Повага
Жіночий активізм

Жіночий клуб у Луцьку: нова фаза активізму волинянок

Наприкінці січня 2016 року у стінах Волинської обласної бібліотеки стартував Жіночий клуб. Понад 40 волинянок, які реалізовують себе в різних сферах життя і які знають, як реально змінити суспільство на кращу сторону, стали учасницями клубу. Вже на першій зустрічі у форматі дискусій у трьох групах: «культура», «економіка» і «політика» народилося безліч ідей і планів. Натхненні до змін, тривалої та якісної роботи, учасниці спілкувалися та обмінювалися досвідом, так ніби Жіночий клуб існує вже кілька років. Що ж чекає на учасниць та що пропонують організаторки в подальшому, детальніше у матеріалі.

Активне обговорення ідей
Активне обговорення ідей

Жіночий клуб – майданчик для обміну думками та ідеями

Три волинянки – громадська діячка Тетяна Карпів, координаторка Волинського прес-клубу Богдана Стельмах і голова ВОГО «Гендерний центр» Оксана Ярош давно думали про створення такого клубу, де можна було б поговорити про можливості, де б збиралися успішні та цілеспрямовані жінки, які хочуть змінювати світ.

І от нарешті одна з активісток Тетяна Карпів написала проект і отримала мікрогрант від Українського жіночого фонду в рамках ініціативи «Перший крок до успіху».

Деякі чоловіки вже давно будь-яку зустріч, де збираються ці дівчата, називають «феміністичним кружком» Волині. Однак такі розмови не вплинули на результат. Бо як тільки розпочався набір, волинянки масово почали заповнювати заявки на участь. І таким чином організаторки отримали 120 анкет.  Серед них обрали близько 50-ти учасниць. Яким чином відбувався відбір? Керівниця  Жіночого клубу Тетяна Карпів розповідає, що обирали абсолютно різних учасниць.

«Якби була можливість, усі б 120 жінок брали участь в нашому проекті. Але це поки що старт, і ми хочемо бути впевнені в тому, що ті учасниці, які прийшли на першу зустріч, і надалі будуть активними. Звісно, в нас двері відкриті для всіх. Спрямування клубу – розвиток громадської активності Волині і формування гендерної культури. Проект розрахований до квітня місяця, але ми на цьому не збираємось зупинятися. І далі ми плануємо шукати інші джерела фінансування», – каже Тетяна.

Жінки обговорюють у групах ідеї майбутніх проектів
Жінки обговорюють у групах ідеї майбутніх проектів

В рамках проекту до кінця квітня заплановано 12 заходів. Відбуватимуться вони щосуботи.

«Заплановані семінари, медіакав’ярні, кіноклуби і зустрічі-дискусії. Основна ідея і мета – створити майданчик для суспільно-політичного розвитку жінки для того, аби урівноважити ситуацію, яка створюється на сторінках ЗМІ. Ми дуже  мало знаємо успішних імен жінок, хоча насправді їх багато. Ми плануємо відкрити нові імена. Активізувати жіночу активність. Першу зустріч відвідали, окрім досвідчених громадських діячок, і дівчата, які в громадській роботі не брали активної участі. Але ця зустріч показала, що є  попит суспільства, тому що безліч ідей і непереборне бажання їх втілювати», – ділиться Тетяна Карпів.

Презентація ідей від учасниць
Презентація ідей від учасниць

Жіночий клуб – це мрія багатьох волинянок

Учасниці під час першої зустрічі обмінювалися досвідом і розповідали, хто і яким чином може бути корисним клубу.

Волинянка Олена Галапчук-Тарнавська, доцентка Східноєвропейського національного університету (кафедра англійської філології) каже, що про Жіночий клуб мріяла давно.

«На факультеті іноземної філології я читаю гендерну рівність. І це саме та сфера аплікацій моїх наукових, громадських і політичних інтересів, де я можу поділитися своїм досвідом. Але мені завжди хотілося знайти однодумців  і поділитися своїм досвідом. Тому коли я побачила анонс клубу, відразу подумала, що знайду тут таких людей, як я. Тому я могла б поділитися досвідом не тільки в сфері позиціонування жінок-політиків, а в соціальній сфері. Думаю, що той факт, що соціальний портрет  присутніх – це не тільки молода особа, яка працює або не працює. Тобто ми побачили, що це люди з різноманітними інтересами, професійними, особистісними. І я думаю, що такий клуб дасть можливість показати активність жінок в усіх сферах, а не тільки на кухні, в дитячому садочку і в лікарні чи  вдома», – ділиться своїми враженнями Олена.

Учасниця проекту Олена Галапчук-Тарнавська
Учасниця проекту Олена Галапчук-Тарнавська

Дехто із учасниць долучився до діяльності клубу, щоб навчитися самим та навчити інших відстоювати та боротися за свої права. Юристка Тетяна Шиманська вважає, що такий майданчик жіночої активності дасть поштовх для власного розвитку.

Учасниця, юристка Тетяна Шиманська
Учасниця, юристка Тетяна Шиманська

«Я вирішила взяти участь в клубі для того, аби поділитися досвідом, як жінки можуть відстоювати свої права. А також мені хотілося б почути для себе, які проблеми виникають в жінок, як порушуються їх права, і я готова їм допомагати їх відстоювати. Мені хотілося б пояснити всім жінкам, що вони головні в цьому житті. Від них залежить фактично все», – говорить Тетяна.

Ольга Наход, експертка з виборчого законодавства «Центр політичного аналізу і виборчого консалтингу» також має активну громадську позицію.

«Я намагаюсь долучатись до активних дій. І хочу брати в цьому участь. Жіночий клуб для мене – це як шанс знову починати своє активне суспільне життя. Я народила двох доньок, я трохи відійшла від громадського життя на деякий час. А тепер час повернутися. Я вважаю, що такий клуб дуже потрібен і нам, і суспільству, тому що в нас люди  не дуже активні, а якщо виокремлювати жінок, і чоловіків, то все-таки жінки менш активні. Чому так? Тому що в головах людей все ще побутує думка, що жінки – це «три «К» (німецькою «Кіnder,  Kirche,  Kuche» – діти, церква, кухня). Я хочу довести, що жінки можуть досягати своїх цілей і змінювати суспільство на краще», – запевняє Ольга.

Учасниця Жіночого клубу Ольга Наход
Учасниця Жіночого клубу Ольга Наход

Волинське суспільство «дозріло» до такої форми активності

Якщо попит дорівнює пропозиції, тоді суспільство не деградує, а розвивається. Про затребуваність жіночої активності на Волині свідчить масовий розголос щодо початку діяльності Жіночого клубу, популяризація та активність самих волинянок.

Про це і говорять організаторки клубу Богдана Стельмах і Оксана Ярош.

«Будь-який формат зустрічі жінок, їхньої співпраці, обмін ідей і думок, важливий. Дуже багато ідей в жінок, які готові втілювати їх задля свого розвитку, так і для розвитку громади. Чи Луцьк готовий до масового активізму жінок? Якщо ми будемо говорити про Луцьк, що це не тільки чоловіки, а ще й жінки, то безперечно, що готовий. Я думаю, що жінки вже здатні говорити публічно, діяти публічно і робити дуже багато хороших справ», – переконує координаторка клубу Богдана Стельмах.

«Втішена, що нарешті ми дозріли до такої форми активності, як жіночі клуби. І мета Жіночого клубу – це не просто зібралися і поговорили, а зустріч людей вмотивованих, які знають, що для змін потрібні якісь дії. Вже сьогодні день показав, що люди налаштовані на економічні зміни і зміни в сфері підприємництва, вони вже є в нашому політикумі і готові далі туди йти і боротися за себе. Тому що жінки змінюються не лише заради себе, а й змінюючись, вони змінюють близьке оточення», – резюмує тренерка заходів Оксана Ярош.

Вже під час перших зустрічей учасниці запропонували створити жіночу політичну платформу, арт-посиденьки, центр особистісного розвитку. І щоб заявити про себе та свої права, можливо, навіть організувати Жіночий марш.

Аріна Крапка

Схожі записи

Олександра Голуб: Я за те, щоб не мовчати й активно виступати проти сексизму

Аліна Курлович

Кампанія рожевої стрічки або привернення уваги до раку молочної залози

Ініціатива WomenWhoCode Kyiv — простір для жінок в ІТ