Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Її серце також билося»: Польщею пройшли протести після смерті вагітної жінки
Статтi

«Її серце також билося»: Польщею пройшли протести після смерті вагітної жінки

Після смерті 30-річної жінки, яка померла на 22-му тижні вагітності від сепсису, по усій Польщі під гаслом «Жодної більше» пройшли протести проти антиабортного законодавства.

Про це пише Reuters.

Видання нагадує, що в січні набуло чинності рішення Конституційного суду Польщі, в якому зазначено, що аборт через вади плода є неконституційним, «що призвело до майже повної заборони абортів і масових протестів».

Найбільша акція цими вихідними пройшла у Варшаві. Учасники та учасниці пройшли маршем від Конституційного трибуналу до Міністерства охорони здоров’я Польщі. Вони тримали плакати: «Її серце теж билося», «Кров на ваших руках», «Вона могла жити», «Права жінок – права людини». Протести відбулися також в інших містах Польщі: Вроцлаві, Щеціні, Лодзі тощо.

На акції був присутній опозиційний політик, лідер Громадянської платформи Дональд Туск, пише «Укрінформ». Напередодні він сказав, що не сумнівається у тому, що померла жінка стала жертвою нового антиабортного законодавства Польщі. За його словами, лікарі та лікарки в Польщі бояться робити аборти, щоб не потрапити під кримінальну відповідальність.

Читайте також: Право на вибір: ключові факти про аборти в Україні та світі

Через що у Польщі знову вийшли на протести?

30-річна Ізабела потрапила до лікарні на 22-му тижні вагітності після передчасного відходу навколоплідних вод наприкінці вересня. За словами адвокатки родини померлої, лікарі чекали на смерть плода аби зробити аборт, замість цього пішла з життя жінка.

Правозахисники та правозахисниці стверджують, що жінка постраждала через закон про аборт, який був запроваджений у Польщі в січні. Мовляв, нині лікарі чекають на смерть плоду, бо нелегальний аборт може загрожувати 8 роками ув’язнення.

«Дитина важить 485 грамів. Через закон про аборти я поки мушу лежати. Вони нічого не можуть зробити. Пришвидшити нічого не можуть. Мусять чекати, аж поки перестане битися серце [плоду] або щось станеться. А якщо ні, то в мене може початися сепсис», — ці повідомлення Ізабела надіслала своїй мамі зі шпиталю в Пщині за кільканадцять годин до смерті, пише «Європейська правда».

Однак керівна партія «Право і справедливість» (PiS) відкидає твердження про те, що причиною смерті Ізабели стало рішення Конституційного трибуналу. Вони приписують це помилці лікарів.

Ani jednej więcej. Łzy dla zmarłej Izy, gwizdy dla posła Wróblewskiego

Нагадаємо, у Польщі торік Конституційний суд визнав незаконним положення, яке дозволяло жінкам перервати вагітність у випадку виявлення у плода важкого та незворотного дефекту або невиліковної хвороби, яка загрожує його життю. Це спричинило хвилю «чорних протестів» в усій Польщі – можливо, найбільш масових антиурядових демонстрацій від 1989 року. 

Польське законодавство щодо цього питання й раніше було одним із найсуворіших, а зараз аборти дозволені лише у випадку зґвалтування, інцесту або загрози здоров’ю та життю матері. Переривання вагітності за бажанням жінки заборонене у Польщі від 1993 року.

Нині Кримінальний кодекс Польщі передбачає, що за переривання вагітності без належних причин польському лікареві загрожує навіть 8 років ув’язнення. Цього року до польського парламенту потрапив законопроєкт, який передбачає скасування права на переривання вагітності навіть у випадку зґвалтування. Покарання, яке пропонують і для лікаря, і жінки – 25 років ув’язнення (ґвалтівник при цьому може отримати максимум 12).

А Ordo Iuris — рух, що адвокатує повну заборону абортів у Польщі — підписав угоду про співпрацю з українським консервативним рухом «Всі разом».

Схожі записи

Насильство вкорінене в традиціях: Чому жінки досі потерпають від жорстоких звичаїв?

Юлія Гуш

«Нас не пускали на поле, щоб не зурочити» — історії успіху харківських футболісток

«Дівчинка, як посміхається»: Тищенко передав букет замість публічних вибачень за сексизм