Доктор медичних наук і професор Національного медичного університету імені Олександра Богомольця Олег Чабан в етері програми «Сніданок з 1+1» сказав, що родинний добробут у сім’ї залежить лише від жінок. За словами Чабана, жінкам не варто провокувати конфлікти, а потрібно бути терплячими.
Це була четверта лекція у межах телевізійної рубрики «Проєкт щастя з Олегом Чабаном», а презентовані тези він назвав «аксіомами щастя».
Свою лекцію Олег Чабан розпочав із представлення буцімто статистичних даних про відчуття щастя серед жінок та чоловіків. При цьому показники відрізнялися залежно від того, чи перебувають люди у стосунках. Професор не вказав, про яке саме дослідження йдеться, але запевнив, що користується «науковими даними».
«Отже, або не створюй [сім’ю], і тоді ти щаслива у 25% [випадків]. Або якщо [сім’я] вже створена, працюй на щастя своєї сім’ї», — прокоментував презентовані дані Чабан.
Зрештою професор зробив висновок, що для жінок щастя важливіше, ніж для чоловіків.
Після цього Олег Чабан сказав, що від чоловіків сімейне щастя «не залежить ніяк». І додав, що зараз скаже «провокативну річ», але «якщо жінка захоче — сімейне щастя буде в обох». Тому, мовляв, «жінкам потрібно працювати на щастя і щось робити таке, щоб не провокувати, вирулювати з цієї ситуації».
Також, за словами професора, жінки емоційніші за чоловіків. Це він пояснив тим, що у жінок нібито «більше дзеркальних нейронів і більші структури головного мозку, які відповідають за емоції». Водночас він додав, що не виправдовує чоловіків.
«Це дрімучі гендерні стереотипи»
На висловлювання професора звернула увагу журналістка Дарія Озерна.
«Олег Чабан нині на Сніданку з 1+1 розповів, що, мовляв, треба жінці щастя в родині, то вона й має його створювати, не провокувати, маневрувати, і без її бажання щастя нічого не буде. Сказав із дисклеймером «я вас провокую», але водночас зазвав це «аксіомою, яку він вивів на наукових даних».
Потім сказав, що щастя — це продукт нормального життя і працювати над ним не треба. Не узгоджується з тезою про жіночу роботу над щастям в родині, але хто ж стежить», — зазначила Озерна.
Гендерна експертка і заступниця голови Центру «Жіночі перспективи» Марта Чумало назвала слова професора «дрімучими гендерними стереотипами».
«Не маю досліджень, але мій досвід роботи з постраждалими від насильства показує: як тільки чоловік перестає бути кривдником і намагається поводитися по-людськи — відразу вся сім’я почувається значно щасливішою. Шкода, що це так рідко трапляється», — додала вона.
Координаторка з гендерних питань кампанії проти сексизму в медіа та політиці «Повага» та платформи «Жінки — це 50% успіху України» Анастасія Багаліка переконана, що такі твердження психолога токсично впливають на суспільство.
«Практика зображати жінок в такому світлі у медіа дуже токсично впливає на суспільство. Це прекрасно, що пан Чабан вивчив словосполучення «гендерний аспект», але, на жаль, далі ніж формулювання справа не пішла. Токсичні узагальнення про заміжніх, незаміжніх і розлучених, і те, що «якщо жінка захоче, щастя буде в обох», здається, взагалі виводять за рамку всіх інших людей з їхніми дуже різними історіями. Зокрема і, наприклад, історії домашнього насилля. Бо що? Жінка не захотіла? Прикро, що ми розглядаємо концепт щастя з науковцем, який працює з аудиторією на старих заяложених стереотипах», — зазначає Багаліка.
Хто такий Олег Чабан?
Олег Чабан — професор і доктор медичних наук, академік Національної академії наук вищої освіти України, а також директор Навчально-наукового інституту психічного здоров’я Національного медичного університету імені Олександра Богомольця. На сайті інституту серед його спеціалізацій називають психіатрію, дитячу психіатрію, медичну психологію та психотерапію.
Крім наукової та викладацької роботи, Чабан активно виступає у медіа та є спікером Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як? від першої леді Олени Зеленської.