Повага
Жіночий активізм Статтi

Проект жіночого політичного лобі у Житомирі

Упродовж двох років у 12 областях України реалізовуватиметься проект для збільшення кількості депутаток на місцевому та національному рівнях. Один із таких регіонів — Житомирський.

«Відповідно до глобального звіту про гендерну рівність за 2015 рік, Україна посіла 145 місце серед країн за рівнем забезпечення політичних прав та можливостей жінок. Згідно з «Цілями розвитку тисячоліття», Україна гарантувала досягнення 30% квоти і присутності жінок у парламенті, але на нині ми бачимо реалії, що ця цифра менша і складає 11,7%», ‒ розповіла  голова ради Житомирської обласної молодіжної громадської організації «Паритет», регіональна представниця проекту «Побудова жіночого політичного лобі” в Житомирській області Наталія Тарасенко під час круглого столу «Стратегії розширення участі жінок у політиці: роль ПУЛу жінок».

zhinoche-lobi-zhytomyr-1

Цей захід відбувся у рамках проекту «Побудова жіночого політичного лобі», що виконується Всеукраїнською організацією «Жіночий консорціум України» за підтримки Фонду Демократії ООН.

За даними спікерок, у парламентах світу з 2000 по 2015 рік кількість жінок зросла з 13,5% до 22,4%, у парламентах країн-членів ОБСЄ ‒ з 15,9% до 25,3%, а в Україні з 3,7% до 11,7%.

Загальна мета проекту «Побудова жіночого політичного лобі» ‒ рівна й розширена участь жінок у політичних процесах. У його рамках хочуть зміцнити політичну роль жінок, посприяти їхній активності та збільшити представництво жінок в українському політичному житті.

Проект сприяє формуванню підтримки політичними партіями жінок-кандидаток, посилює та розвиває спроможність жінок бути обраними до органів місцевої та центральної влади, підвищує розуміння електорату до вигод вибору паритетного парламенту та місцевих органів влади.

У рамках проекту є 4 кластери, до кожного з них входять по 3 регіони. Житомирська область перебуває у кластері разом із Волинським та Рівненським регіонами.

karta-proektu

«У рамках проекту буде тренінгове навчання  ‒ матимемо квоту для кожного регіону по 8 людей ‒ для жінок, які хотіли би просувати себе на наступних виборах і балотуватися. Це буде навчання для підсилення їхньої спроможності участі в політичних процесах. Крім того, у нас будуть діяти політичні клуби, у Житомирі також. У рамках проекту передбачене і стажування для тих жінок, які пройдуть тренінгову програму», ‒ сказала Наталія Тарасенко.

У межах проекту планують розробити «Програму політичного лідерства», «Модель політичного наставництва», а також створити онлайн платформу для навчання та обміну досвідом.

Окрім роботи з жінками, що балотуватимуться, проект передбачає також роботу з політичними партіями, медіа та електоратом. Для політичних партій розроблять рекомендації щодо збільшення частки жінок серед кандидаток та робитимуть гендерний моніторинг виборів. Для залучення медіа планують організовувати прес-конференції в регіонах, показувати мотиваційні ролики на регіональному й обласному телебаченні та залучати всі ЗМІ до проведення інформаційних кампаній.

povaha-zhytomyr1

У рамках «Побудови жіночого політичного лобі» планують дослідити громадську думку щодо питань участі жінок у політичних процесах, а потім на результатах дослідження зробити інформаційну кампанію, яка би роз’яснювала переваги участі жінок у політичному житті.

«Одним із результатів проекту також є створення «Платформи жіночого політичного лобі в Україні», куди можуть увійти лідерки, які балотувалися чи планують балотуватися в місцеві та національні органи влади, експертки та експерти, тренерки та тренери з питань виборчого процесу та посилення ролі жінок у політиці, а також політичні партії та організації, які працюють на уповноваження жінок у політичній та економічній сферах», ‒ зазначила під час круглого столу Наталія Тарасенко.

Житомир став заключним містом з кластеру, де представили проект. Перед ним круглі столи були в Луцьку та Рівному.

«Тепер представництво жінок у парламенті ‒ це найвищий показник України за всі роки. Часом кажуть, що нехай все йде природним шляхом. Експерти ОБСЄ підрахували, що якщо ми будемо природним шляхом на 2%  збільшувати кількість жінок кожних два чи чотири роки, то нам треба 40 років. А дехто ще хоче дожити й побачити, що парламент країни в нас більш-менш відповідає складу населення. Якщо в нас 53% населення ‒ жінки, 62% виборців ‒ також жінки,  більшість серед осіб, які мають вищу освіту, ‒ також жінки, то чому це не вони роблять правила, норми й закони, за якими ми всі живемо?», ‒ зазначила координаторка проекту «Побудова жіночого політичного лобі в Україні» у Волинській, Рівненській і Житомирській областях Оксана Ярош.

zhinoche-lobi-zhytomyr

На останніх парламентських виборах VIII скликання були 217 виборчих округів. По мажоритарних округах виграли тільки дві жінки-львів’янки: Ірина Подоляк та Оксана Юринець. За списками по мажоритарних округах було 11% жінок.

«Досягення паритету з представництва жінок є тільки в сільських та селищних радах ‒ де багато відповідальності, де особисті зв’язки, де люди довіряють один одному, де вони бачать, у кого яка хата. Де тільки включається реклама, гроші, партії ‒ там усе менше жінок. В обласних радах середній показник жінок ‒ 12%, а у Верховній Раді ‒ 11,7%», ‒ сказала Оксана Ярош.

За два роки, за словами координаторки кластеру, глобального зрушення в представництві жінок у владі не буде, але мережа проекту допоможе зрушити з місця саму тему та проблематику. Результати й напрацювання проекту представлять у 2018 році.

Нагадаємо, що Житомир став прикладом упровадження гендерного бюджетування в Україні. Про це та «гендерний портрет Житомирської міської ради» ви можете прочитати тут.

Юліана Паранько
Фото: Белла Антонян-Шевчук

Схожі записи

Життя після Трампа: профеміністичність нового президента Америки

Постраждалим від домагань голлівудського продюсера Вайнштейна виплатять 19 мільйонів доларів

Уривок із книжки Валерії «Нави» Суботіної «Полон»