Повага
жінки з плакатами
  • Головна
  • Статтi
  • «Зробити насильство видимим»: під Офісом президента вимагали ратифікувати Стамбульську конвенцію
Статтi

«Зробити насильство видимим»: під Офісом президента вимагали ратифікувати Стамбульську конвенцію

«Ми маємо зробити насильство видимим для того, щоб із ним боротися», — так починає акцію під Офісом президента голова громадського альянсу «Політична дія жінок» Ірина Тишко.

Десятки громадських організацій, кілька сотень людей із різних регіонів вийшли на акцію «Відчинимо правду про насильство». Активістки та активісти зібралися, аби нагадати владі: Стамбульську конвенцію підписали 10 років тому, але досі не ратифікували.

5 червня 2020 року президент України Володимир Зеленський пообіцяв винести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції. Проте обіцянку досі не виконав.

На сайті президента України опублікована вже друга петиція щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Адже минуло 1,5 роки після того, як перша петиція набрала понад 25 тисяч голосів.

Навіщо робити насильство видимим?

Учасниці та учасники скандували: «Де Стамбулка?», «Права жінок — права людини», «Вільні від страху, вільні від насильства».

Фото: Наталія Жачек
Фото: Наталія Жачек

У дворі перед Офісом президента встановили 5 дверей. Аби «зробити насильство видимим», можна було вмочити руку в червону фарбу — і залишити сліди на дверях. За дверима були зображені випадки насильства.

Ірина Тишко нагадує: в Україні щонайменше 1,5 мільйона людей страждають від домашнього насильства. Лише половина з них звертаються за допомогою.

В Україні щороку від домашнього насильства гинуть щонайменше 600 жінок

Координаторка з гендерних питань кампанії «Повага» Анастасія Багаліка
Фото: Наталія Жачек
Координаторка з гендерних питань кампанії «Повага» Анастасія Багаліка
Фото: Наталія Жачек
Фото: Наталія Жачек

За ратифікацію Стамбульської конвенції виступили багато громадських організацій із регіонів. Зокрема, коаліція «1325 Донеччина». А це 44 громадські організації з 23 громад Донеччини, багато з яких розташовані на лінії зіткнення.

Фото: Наталія Жачек
Фото: Наталія Жачек
Фото: Наталія Жачек

«10 років тому Україна підписала Стамбульську конвенцію. Тоді моїй старшій доньці був майже рік. Зараз моїй молодшій доньці вже майже рік, а конвенцію досі не ратифіковано. Найстрашніше, коли цифри статистики стають твоїми знайомими.

Я дуже хочу, аби мої доньки не знали, що таке домашнє насильство. Для цього аб’юзери мають знати, що вони будуть покарані. Саме Стамбульська конвенція захистить мене, моїх подруг, мої доньок. Ми не хочемо ставати цифрами статистики», — каже одна з активісток.

Від Офісу президента колона рушила до Верховної Ради. До активісток вийшли народні депутати та депутатки. Вони нагадали, що Стамбульська конвенція захищатиме від насильства не лише жінок, а й чоловіків та дітей.

«Ми працюємо окремо з кожною фракцією, аби зібрати необхідних понад 226 голосів за ратифікацію. Дійсно, є противники. Але, працюючи особисто, переконати можливо. Це не про релігію, це про права людини», — сказала нардепка Марія Мезенцева.

Читайте також: Свій сухар краще чужих пирогів? Великий розбір ситуації довкола ратифікації Стамбульської конвенції в Україні

Які вимоги громадських організацій?

«Ми вважаємо, що без ратифікації Стамбульської конвенції ситуація з поширеністю домашнього насильства в Україні не зміниться в кращий бік, але може змінитися в гірший. Домашнє насильство досі лишається справою, яка відбувається за зачиненими дверима. Ми хочемо, аби реагування на насильство відбувалося відповідно до норм і правил, які є дієвими й успішно працюють в країнах, що вже ратифікували й виконують конвенцію», — каже координаторка з гендерних питань кампанії проти сексизму в медіа та політиці «Повага» Анастасія Багаліка.

Директорка Amnesty International Україна Оксана Покальчук вимагає: законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції потрібно внести на розгляд у парламент уже зараз.

«Це не лише змусить Україну вдосконалити законодавство відповідно до міжнародних стандартів, а й покращить роботу державних інституцій», — каже вона.

Менеджерка з адвокації громадської організації Fight for Right Вікторія Харченко додає:

«Ми – жінки з інвалідністю – є, нас багато, і ми маємо право на захист від домашнього насильства. На доступні притулки для постраждалих у кожному місті та містечку, на всебічну та ефективну підтримку від держави».

Контракція

Комунікаційний менеджер Микола Ябченко повідомив, що поруч готувалася також контракція.

«Праворадикальні тітушки розказують, що вони йдуть до Миколи Ябченка постояти за гроші. Перекажіть хлопцям, що Миколи сьогодні, на жаль, не буде. І м’ячик, тобто гроші, я нікому не скину, тому що не замовляв», — каже він.

Але до учасниць та учасників акції «Відчинимо правду про насильство» противники не підходили, плакатів поруч не розгортали.

Нагадаємо, 25 листопада в Україні та світі розпочалася кампанія «16 днів проти насильства». Понад 50 українських громадських організацій об’єдналися в коаліцію «За Стамбульську конвенцію». «Повага» також приєдналася до коаліції із закликом до президента Володимира Зеленського та Верховної Ради ратифікувати Стамбулку.

Також 25 листопада дипломатичні місії закликали Україну ратифікувати Стамбульську конвенцію. Заяву підтримали посольства Бельгії, Канади, Хорватії, Кіпру, Чеської Республіки, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Угорщини, Італії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, Румунії, Словенії, Іспанії, Швеції, Швейцарії та Великобританії.

Схожі записи

Уперше в історії США відразу двох кандидатів в президенти звинувачують в домаганнях

Гендерна громадська рада: нові можливості

Чи «шанують розмаїття» на українському Євробаченні?