Повага
  • Головна
  • Статтi
  • «Це зробила вона»: як долучитися до марафону з покращення статей про видатних жінок у Вікіпедії?
Статтi

«Це зробила вона»: як долучитися до марафону з покращення статей про видатних жінок у Вікіпедії?

Марафон «Це зробила вона» з покращення статей про видатних жінок пройде у Вікіпедії 10-24 листопада.

«Мета марафону — підкреслити та показати світові досягнення жінок та їхню роль в історії. Особливо показати це україномовним читачам і читачкам, —  каже координатор програм ГО «Вікімедіа Україна» Антон Процюк. —  Щоб боротися з гендерними стереотипами й розкривати лідерський потенціал жінок, важливо демонструвати їхні досягнення та розказувати історії успіху».

Акцію назвали за мотивами книги «Це зробила вона». Це історії 50 талановитих та цілеспрямованих українок, що зробили свій внесок в історію, науку та культуру. «Повага» разом з НДІ, видавництвом «Видавництво» та «Радіо Поділ» створила серію подкастів про цих жінок — «Це зробила вона».

Найактивніші учасниці та учасники отримають призи

Участь у марафоні можуть взяти всі охочі. Для цього потрібно зареєструватися у Вікіпедії та упродовж 10-24 листопада поліпшити якомога більше статей на тему проєкту.

Створення нових статей не входить у рамки цьогорічного марафону, він зосереджується на покращенні тих, що вже є. Покращення складається із двох аспектів: загальне вдосконалення статей, покращення стилю статей про жінок для викорінення гендерних стереотипів.

«Але загалом ми заохочуємо наших авторок і авторів створювати  статті про видатних жінок. Для цього ми, приміром, проводимо кампанію «WikiGap», — зазначає Антон Процюк.

Учасники та учасниці марафону можуть не лише зробити внесок в покращення української Вікіпедії, але і боротися за призи. Активність буде визначатися за балами. Усі учасники й учасниці, які наберуть мінімум 30 балів, отримають сувеніри. Троє найактивніших отримають додаткові подарунки — по три будь-які книжки на вибір із запропонованого марафоном списку.

Це вже третій марафон

Марафон «Це зробила вона» в українській Вікіпедії проводять вже втретє.

«У 2019 році ми вперше зробили одночасно український і міжнародний марафон про українських жінок. У 2020 році ми його розширили не лише до українських жінок, а й до всіх видатних жінок в україномовній Вікіпедії», — розповідає Антон Процюк.

Загалом в українській Вікіпедії майже 220 тисяч статей про людей. З них лише 37,5 тисяч про жінок. А тобто лише 17%.

«Ця проблема характерна не лише для україномовної Вікіпедії. Вона актуальна у всіх мовних розділах тією чи іншою мірою. І ми з цим боремося шляхом створення нових статей. Але також нам важлива не лише кількість, а і якість. Ми хочемо, щоб статті, які вже є в україномовній Вікіпедії, були якомога повнішими та детальнішими», — зазначає координатор програм ГО «Вікімедіа Україна».

Покращувати статті допоможе спеціальний інструмент

Для вдосконалення стилю статей проєкт Biasless розробив інструмент, який дозволяє знаходити статті у Вікіпедії із потенційними порушеннями стилю у контексті гендерних стереотипів і гендерночутливої лексики. Саме учасники й учасниці марафону вноситимуть зміни та визначатимуть їхню доречність згідно з контекстом. Списки служать лише корисним інструментом, який звертає увагу на потенційні конкретні проблеми.

«Це програма, яка аналізує всі матеріали Вікіпедії. Вона, використовуючи правила, які ми заздалегідь обумовили, шукає статті, де згадується некоректна, дискримінаційна термінологія, — розповідає розробник інструменту ексклюзивно для Вікіпедії Олексій Суслов. — За основу цього інструменту ми взяли рекомендації Вікіпедії про те, як писати правильно. Ми обговорили їх з редакцією та обрали три основні групи правил».

Перша група правил стосується потенційно некоректних метафор: слабка стать, сильна стать, мужні жінки, мужні чоловіки.

«Це не енциклопедичні терміни, то того ж гендерно забарвлені, тому їх варто позбутися», — зазначає Олексій Суслов.

Друга група стосується випадків, коли жінку описують через призму сімейних відносин. Це може бути доречно, якщо людина відома історії лише як чиясь дружина/тітка/донька, але некоректно, якщо ця людина була також самостійною діячкою.

«Наш інструмент висвітлює такі слова. Часто такі згадки несиметричні. Вони нівелюють заслуги жінок, які потрапили в енциклопедію. Бо складається враження, що вони тут лише тому, що вони чиїсь родички чи дружини»,— каже розробник.

Третя група правил стосується фемінітивів.

Посилання на списки, які висвітлює спеціально розроблений для Вікіпедії інструмент, можна знайти ТУТ.

Учасниці та учасники марафону переглядають ці статті, визначають, де доречно вносити зміни, де ні. Цей інструмент — джерело ідей для  покращення статей у боротьбі з гендерними стереотипами у текстах. Також можна зробити загальне покращення статті про будь-яку видатну жінку.

Серед запропонованих для редагування тем: політикині, державні та громадські діячки, активістки, українські спортсменки, українські дипломатки.

«Помітила, що про багатьох важливих жінок статей немає»

Одна з авторок Вікіпедії харків’янка Дарина Славська вже два роки поспіль бере участь у марафоні «Це зробила вона», долучитися планує і цього року. Дівчина і створює, і редагує різні статті у Вікіпедії, зокрема і про жінок. Теми, які її цікавлять —  спорт і шоу-бізнес.

«Мені дуже подобається ідея проєкту «Це зробила вона». Я помітила, що про багатьох важливих жінок немає статей, тож вирішила взяти участь у марафоні», — каже дівчина.

Дарина цікавиться фігурним катанням. Вона помітила, що у Вікіпедії є біографії фігуристок, які беруть участь в Олімпійських іграх та завойовують медалі на міжнародній арені, а от даних про їхніх тренерів та тренерок практично немає. Відтак під час марафонів минулих років створила статті про тренерок з фігурного катання, які працюють у харківських школах і тренують спортсменів збірних. Серед них — Галина Чурілова, Мар’яна Козлова. Загалом в рамках марафону Дарина написала та відредагувала близько 10 статей.

«Інформацію шукала на офіційному сайті Федерації фігурного катання, у публікаціях та інтерв’ю у ЗМІ. Ці всі дані опрацьовувала, обирала найголовніше», —  ділиться процесом створення публікацій дівчина.

Дарина готується і до цьогорічного марафону «Це зробила вона». Що буде редагувати, ще не знає.

«Ідеї з’являються вже, коли проходить марафон. Думаю, що знайду багато чого, що можна відредагувати на теми, які мені цікаві, — каже вона. —  Чому я взагалі почала редагувати у Вікіпедії? Я переглядала сторінки про відомих українських акторів та зірок і мене вразило, що інформація застаріла. Тому редагування або доповнення — це те, що для мене дуже важливо. Я з цього розпочинала»

Дарина Славська —  студентка Харківського національного економічного університету, вивчає комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології. За чотири роки дівчина написала вже 158 статей для Вікіпедії на різні теми.

«Вікіпедія —  це моє захоплення. Доповнювати публікації насправді забирає небагато часу, а от створювати статтю з нуля залежить від кількості знайдених матеріалів про людину», —  зазначає авторка.

Євгенія Цебрій

Схожі записи

В Україні створили інтерактивну карту з дружніми до молоді гінекологами та гінекологинями

Трамп VS Клінтон: вибори в США крізь гендерні окуляри

«Я знімала до останнього»: афганська режисерка Сахра Карімі змогла втекти з Кабула