Повага
Статтi

Міста в Україні перевірять на дружність до жінок

69% українців та українок сьогодні мешкають у містах: життя там відкриває нові можливості для розвитку, але у той самий час сповнене перешкод. Неурядова організація «Демократичний Альянс Жінок» вирішила перевірити  Київ, Львів, Житомир, Вінницю та Миколаїв  на дружність та доступність в рамках проекту «Місто очима жінок».

Учасниці проекту оцінюватимуть інфраструктуру міст по кількох критеріях, серед яких головні – безпека та зручність. Більше деталей – в місцевих координаторок.

Христина Голинська, Київ

Ідея проекту зародилася ще минулого року, коли команда «Демократичного Альянсу Жінок» почала вивчати проблематику дружності міст до людини. Ми дослідили досвід Відня, Берліна, Сеула та інших міст і побачили, що зробити міста комфортними та зручними в дійсності нескладно і часто недорого. Проблема полягає лише у тому, що при плануванні міст та спорудженні нових об’єктів не приділяється належна увага дружності – освітленості, безпеці, пріоритетним щоденним маршрутам для жінок зокрема. Тому ми вирішили провести власний моніторинг, до якого залучаємо жінок різного віку, професій з різним життєвим досвідом і просимо фіксувати їх щоденні пересування. Це дозволить нам виявити найбільші проблеми та крок за кроком допомагати громадам їх вирішувати.

Проект проводитиметься в кілька етапів. Ми розпочинаємо з тих міст, де сформувалися команди, які готові його втілювати. Після цього залучатимемо й інші міста. Отримати перші результати плануємо у березні, тоді ж їх і презентуватимемо. Для участі в проекті необхідно проживати в одному з міст проекту та написати нам про своє бажання долучитися.

Тетяна Докиль, Житомир

dokil

У кожної жінки свої проблеми, свій шлях, свій маршрут: одна жінка водить автомобіль, інша користується велосипедом, ще одна є пішоходом, інша – з візком, вагітна чи користується громадським транспортом. Кожна з таких жінок братиме участь у проекті. Він не займатиме додаткового часу і не вимагатиме особливих зусиль. Жінки житимуть своїм буденним життям і зазначатимуть плюси і мінуси у спеціальному блокноті, причому їм доведеться дивитися на своє життя і місто під новим кутом. Одна жінка може думати, що безпека – це коли для дитини є пішохідний перехід, але при тому вона повертається з роботи темною вулицею і вважає це за норму. Інша жінка може думати, що наявність аптеки й магазину біля її будинку є позитивом само по собі, але  не задумується чи працюють вони в зручний для неї час.

zhitomir

У Житомирі ми зараз проводимо переговори з міською та обласною радами щодо спільного вирішення проблем за результатами проекту.

Іванна Фединчук, Львів

fedinchuk

Інфраструктура міста Лева ще дуже далека до досконалості. Звісно, все пізнається в порівнянні. Власне, наші активістки багато подорожували містами європейських країн, і те, що для жительки Скандинавії є необхідним, для львів’янки часто є немислимим благом. Якщо про пандуси, занижені тротуари говорять багато, то про небезпечні глухі кути, МАФи з продажу алкоголю біля житлових будинків, зручні локації для розміщення садочків, шкіл, поліклінік часто навіть не задумуються. Недоліків дуже багато і чим уважнішими ми стаємо, тим більше їх помічаємо. Про частину з них ми говоритимемо після проведення дослідження. Частину навіть ви, насправді, помічаєте щодня, проте, в міру своїх інтересів, замислюєтесь чи не замислюєтесь над ними.

Співпраця із місцевою владою у нас теж запланована, адже, нам цікаво не тільки показати владі міста “ось тут у вас промах з інфраструктурою”, а й разом (на цьому слові наголошуємо) вирішити ситуацію на краще.

Юлія Гречка, Миколаїв

grechka

У Миколаєві проблеми по суті нічим не відрізняються від проблем інших міст. Проблеми пандусів, їх відсутності і незручності. Проблема незручного транспорту – у нас в місті це не просторі автобуси, а маршрутки, часто брудні і неохайні. Електротранспорт є незручним і недоступним для багатьох районів міста. Також це проблема безпеки: темні вулиці, безпритульні собаки, злочинність – все це змушує кожну жінку боятися за свою безпеку і безпеку своїх дітей.

Проект важливий, тому що наші жінки часто просто не помічають тих незручностей, які є в нашому місті. Перше завдання – звернути увагу на проблеми, змусити замислитися над тим, що те, в чому ми живемо – не є нормою. Друге завдання – активізувати жінок навколо проблем комфортного Миколаєва, дружнього до людей.

nikolaev

У нас також запланована співпраця з владою. Ми надішлемо листа міському голові з результатами нашого аналізу, попросимо звернути увагу і вирішити всі ті проблеми, які ми виявимо.

Взяти участь у проекті «Місто очима жінок» чи отримати детальнішу інформацію можна, написавши на електронну адресу: [email protected]

Юліана Паранько

Схожі записи

«Да, у меня «эти дни» — дни борьбы с диктатурой»: интервью про феминизм, протесты и жизнь в Беларуси

Вперше. Зеленський призначив жінку в керівництво Служби зовнішньої розвідки

Відповідальність за сексизм: бути чи не бути?