Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Як дати поштовх кращим жіночим ініціативам? — проект «Woman to Woman»
Статтi

Як дати поштовх кращим жіночим ініціативам? — проект «Woman to Woman»

Вікторія Вдовиченко, керівниця НУО «Інститут політики та урядування» розповіла «Повазі» про новий проект «Woman to Woman», метою котрого є дати поштовх кращим жіночим ініціативам, розкрити потенціал лідерок та започаткувати практику жіночого соціального підприємництва.

IMG_3684

– Вікторіє, поділіться з «Повагою»: як виникла ініціатива? Що стало поштовхом для ідеї проекту «Woman to Woman»?

Насправді, ідея ініціативи з’явилася ще на початках діяльності моєї фундації. Наша громадська організація об’єднує сім представниць прекрасної половини людства. Першим вагомим проектом нашої організації стала «Школа ефективного урядування та адвокасі». Вже в процесі реалізації цього проекту ми зрозуміли, що наступною нашою ініціативою стане проект, який популяризуватиме найкращі жіночі практики в Україні.

На моє особисте переконання, попри те, що жінки в Україні – це більшість, ми залишаємося в меншості. У 8-й каденції Верховної Ради з’явилося лише 11% жінок. Стереотипи, які нам нав’язували ще у 20 столітті вплинули на те, що жінки зараз дуже бояться іти далі, особливо ставати підприємницями. Жінка-підприємець – це та категорія населення, яка, на моє переконання, повинна сприяти зростання економіки і розбудовувати нашу країну нарівні з чоловіками.

– Як Ви обрали свою нішу? Що є унікального у Вашому проекті, який вирізняє його з-посеред інших подібних жіночих ініціатив?

IPG6Наш проект направлений на співпрацю трьох категорій лідерок. До першої категорії ми зараховуємо жінок-менторок. Це ті жінки, які вже досягли успіху у соціальній сфері та підприємництві і готові поділитися своїм досвідом. В Україні система менторства серед жіноцтва практично відсутня. Саме тому ми прагнемо зосередити наші зусилля на її розвитку.

Другу категорію жінок становитимуть активні лідерки, які, на жаль, не мають достатньо досвіду та практичних навичок для становлення себе як успішних підприємниць. Вітчизняні підприємства чомусь очолюють здебільшого чоловіки.

Третя категорія учасниць охоплюватиме найбільш вразливу категорію населення – жінок-переселенок. Як на мене, вони чи не найкраще усвідомлюють ті виклики, які постали перед українським суспільством. Це – проект примирення різних категорій жінок, і також їх об’єднання задля реалізації ініціатив. Кожен міні-проект об’єднуватиме ці три категорії жінок. Переконана, що такий «трикутник» допоможе втілювати справді інноваційні проекти. Я вважаю, що інноваційність як така відсутня у багатьох проектах жіночих ініціатив. Часто ці проекти просто копіюють практики інших держав. Мені б хотілося досягти справжньої української інноваційності у реалізації ініціатив соціального підприємництва в межах наших проектів.

– Яким є Ваше бачення поетапної реалізації проекту?

Проект заплановано на рік. Спершу ми проведемо конкурс для подання заявки на участь усіх згаданих категорій жінок. Щоправда, завдяки нашому нетворкінгу, кількох потенційних жінок-менторок, себто тих, котрі вже проявили себе успішними підприємницями, нам вже вдалося залучити. Кандидатки опишуть свої ініціативи, мотивацію, ресурси, практики та знання, які їм потрібні для втілення ідей. Хочу наголосити, що кандидатки теж повинні будуть зазначити, в чому саме вони вбачають допомогу менторок, які знання хочуть від них отримати, на яких етапах реалізації проекту ця допомога їм буде потрібна. Другий етап – це безпосередні тренінги в Києві, знайомство активісток та переселенок з менторками. І – третім етапом стане безпосередня реалізація проектів нашими учасницями.

– Ваш проект буде відкритий для жінок з усіх регіонів України? Скільки учасниць Ви готові запросити?

Безперечно! Цим проектом ми хочемо об’єднати активних лідерок з різних частин нашої країни. Зазвичай проблеми у людей однакові. Ми хочемо відібрати 30-40 жінок, щоб започаткувати до 15 якісних проектів. Жінка-ментор, жінка-активістка та жінка зі соціально вразливої категорії населення таким чином об’єднаються для реалізації кожного окремого проекту.

IPG5

– Розкажіть, що таке соціальне підприємництво?

Чесно кажучи, коли мене запитують, чим соціальне підприємництво відрізняється від звичайного – відповім: нічим! Різниця полягає тільки в тому, що соціальне підприємництво націлене на подолання якихось важливих суспільних проблем. Це можуть бути еко-ініціативи, створення інфраструктури для людей з особливими потребами, проекти культурної спадщини, побудова велодоріжок, освітні та ін. Ми хочемо, щоби ці проекти стали самоокупними. Прагнемо, щоб жінка навчилася бути стійкою: не очікувала на зовнішню грантову допомогу, не боялася займатися прибутковим бізнесом. В цьому полягатиме ключ до успіху нашого проекту. Це матиме так званий spillover effect, ефект хвилі в українському суспільстві.

– Хто допомагатиме Вам у реалізації проекту «Woman to Woman»?

Я та ще шість членкинь нашої організації втілюватимуть проект. Так сталося, що наша громадська організація суто жіноча. Я не планувала цього. Шість дівчат – членкинь допомагають у пошуку менторок, розробці ідеї ініціативи, написанні заявки на грант для реалізації цього проекту. Метою проекту «Woman to Woman» є допомогти жінкам подолати страх і невпевненість, не боятися займатися власним бізнесом. Переконана, що це допоможе також розбудовувати українську економіку. Наразі наші зусилля максимально зосереджені над втіленням цього проекту.

– Якими успіхами Ваша громадська організація вже можете поділитися?

Наш попередній проект «Школа ефективного урядування та адвокасі» допоміг нам усвідомити, якими є першочергові виклики для громадянського суспільства на сьогодні. Ми навчали молодих активістів та активісток розробляти ефективні адвокасі-кампанії, і успішно впроваджувати їх. Проект розпочався в жовтні 2015 року з онлайн-лекторію принципів ефективного урядування та адвокасі. Наступний етап Школи зібрав учасників вже в Києві на триденну групову тренінг-роботу  з експертами. Наразі розпочався третій етап, коли учасники Школи реалізовують власні адвокасі-проекти. Цей останній етап завершиться підсумковою конференцією наприкінці квітня 2016 року.

Знаєте, ми побачили, що навіть на етапі подання заявки чоловіки були більш компетентні у написанні бізнес-планів. Коли в межах проекту ми зібрали представників бізнесу і відібраних учасників, виникла проблема: бізнес відмовився вкладати гроші у запропоновані проекти, оскільки не вірив у їх самоокупність. Саме тому наголос на окупності бізнес-планів є родзинкою проекту «Woman to Woman».

IMG_3685

– Насамкінець хочу запитати, як Ваш проект допоможе у досягненні гендерної рівності?

Цей проект допоможе подолати стереотипи, які стоять на заваді жінкам займатися і керувати бізнесом. І звісно ж – у перспективі – дасть їм впевненості у своїх силах іти у великий бізнес. Це – наша першочергова ціль. Також ми хочемо допомогти жінкам знизити поріг страху, щоб відкривати нові обрії. І теж плануємо створити асоціацію жінок-учасниць для посилення жіночого підприємництва в Україні, поширення їхнього досвіду та заохочення до реалізації подібних проектів іншими жінками-лідерками.

Саме тому, ми вважаємо, що наша ініціатива матиме успіх. Звісно, вболіваємо на допомогу українських «свідомих» організацій та підприємств, які своєю фінансовою підтримкою можуть забезпечити повноцінну та ефективну реалізацію цього суспільно важливого проекту.

Довідка «Поваги»

Вдовиченко Вікторія – президентка і засновниця ГО «Інституту політики та урядування» (з вересня 2015 року). Здобувачка кафедри зовнішньої політики і дипломатії Дипломатичної академії України, викладачка Київського національного економічного університету. Магістерка філології (англійська, італійська) Київського національного університету ім. Т.Шевченка, магістерка зовнішньої політики ДАУ при МЗС України, стипендіатка Естонської школи дипломатії.

Фіналістка від України грантової програми для випускників від Уряду Сполучених Штатів Америки, пройшла стажування у США. Модераторка та спікерка міжнародних програм у Словаччині, Польщі, Франції та Італії. Авторка багатьох публікацій та курсів з історії зовнішньої політики держав-членів ЄС та європейської інтеграції. Проводить власні курси з міжкультурної комунікації для представників бізнесу та неурядових організацій. Має досвід дипломатичної служби у Посольстві України в Естонії.

Громадська організація «Інститут політики та урядування» – заснована у вересні 2015 року у м. Києві. Місією організації є створення сприятливого середовищадля обміну досвідом та посилення громадської активності з метою розвитку ефективного урядування як запоруки якісних змін в державі. Проект «Школа ефективного урядування: адвокаті» ГО «Інститут політики та урядування» обрано випускниками американських програм та експертною комісією Alumni Engagement Innovation Fund 2015 як кращий проект від України та від регіону Європи в категорії «Civic Engagement».

Оксана Хомей

Схожі записи

«Грайлива норвезька білявка»: Як українські ЗМІ висвітлюють Зимові Олімпійські ігри?

Українки за кордоном: як дати відсіч стереотипам, упередженням та мові ворожнечі

Юлія Гуш

Якою була зарплата жінок в Україні останні 15 років?