Викладача Київського національного університету імені Карпенка-Карого та директора — художнього керівника Молодого театру Андрія Білоуса звинуватили в сексуальних домаганнях до студенток, пише DIVOCHE.MEDIA.
Анонімне відео зі звинуваченнями з’явилося на Youtube-каналі «Ґвалтівник Білоуса», що був створений у листопаді 2020 року. Ймовірно акаунт був зламаний, оскільки раніше на ньому викладали відеозаписи студентських вистав.
У відео, яке було опубліковане 20 січня 2025 року, дівчина, обличчя якої приховане, розповіла, що вступила до театрального університету у 2020 році.
«Після формування груп створилися групові чати, де він і взяв мій номер. У той же день він написав мені в особисті повідомлення, запитавши стандартні анкетні дані… Спершу все здавалося звичайним і невинним, але згодом запитання стали більш особистими», — зазначила дівчина.
За її словами, Білоус розпитував її про відносини з батьками та цікавився, хто їй подобається.
«Коли я писала йому про розклад занять чи запитувала про інші організаційні моменти, він відповідав: “Чому ти хочеш говорити зі мною лише про роботу, а не хочеш мене збуджувати?”. Або писав, що мої повідомлення його збуджують», — додала вона.
Також Білоус, зі слів дівчини, надіслав їй фотографії інтимних місць інших студенток і попросив її надіслати такі ж, «мотивуючи це тим, що це вже всі зробили».
«Були випадки, коли він надсилав фотографії студенток, і запитував, чи хочу я з ними зайнятися сексом. Згодом він почав просити поділитися своїми сексуальними фантазіями, інтимними фото, надсилав свої, коли його ніхто не просив», — розповіла вона.
Окрім цього, дівчина стверджує, що Білоус «наполегливо просив зайти до нього на чай поговорити і поплакатися» та цікавився, чи подобається їй «дитяче порно».
На звинувачення відреагували в КНУТКіТ ім. Карпенка-Карого, назвавши їх «неправдивими відомостями» та запевнивши, що жодних офіційних заяв щодо цього не отримували.
Водночас адміністрація вишу закликала звертатися до правоохоронних органів «у разі виявлення подібних фактів та нагадала, що в університеті працює психологічна служба, а також була створена «Скринька довіри».
У коментарях під заявою вишу одразу почали з’являтися десятки схожих коментарів від низки студентів та студенток, які запевняють, що «Андрій Федорович — щира та чесна людина, яка навчає своїх студентів вмінню створювати та любити мистецтво, поважати людей, відстоювати свої права» та називають звинувачення «неправдивими».
Тим часом реакцію університету засудила режисерка та сценаристка Олена Апчел.
«Ви навіть не пробуєте захистити студенток та уникаєте відповідальності. Така репутація обов’язково мусить накласти на ваш навчальний заклад клеймо, щоб дати майбутнім студентам та студенткам можливість його не вибирати. Елементарно Ви хоча б могли відсторонити викладача на час розслідування і принести співчуття всім можливим постраждалим», — написала вона.
Реакція університету та студентів-«захисників» Білоуса обурила й українську акторку Єлизавету Цілик:
«Я бачила скриншоти переписок зі студентками, чекаю, поки всі докази випливуть на гору, і наскільки обісруться всі “захисники”. Чомусь ні університет, ні студентів нічому не навчила ситуація з Талашком. Що ти можеш знати і довіряти людині пів свого життя, а на старості років дізнатись про домагання і зловживання посадою».
На підтримку дівчини також виступив випускник університету, актор Валерій Філіпенко, який заявив, що Андрій Білоус «багато років займається сексуальним харасментом, по суті зґвалтуванням через психологічні маніпуляції».
«Це давно вже відомо серед театральної бульбашки, але всі мовчали. Раніше була спроба зробити це публічним від людей, яких я особисто знаю і яким точно немає причин брехати й чинити наклеп, але тоді дівчата і жінки відмовлялися давати свідчення через страх. Проте зараз, є люди які готові давати свідчення. […] Тому надзвичайно важливо зараз притягнути Білоуса до відповідальності. Він калічить психіку і майбутнє дуже великої кількості людей», — розповів Філіпенко.
Колишня балетмейстерка Молодого театру Лідія Соклакова в Instagram Stories закликала інших ділитися власними історіями.
«Колеги, які все знають. У мене до вас прохання — не мовчіть про страшні речі. Жертви, я знаю, що страшно, але якщо ви наберетеся сміливості — це буде найкраще рішення для нашого спільного майбутнього», — додала вона.
Українська ведуча, засновниця та директорка «Дикого Театру» Ярослава Кравченко у коментарі DIVOCHE.MEDIA розповіла, що після гучного сексуального скандалу в 2020 році (тоді акторка Оксана Черкашина опублікувала пост, в якому розповіла про проєкт директора театру «Актор» Слави Жили, що передбачає зйомки топлес та імітування сексу, після цього у соцмережах почали публікувати історії про прояви насильства в українському театрі. Сам Слава Жила після розголосу перепросив за «грубі, неделікатні та обурливі формулювання» — ред.) було проведено анонімне опитування, щоби з’ясувати реальну картину щодо проявів насильства та сексизму в українському театрі.
«Виявилося, 65,9% респондентів зазнавали різного типу насильства в театрі, 21% з них — сексуального. Тоді з’явилась справа Талашка, завдяки активістам. Тоді ж почало звідусіль спливати й інше ім’я. Речі, які розповідали дівчата, — жахали: схиляння до сексу, використовуючи службове становище, інтимні переписки, оголені фото. Це десятки історій. Але тоді жодна не наважилась дати хід справі. Хтось був зламаний, хтось заляканий. В мережі, як і зараз, з’явилися сотні звинувачень у наклепі, і під копірку написаних повідомлень на захист “чудового майстра”. Сьогодні випливло ще кілька історій, де дівчата, завдяки підтримці близьких, готові говорити. Наразі готується заява про кримінальне правопорушення до Національної поліції», — розповіла Кравченко.
Нагадаємо, в серпні 2021 року студентки Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого звинуватили Володимира Талашка — актора та викладача — у сексуальних домаганнях. За свідченнями студенток різного віку, які навчалися у нього в різні роки, подібну поведінку Талашко дозволяв собі регулярно. За словами однієї з них, на той момент їй було 15 років. Тоді всі вони боялися говорити про це вголос. Та варто було почати одній — і це запустило ланцюгову реакцію. Як результат, Володимир Талашко написав заяву на звільнення. Поліція ж повідомила, що не виявила обставин, за якими артиста можна було б звинуватити у правопорушеннях.