«Дорогі трактори»: дрони змусили ховати Leopard у лісах

Танки Leopard, які Україна отримала від західних партнерів після тривалих і напружених перемовин, сьогодні здебільшого стоять під маскувальними сітками в лісах Харківщини. Вони виїжджають хіба тоді, коли треба відбуксувати підбиту техніку.

Про це повідомляє джерело з посиланням на військових 33-ї окремої механізованої бригади.

10-мільйонні машини виявилися безсилими проти дешевих дронів, які тепер вирішують долю поля бою. Попри це Україна продовжує їх обслуговувати й тренувати екіпажі. Військові шукають, як повернути танкам бойову цінність.

«Ми практично не використовуємо броньовану техніку. Це порушує питання: як нейтралізувати перевагу, яку мають дрони, і дати нашій броні друге життя?» — заявив нещодавно ексголовнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Від «мангалів» до евакуації техніки

Тактика захисту танків антидроновими сітками й клітками спершу викликала глузування. Начальник ремонтної служби 33-ї бригади з позивним Енергетик згадує, як казали, що військові «роблять мангали». Утім, обраний напрямок виявився правильним, хоча й недостатнім.

Сьогодні танки виїжджають переважно для евакуації пошкодженої техніки. Фактично вони виконують роль дороговартісних тракторів. І лише за поганої погоди, коли через обмежену видимість у небі меншає дронів.

Приблизно половина танкового батальйону вже перекваліфікувалася на операторів безпілотників. Механік-водій на позивний Механ каже, що керувати дроном спершу було незвично. Однак він переконаний, що ера класичних танків минула.

Молодші новобранці, як-от 33-річний Коржик, приходять у бригаду й ніколи навіть не торкалися танка. Натомість лагодять наземні дрони у майстерні.

Чи повернеться броня на поле бою

Не всі готові списувати танки з рахунків. Командир роти на позивний Фін переконаний: нові технології — захисні «купола» на базі ШІ чи власні системи перехоплення дронів — можуть повернути броні значення на полі бою.

Командир на позивний Морфеус погоджується, що майбутнє в танків є, але за однієї умови.

«Я переконаний, що в танків усе ще є майбутнє, але з одним застереженням, — сказав він. — Гадаю, вони будуть безекіпажними».