іншу лексику, та в першій частині вони мають рацію. Сфера відкрита для жінок, але багато дівчат бояться бодай спробувати свої сили.

Сучасні технології відчайдушно потребують більшої кількості дівчат і жінок, і статистика це доводить.  Згідно з дослідженням, проведеним Accenture and Girls Who Code, кількість жінок в STEM зменшилася з 1990-х років, і якщо не зупинити цієї тенденції, кількість жінок – комп’ютерних науковиць у світі знизиться з 24% до 22% до 2025 року. Починати треба передусім зі сфери освіти. Найкращі показники – у США. Там 23% випускниць STEM. В Україні відсоток корелюється в залежності від ВНЗ та спеціальності. Наприклад, у Харківському національному університеті радіоелектроніки на двох факультетах (комп’ютерних наук та комп’ютерної інженерії) навчається приблизно 11-12% дівчат. Це дорівнює швейцарському показнику. Аби популяризувати професію серед жіноцтва, щорічно в четвертий четвер квітня відзначається день “Дівчата в ІКТ”. З моменту його заснування 2010 року в його рамках пройшли понад 11 000 заходів в 171 країні, які охопили понад 350 000 молодих жінок.

Для подолання гендерного розриву у сфері технологій існують численні програми, які охоплюють широкий загал – від учениць до дорослих жінок.  Наприклад, дівчата STEM – проект для подолання гендерних стереотипів при виборі професії. Минулого року в 19 регіонах України відкрилися осередки проекту – у школах, університетах, позашкільних закладах.

Для тих, хто бажає вивчити саме конкретну мову програмування, у світі та Україні існують схожі програми – Code Like a Girl, Django Girls та інші. Їхній досвід показовий – цікавість до предмету величезна. Наприклад, на момент написання статті у форматі Django Girls відбулися 863 події, заявки подали  53937 учасниці, 21114 відвідали – і все це 94 країнах. На черзі вже понад півсотні запланованих заходів.

 Листопадова зустріч Django Girls у Харкові

Про свій досвід розповідає Олексій Радченко, співзасновник IT компанії та ініціатор Django Girls у Харкові.

«Формат заходу такий, що 10 коучів (досвідчених розробників) протягом дня пояснюють технології дівчатам, на кожного коуча – 3 учасниці. Вперше я у Львові був коучем. Це було дуже класно і драйвово. Я сам маю великий досвід викладання, і в цьому заході можна на 100% проявити ці якості. Основний мотив проведення – в тому, щоб запалювати цю іскру знань в очах. Учасниці приходять дуже різні, з різними мотивами. Від 14-ти років – і старші за 50. Зазвичай заявок у 5-6 разів більше, ніж учасниць. Обираємо виходячи з мотиваційних листів та міркувань корисності – кого цей захід може вмотивувати продовжити навчання технологіям після».

Що ж до стереотипу про «не такий жіночий мозок», то дослідження довели – різниці немає. Бо навіть більше – на GitHub «жіноче» редагування коду затверджували частіше.

Увійти в ІТ. З чого починають кар’єру

Обирати кар’єру в ІТ починає дедалі більше жінок, проте стикаються вони і з певними проблемами. Часто що більший досвід роботи, то більша фінансова різниця між чоловічими та жіночими зарплатами. Наприклад, чоловіки Manual QA з досвідом більше 6 років отримують на $ 300-400 більше за жінок із тим же досвідом і спеціалізацією. Єдине місто, що не підтримало тренд – Харків, тут платня тестувальниць перевищує чоловіків майже по всіх категоріях.

Одна з причин різниці – вимушена перерва на декрет. Та останнім часом, за словами керівників ІТ компаній, тенденція проводити три роки за межами професії минула і дівчата все швидше повертаються на приблизно ті ж посади, з яких ішли – вже за півроку-рік. Тренди задають великі компанії.

Ксенія, тестувальниця

У айті я трохи більше трьох років. Основний досвід – Hr / Recruiter, і ось уже близько півроку я QA. В індустрію йшла по любові :) Була дуже натхненна Дуровим, стартаперам з долини, в загальному тим, що люди отримали майже безмежні можливості, які можна використовувати для створення прекрасного технологічного майбутнього. Особисто я складнощів поки не зустрічала, але було кілька неприємних ситуацій у моїх колег. Наприклад, в одній з компаній, де я була ейчаром, один із очільників перейшов на більш високу посаду і постало питання про вибір нового ліда. Для багатьох була очевидною кандидатура, назвемо її Настею. Настя – відмінний девелопер, до неї можна було бігти по допомогу при будь-яких проблемах, але колишній лід – новий менеджер, порахував, що жінка бути девом не може.

Компаніям також варто виробити політики по декретах, і в загальному бути більш дружніми щодо майбутніх / теперішніх  матерів – зараз цим можуть похвалитися тільки найбільші компанії. Так само варто розвивати корпоративну культуру загалом. Простий приклад – хлопці, звикнувши до чоловічого колективу, іноді недоречно жартують.

Стати програмісткою можна й не витрачаючи роки в університеті. Головне мати бажання та щиро захоплюватися темою – впевнена Ольга.

Ольга, розробниця

До того часу, як почала захоплюватися програмуванням, здебільшого використовувала вже готові програмні продукти. Мені завжди хотілося зрозуміти, як це бути розробником таких продуктів, а не просто користувачем. Була купа ідей у голові – ось би написати скрипт або плагін, який допоможе вирішити рутинні завдання або автоматизує будь-який процес. У цей час натрапила на оголошення воркшопу Django Girls. Мене це захопило – і я продовжила навчання. Закінчивши курси, я стала Python Developer-ом і донині працюю на цій позиції.

 Перший час мені було важкувато знаходитися в повністю чоловічому колективі розробників. Бо завжди складалося враження, що хлопцям легше дається програмування, вони більше розуміються на техніці, на програмних продуктах тощо. Але насправді все це приходить із досвідом, треба просто не боятися пробувати! Із іншим ставленням через стать я не стикалася.

З Ольгою погоджуються і хедхантери. Аби увійти в ІТ, треба стартувати. Навіть якщо професія буде не зовсім технічна – підтягнути навички, дізнатися кухню зсередини та остаточно визначитися з напрямком можна й на дотичних спеціальностях. Тим паче, що їх дуже багато – кожна п’ята вакансія 2019 року.

Галина Михайлова

Схожі записи

«Там, де всі жінки?»: мер Рівного вдався до сексизму на сесії міськради

Жінка за кермом — це досі «дивно»?

Мар’яна Садовська: «Моя професія асоціюється з жіночою»