Повага
Image default
Статтi

«Українська Моніка Левінські»: КЖЕ висловила публічний осуд виданню «РадіоТрек»

Комісія з журналістської етики за зверненням «Поваги» висловила публічний осуд рівненському виданню «РадіоТрек» та автору матеріалу «Зґвалтував!? «Молодий красень-хореограф, за яким упадали зграї учениць» (ФОТО/ВІДЕО)» Максиму Розенку.

Автор тексту розбирає історію щодо можливого зґвалтування, вчиненого вчителем хореографії щодо неповнолітньої випускниці однієї зі шкіл в Кривому Розі.

«При цьому такі слова як зґвалтування, жертва та потерпіла бере в лапки. Він також порівнює дівчину з Монікою Левінські — колишньою стажисткою Білого дому, яка опинилася в центрі гучного скандалу через сексуальний зв’язок із президентом США Біллом Клінтоном 1998 року», — писала у колонці для «Поваги» Олександра Горчинська.

У колонці видання «РадіоТрек» автор також ставив під сумнів слова постраждалої щодо того, що на момент зґвалтування вона була незайманою.

Комісія з журналістської етики підтвердила: автор вдавався до віктимблеймингу.

«Максим Розенко зумисно використовує епітети «потерпіла», «зґвалтована», «незаймана» тощо в лапках, називає ученицю «криворізькою Монікою Левінськи». Навмисно згадує у заголовку матеріалу характеристики потенційного злочинця, що можуть викликати до нього співчуття у частини аудиторії.

Таке використання стилістичних та граматичних засобів свідчить не лише про бажання журналіста поставити під сумнів свідчення неповнолітньої. А й, фактично, про його звинувачення дівчини у поведінці, що сприяла можливому зґвалтуванню», — зазначили у КЖЕ.

А віктимблейминг є неприпустимим у медіа і грубо порушує вимоги пунктів 3 та 18 Кодексу етики українського журналіста*.

«Комісія не заперечуватиме, що можливе зґвалтування на випускному неповнолітньої учениці вчителем – кричущий випадок, який потребує висвітлення у медіа. При цьому журналісти, що вирішили висвітлювати цю тематику, мають уникати стигматизації як можливого злочинця, так і потерпілої чи потерпілого», — додали у КЖЕ.

При цьому у коментарі Комісії головний редактор видання «РадіоТрек» Микола Кульчинський стверджував, що автор матеріалу дотримався стандартів журналістської етики.

Рекомендації КЖЕ:

Комісія наголошує на необхідності дотримуватися журналістських стандартів при висвітленні ситуацій, пов’язаних з насильством над неповнолітніми. КЖЕ рекомендує медіа:

  • стежити за досягненням належного балансу між суспільним інтересом та недоторканістю приватного життя осіб, яких стосується матеріал;
  • утримуватись від поширення персональних даних неповнолітніх та потенційних злочинців, а в разі їх поширення – вживати заходів для унеможливлення їх ідентифікації;
  • надавати можливість прокоментувати ситуацію обом сторонам, за умови уникнення віктимблеймингу та стигматизації будь-якої зі сторін ситуації, до винесення судового рішення у справі.

*Пункт 3 Кодексу етики українського журналіста: «Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов’язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом є вищою, ніж приватні інтереси особи».

Пункт 18 Кодексу етики українського журналіста: «Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством».

Схожі записи

Оріїні Кайпара стала першою телеведучою з тату на обличчі — традиційним маорійським moko kauae

Тищенко назвав депутатку «дівчинкою, яка посміхається під час війни»

Віталій Кім закликав інвестувати у Миколаївщину, бо «тут найкрасивіші дівчата»