Повага
  • Головна
  • Статтi
  • Сексизм у рекламі: що не так із відеороликом від харківського бренду одягу?
Статтi

Сексизм у рекламі: що не так із відеороликом від харківського бренду одягу?

Журналістка й фемактивістка Євгенія Дишлева звернула увагу на рекламу магазину жіночого одягу OliaGarho. Магазин відкрився в ТРЦ «Нікольський» у Харкові. Журналістка стверджує, що рекламний ролик містить сексизм і порушує закон України. Про це Дишлева написала у фейсбуку.

Євгенія коментує, що сексизм у відео проявляється у використанні сексуальних підтекстів без релевантного контексту й недоречному зображенні оголеного тіла. Це, пише журналістка, є проявом сексуалізації, яка заборонена законом №1750-IX «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі».

«Я опублікувала у своєму інстаграмі сторіс із посиланням на Закон України «Про рекламу» й підкреслила, що мені хотілося б, щоб у рідному Харкові ставилися до жінок із повагою й розуміли небезпеку таких меседжів», — написала Євгенія.


Читайте також: «Це чистої води сексизм»: навіщо жінок об’єктивують у рекламі військової форми?


Емодзі клоуна як реакція бренду на зауваження про сексизм

Журналістка вказала, які норми закону порушує бренд. Цю публікацію подивилися акаунт ТРЦ «Нікольського», акаунт бренда OliaGarho, а також редакторка соцмереж харківських брендів Наталія Златослава. За словами Євгенії, та надіслала їй в особисті повідомлення емодзі клоуна.

«Наскільки я зрозуміла з контексту, Наталія Златослава співпрацює з OliaGarho. Я відправила пані Златославі посилання на статтю Міністерства юстиції, де йдеться про те, що сексизм у рекламі карається штрафом відповідно до закону «Про рекламу». Проте СММ подякувала мені за мою думку, яка нікого не цікавить, і підкреслила, що сказане мною є особистою думкою диванної критикеси, що бачить сексизм там, де просто є гарна жінка», — зазначила Євгенія.

Скриншот із реклами OliaGarho

У коментарях до допису журналістки гендерна експертка й головна редакторка ресурсу «Гендер в деталях» Тамара Злобіна порадила подати скарги на цю рекламу. 

«Як присудять штраф, то так смішно вже не буде», — додала вона.

Що робити, якщо ви побачили дискримінаційну рекламу?

У 2021 році Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, спрямований на протидію дискримінації за ознакою статі у сфері реклами. У законі, зокрема, визначаються поняття «дискримінаційна реклама» та «дискримінаційна реклама за ознакою статі».

У«ЮрФем» наголошують, якщо ви побачили рекламу, яка порушує права, варто звернутися зі скаргою до Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів. У скарзі потрібно пояснити, в чому полягає порушення законодавства про рекламу. 


Читайте також: «Віднови справедливість»: про що йдеться в новому посібнику з протидії сексизму?


Відповідно до Закону України «Про рекламу» дискримінаційна реклама за ознакою статі — реклама, що містить твердження та/або зображення щодо інтелектуальної, фізичної, соціальної чи іншої переваги однієї статі над іншою та/або щодо стереотипних ролей чоловіка та жінки, яка пропагує принизливе та зневажливе ставлення; принижує гідність людини за ознакою статі; демонструє насильство за ознакою статі; використовує зображення тіла людини (частини тіла) виключно як сексуального об’єкта з метою привернення уваги споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, що не стосуються рекламованого продукту чи способу його споживання.

Нагадаємо, раніше Хмельницький окружний адміністративний суд оштрафував підприємця на 1700 гривень за рекламу, яка мала ознаки  дискримінації. Скаргу подала координаторка лінії правової допомоги «ЮрФем: підтримка» Марта Змисла після того, як натрапила в соцмережі на зображення листівок, наклейок та календарів зі світлинами оголених жінок у відкрито-агресивних та принизливих образах сексуального характеру.  

Схожі записи

Образливі жарти про Скадовськ: журналістка подала скаргу на виступ «Кварталу 95»

«Дівчина без депіляції не може бути 10 із 10»: Остапчук і гості його шоу вдалися до сексистських висловлювань

До 140-річчя жічого руху: в Україні створили подкаст «Матері-засновниці»