Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Чи створять депутати об`єднання «Рівні можливості» у Луцькраді?
Статтi

Чи створять депутати об`єднання «Рівні можливості» у Луцькраді?

Міжфракційне об`єднання «Рівні можливості» існує у Верховній Раді з 2012-го року. В основному народні депутати  відстоюють питання гендерної рівності, акцентують увагу та залучають жінок до суспільно-політичного життя, а також займаються  законотворчою діяльністю. І тому  пріоритетними напрямами роботи МФО «Рівні можливості» є боротьба з домашнім насиллям, захист прав жінок і дітей, створення рівних можливостей для чоловіків і жінок у різних сферах суспільного життя.

І поки парламентське МФО вирішує питання такого характеру, у місцевих радах теж крок за кроком депутати об`єднуються  в такі групи.

Парламентське МФО звернулося з рекомендаціями створити такі об`єднання і надіслало листи в місцеві ради навесні 2016-го року. І якщо, наприклад, в Луцькій міській раді ще це питання обдумують, то в Кропивницькому така депутатська група уже є і успішно працює.

Наскільки можливий такий досвід в Луцьку, ми розпитали секретарку Луцької міської ради Юлію Вусенко.

Вона розповідає, що уже намагалася говорити з депутатами на цю тему. Але чомусь чоловіки під поняттям «гендерної рівності»,  «рівні можливості в суспільстві» розуміють лише це як проблему жінок і не є активними в цьому напрямку.

yuliya-vusenko«Більшість людей скаже, що проблеми жінок в суспільстві нема»

«Якщо говорити про створення міжфракційного об`єднання, то треба сказати, що його мета набагато глобальніша тому, що ми сьогодні говоримо про проблеми гендерної рівності, про становище жінок в суспільстві. Вони обговорюються, але фактично, якщо спитати будь-якого громадянина України, чи є проблеми жінок в суспільстві окремо, то більшість скаже, що такої проблеми не існує. Багато чоловіків і навіть жінок говорять про те, що жінка в Україні несе якусь особливу функцію і багато жінок, які кращі за чоловіків в роботі, все ж таки стикалися з тим, що в них перепитують про кухню, дітей і про ту особливу роль берегині. І це в першу чергу. А вже потім акцентують увагу на роботі та самореалізації.  Якщо говорити про мене особисто, то в мене завжди фактично, коли всі журналісти беруть інтерв`ю, дуже часто питають про моє сімейне життя. І я впевнена, що про це  не питають чоловіків, які займають аналогічну  посаду або роблять ту саму роботу, що і я. Тому говорячи про створення групи «Рівні можливості», я готова підтримати це і, напевно, хотілося б активізувати цей суспільний діалог щодо забезпечення гендерної рівності в різних сферах суспільно-політичного життя», – розповідає пані Юлія.

«Наскільки це швидко буде в нашій міській раді, сказати складно»

Юлія Вусенко переконує, що питання створення такої депутатської групи не є замовчаним. Навпаки про це вже говорили.

«Навесні я брала участь в зустрічі, де ми обговорювали становище жінок в суспільстві, питання гендеру і розмовляючи з деякими учасниками зустрічі   я зрозуміла, що ситуація в країні є критичною. І розуміння немає, що є така проблема. Найбільше сьогодні я звернула увагу б на те, що це треба розпочинати вирішувати, змінюючи свідомість наших людей . Починаючи з того, щоб молоді жінки, молоді мами, які зараз займаються вихованням своїх дітей,  акцентували  увагу на тому, що неправильно в букварях писати «Мама мила раму, а тато ходить на роботу» і тому подібні речі, тому що мама, окрім того, що вона миє раму, теж ходить на роботу. Неправильним є і те, що в країні, де три роки триває війна, немає жіночих бронежилетів. Тому  якщо ми говоримо про рівні можливості, то  йдеться не лише про забезпечення тих можливостей в сфері трудового законодавства, а на рівні сприйняття суспільством. І в Луцьку, і в будь-якому іншому українському місті» – пояснює Юлія Вусенко.

«Регламент Луцькради може ускладнити процес створення  такої групи»

І попри реальність створення такої депутатської групи, гальмування може бути пов`язане з регламентом міської ради:

«Я бачила, що в наших депутаток була готовність створити таку депутатську групу, але вони мали погодити це ж із фракціями. І ще – наш регламент передбачає вступ в одну міжфракційну групу і це трішки ускладнює проблему, бо це одна міжфракційна група. І зрозуміло, що якщо людина буде в цій, то не зможе бути в іншій. Я систематично підтримую відносини з парламентським МФО «Рівні можливості». Я знаю про депутатів-чоловіків, які є в цій групі, бо це ж не означає, якщо ми говоримо про рівні можливості, то жінки повинні ставати на захист, але не брати в руки кийки і кричати , що, мовляв,  «зважайте на те, що ми такі самі, як і ви». Йдеться про те, щоб  все суспільство свідомо до цього підходило, бо це важливо.Бо жінки, як показали практика і статистика, дуже активні в політичному житті. В Луцькій міській раді теж. І ми бачимо, що жінка зреалізовує себе повністю і допомагає реалізовуватись іншим і це природно.Для створення робочої групи треба 5 депутатів . І навіть якщо взяти нашу фракцію, то це вже четверо», – говорить Вусенко.

За словами Юлії, в місті така група буде займатися питаннями доступності міста для жінок та дітей, актуалізувати питання відкритості і доступному міста для жінок в з дітьми. Наявності дитячих кімнат в різних закладах та установах

«У всіх містах України,які, навіть якщо розбудовуються, то майже не звертають уваги на те,  що жінка прив`язна до тих особливих потреб, які місто їй повинне дати. І міські депутати повинні зосереджувати свою роботу на тому, щоб були скрізь дитячі кімнати, щоб можна було заїхати з дитячим візочком в аптеки, бо не пристосовані двері. Це саме стосується і громадського транспорту. Для мене це була проблема. Коли, наприклад, я їхала в тролейбусі, то  одній руці мені довелося тримати одну дитину, за руку – другу. А візок хіба що на плечі. Це не має бути проблема самих жінок. Звісно, і в Луцьку ми реагуємо на запити виборців, щоб і забудовники все враховували, але цього недостатньо.І потрібно більше популяризувати роботу жінок, досягнення в різних сферах. І взагалі, це нормально говорити про те, що люди, які живуть в місті або в країні в цілому– однакові, незалежно від статі? От про це ми маємо говорити», – впевнена секретарка Луцької міської ради.

Аби зрозуміти, наскільки готові обранці луцької громади до створення депутатської групи «Рівні можливості»,  розпитали у них. І думки чоловіків і жінок, звісно, що різні в цьому напрямку.

Ігор Поліщук, депутат Луцької міської ради

«Як депутат і просто як громадянин, я не розумію яким чином може повпливати створення або не створення  об’єднання “Рівні можливості” на рівноправ’я жінок і чоловіків. Щодо Луцької міської ради, то я вважаю, що таке рівноправ’я цілком забезпечене. Підтвердженням цьому є активна й безперешкодна діяльність жінок-депутаток, нормальна атмосфера у відносинах між жінками та чоловіками у депутатському корпусі та те, що секретаркою міськради є жінка. Щодо чоловіків, які скаржились на дискримінацію по гендерному принципу, то таких я не зустрічав. Вважаю, що проблеми дискримінації необхідно починати вирішувати з сім’ї, виховуючи дитину власним прикладом та прививаючи їй відповідні цінності».

Майя Шостак, депутатка Луцької міської ради

«Якщо це об`єднання не має політичного забарвлення, то я вважаю, що такі об`єднання потрібні. І це об`єднання доносить питання проблем жінки не лише в політиці, а й скрізь. І питання сімейного насильства. Та й і в політиці теж, тому що так звикли, що політика – це прерогатива чоловіків чомусь. І  є перевага жінок в освітній сфері,  але от керівні посади займають чоловіки. Я не заперечую і нічого проти не маю.  Я погодилась би бути в такій депутатській групі і моя фракція, думаю, не буде заперечувати».

Анна Мовяк, депутатка Луцької міської ради

«Ідея хороша в загальному і ми її підтримуємо. На початку каденції в міській раді обговорювали можливість, створення депутатської групи, однак цю ініціативу витіснили більш нагальні питання. Такі, як  регламент, бюджет, програми. Можливо саме час повернутись до цього питання. Наша фракція готова підтримати будь –яку хорошу ініціативу, незалежно від того хто її запропонував. Також я думаю, що можемо відчути нерозуміння зі сторони деяких депутатів. Щоправда, гальмувати нашу діяльність, якщо ми таки створимо таку депутатську групу, не будуть, але питання «а навіщо?» точно будуть».

Павло Данильчук, депутат Луцької міської ради

«За Законом України « Про місцеве самоврядування» депутати місцевих ради мають права створювати депутатські групи за певними інтересами. Тому я вітаю створення подібних груп і якщо з’явиться ініціатива об’єднання прихильників відстоювання рівних прав жінок та чоловіків, то буду її підтримувати.  Створення такої групи дозволить більш активніше напрацьовувати певні пропозиції в даній проблематиці на рівні залучення представників різних фракцій міськради. Ми готові долучитися до ініціювання створення такої депутатської групи у Луцькій міській раді та маю сподівання, що вона буде діяти нешаблонно».

І поки в Луцькій міській раді це питання лиш обговорюють, то тим часом в міській раді Кропивницького об`єднання «Рівні можливості» існує вже кілька місяців.

«Як створили МФО «Рівні можливості» в Кропивницькому»

kateryna-shamardinaДепутатка міськради Катерина Шамардіна, голова депутатської групи розповідає, що в квітні створили групу, до якої ввійшло 5 депутаток. Це якраз тих 5 жінок, що є у раді:

«Зараз тільки у нас жінки. І бажаючих чоловіків вступити наразі немає, можна сказати, що якщо і говорять про вступ, то це виглядає як жарт.Але не думаю, що нас сприймають несерйозно.  У нас було вже три запити, які депутати успішно підтримали. Ми вимагали збільшення розміру коштів для матеріальної допомоги для людей, які опинилися у складних життєвих умовах., що можуть виділяти депутати. Необхідність в такому збільшенні викликана великою кількістю звернень громадян до депутатів за матеріальною допомогою. Запит підтриманий і вже збільшено допомогу вдвічі.

В другому запиті ми пропонували свій варіант вирішення резонансного питання з закриттям 2-го пологового будинку в місті , а саме: на базі першого пологового будинку створити перинатальний центр ІІ рівня, а на базі другого – лікувальний медкомплекс, де лікуватимуться жінки з гінекологічними проблемами, вагітні без патологій та діти. Також там пропонували створити центр ЕКЗ для пар, які не можуть мати дітей. Поки пологовий будинок ще є, але,  на жаль, його можуть закрити в рамках реформування медичної галузі».

Крім того, депутатки звернулися до міської ради з тим, аби навести лад і на територіях біля шкіл у місті.

«Ми висвітлили проблему незахищеності дітей в навчальних закладах через відсутність або пошкодження огорож навколо шкіл і дитсадків, відсутність вуличного освітлення, дорожної розмітки та обмежувачів швидкості на дорогах біля багатьох закладів освіти. Є надія , що після опрацювання депутатського запиту управліннями КМР, відбудеться упорядкування територій біля закладів освіти», – каже  пані Катерина.

Питання, на яких акцентують увагу в МФО «Рівні можливості»  в Кропивницькому, більш соціального характеру. Ініціаторки створення такого міжфракційного об`єднання в Луцьку  теж звертають увагу на проблеми соцзахисту, шкіл, дитячих садочків. І незважаючи на те, що такі питання не є лише жіночими, чоловіки-депутати не поспішають долучатися до роботи чи створення такого об`єднання.

Аріна Крапка

Схожі записи

“Молода, народиш ще”. Чому українські породіллі не отримують психологічної підтримки в пологових

«Ви йдете на журналістику аби знайти мужика» та інший сексизм у вишах

Sasha & Sasha: серія анімацій про гендерну нерівність в Україні зібрала понад мільйон переглядів