Повага
Без категорії

Гендерна нерівність в Україні та Словаччині: схожість в спадщині комунізму

Ольга Гіарфасова — соцілогиня, професорка Інституту європейських студій та міжнародних відносин словацького Університету Коменіус. Живе та працює у Братиславі. Має досвід участі в реалізації низки проектів, що стосувалися гендерної рівності та покращення становища жінок у суспільстві, зокрема соціальної кампанії «Плюс для жінок 45+». Більше 20 років свого життя присвятила питанням гендерної рівності.

gyarfasova

– Пані Ольго, які найгостріші та найобговорюваніші проблеми жінок у Словаччині?

– Нині чи не найбільш актуальною для словацьких жінок є дилема: як поєднати працю та право на особисте життя? Як знайти баланс між сім’єю та робочими обов’язками? Ідеться не лише про поєднання кар’єри й материнства, це стосується також догляду за старшими членами в сім’ї тощо. Водночас протягом десятиліть словацькі жінки намагаються докричатися: чому наше суспільство не дає можливості повноцінної самореалізації половині свого населення?

– Чи вбачаєте Ви схожість у проблемах, пов’язаних із гендерною рівністю, в Україні та Словаччині?

– Я думаю, що найбільшу схожість можна простежити в нашій спільній спадщині комунізму, цього антидемократичного соціалістичного режиму. Тоталітарні вожді вважали, що досягли значної емансипації жінок. Але ж насправді ця емансипація була фальшивою! Жінок змушували працювати: вони не могли вибирати між роботою та бажанням залишитися вдома. Більш того, чимало актуальних питань гендерної рівності словацького та українського жіноцтва є схожими. Натомість західні феміністки часто не усвідомлюють і не поділяють розуміння важливості проблем, близьких словацьким жінкам.

Ще однією спільною рисою наших суспільств можна назвати контрарух – тобто нині можна спостерігати тенденцію, коли дедалі більше жінок прагнуть залишатися вдома, сподіваючись на підтримку партнерів та чоловіків, які їх фінансово забезпечуватимуть. На жаль, сучасні українські й словацькі жінки не цінують досягнень попередніх поколінь феміністок і суфражисток.

Ще однією спільною рисою є недостатня репрезентативність жінок у політиці як в Україні, так і в Словаччині. Нині ми не маємо жодної жінки-міністра, а кількість парламентаристок – нижче 20%. Ще гірша ситуація з репрезентативністю жінок на посадах топ-менеджменту в бізнесі.

– Чи словацька влада намагалася якось вирішити проблему недостатньої кількості жінок у владі?

– Точилися дискусії щодо запровадження квот для жінок у парламенті та на ключових посадах в уряді на рівні 30-40%. Але цю ініціативу відкинули. Суспільство вбачає квоту як щось таке, що насаджується ззовні. Словаки і словачки мають асоціації  з попереднім соціалістичним режимом. Проте дебати тривають і досі. Вони розпочалися ще в 1990-х. І певні поступки таки є: деякі партії, наприклад, добровільно запровадили квоти для жінок у своїх партійних списках. Але суттєвого прогресу в цьому питанні так і не досягли.

Olga Gyarfasova

– Як дослідниця та експертка, Ви залучалися в низку проектів, що стосувалися гендерної рівності. Оглядаючись назад, які саме ініціативи Ви вважаєте найважливішими? 

– Мабуть, найцікавішою та водночас найскладнішою можу назвати свою участь у розробці й упровадженні кампанії «Plus for Women 45+». У Словаччині дуже важко знайти роботу жінкам, яким за 45 – 50 років. Є стереотип: працівниці мають бути енергійними, молодими. У віддалених регіонах Словаччини жінці за 45 практично нереально знайти роботу. Спершу ми досліджували, як суспільство сприймає жінок віком 45 – 50, у чому вбачає їхню роль. Наше дослідження ми опублікували, а на його основі підготували й запустили соціальну кампанію. Ця кампанія була націлена на те, аби переконати роботодавців, що жінки, яким 45 і більше, теж є компетентними, цілеспрямованими й відповідальними фахівчинями.

– Пані Ольго, як Ви вважаєте: є поступ у словацькому суспільстві щодо досягнення гендерної рівності?

– У словацькій мові ми використовуємо фемінітиви. Хорошим сигналом є те, що дедалі більше фемінітивів використовують у медіа, в оголошеннях про відкриті вакансії, вони характерні навіть для політичної лексики нашого президента. Поступом є й те, що проблеми рівності перестали бути маргінальними: на досягненні гендерної рівності акцентують не лише поодинокі громадські організації, а й комерційні структури. Нещодавно на прохання пані віце-президентки одного з найбільших банків у Словаччині (до речі, жінок на схожих керівних посадах у нас можна на пальцях перелічити) ми зробили дослідження та рекомендації, як допомогти працюючим жінкам з маленькими дітьми поєднувати роботу й материнство. Наші рекомендації передбачали незначні зміни: як-от, гнучкіший графік, можливість працювати половину робочого дня в день народження своєї дитини, жодних нарад у п’ятницю пополудні тощо. Важливо, що ці незначні зміни мали потужний сигнал з боку компанії: ми піклуємося про вас як співробітниць, ми вас цінуємо. Такий підхід – чудовий приклад для інших комерційних структур.

– Чи покращилася ситуація з гендерною рівністю після того, як Словаччина стала членом Європейського Союзу?

– Важко сказати. Справді, наш парламент ратифікував пряму директиву Єврокомісії з антидискримінації. Проте одна річ прийняти закон, а інша – його застосовувати на практиці.  Але загалом європейський дух щодо досягнення гендерної рівності є надзвичайно позитивним. ЄС намагається донести ці тенденції в усі країни євроклубу, але це не завжди просто.

– Пані Ольго, Ви вважаєте себе феміністкою?

– Так, безперечно. Я не знаю, як в українській мові, а от у словацькій слово «феміністка» має негативні асоціації. «Феміністка» в уяві моїх співвітчизників – це активістка з барикад, чоловіконенависниця, неприваблива, асексуальна, більш схожа на чоловіка, ніж на жінку. Але ж це ненормально! Для мене бути феміністкою означає мати й реалізовувати всі права, якими наділені й чоловіки. Феміністки – це також звичайні жінки, які красиво вдягаються, ходять на роботу, мають сім’ї і в той же час не придушують своїх амбіцій щодо повної самореалізації. Навіть мій чоловік каже: «Я – фемініст», він підтримує гендерну рівність.

У Словаччині склалася дивна ситуація. Тепер популярно заперечувати: «Та ви що? Я в жодному разі не феміністка. Але я хочу мати рівні можливості, зарплатню нарівні з чоловіками».

Щодо мене, то я переконана, що жінка повинна мати вибір: залишатися вдома й доглядати за дитиною дошкільного віку чи працювати. Але яким би не був її вибір, вона не може бути дискримінована.

Оксана Хомей

Схожі записи

Як фотографувати жінку

За 75 років проблеми жінок у війську не змінилися ‒ Марта Гавришко

“Це зробила вона”: Повага створила серію подкастів про видатних українок