Повага
Image default
  • Головна
  • Статтi
  • «Терпи, моя красуне»: чому Путін апелює до культури зґвалтування
Статтi

«Терпи, моя красуне»: чому Путін апелює до культури зґвалтування

Президент Росії Володимир Путін процитував російську ґвалтівну приказку, звертаючись до української влади стосовно виконання Мінських домовленостей.

«Іншої альтернативи немає. У Києві то кажуть, що будуть виконувати (Мінські домовленості — ред.), то кажуть, що це зруйнує їхню країну. І президент (України — ред.) чинний нещодавно заявив, що йому жоден пункт не подобається з цих Мінських угод.

Ну, подобається, не подобається — терпи, моя красуне! Треба виконувати! Інакше ніяк», — сказав Путін.

Це неповна та трохи змінена цитата пісні гурту з окупованого Криму під назвою «Червона цвіль» («Красная плесень»). У ній також йдеться про підкрадання ґвалтівника:

«Спит красавица в гробу,
Я подкрался и е*у.
Нравится, не нравится –
Спи, моя красавица!»

Лідер, який публічно апелює до зґвалтування

Путін: Тєрпі, мая красавіца

Координаторка з гендерних питань кампанії «Повага» Анастасія Багаліка пояснює, чому висловлювання президента РФ — дуже промовисте щодо ціннісної прірви між Україною та Росією:

«Нравится, не нравится — терпи, моя красавица», — це фраза, яка прямо апелює до зґвалтування. Для того, щоб це зрозуміти, навіть не обов’язково ґуґлити текст пісні гурту з Ялти «Красная плесень», заснованого у часи Радянського Союзу. Необов’язково і шукати значення оригіналу з російського фольклору. Адже у фрази є виразний сексуалізований підтекст, що «красавіца» має терпіти певні речі, які є неприємними.

Контекстуально у розмові фраза адресована президенту Володимиру Зеленському. Але між рядками ми всі зчитали, що взагалі це про Україну і про всіх нас. Це дуже промовиста метафора до тієї ціннісної прірви, яка утворилася за останні 8 років між Україною і РФ.

Що може більш очевидно вказувати на дискурс, у полі якого живе ціла країна, ніж її лідер, який публічно апелює до культури зґвалтування?

Однак сучасний світ, який існує за межами внутрішньо російського дискурсу, давно вже відійшов від подібних конструктів у міжнародній політиці. Країни й стосунки між ними — це про цінності (які можуть бути спільними чи відмінними), а не про стереотипи, де одна країна — ґвалтівник, а інша — його жертва.

І якщо вже ми заговорили про цінності, то неприпустимість гендерного насильства і боротьба з ним на всіх рівнях — це те, що, на щастя, останніми роками об’єднує нашу країну з продемократичним табором. І дозволяє впевнено сказати, що Україна — не та країна, яка буде терпіти зґвалтування на політичному, військовому чи будь-якому іншому рівнях».

Нагадаємо, Путін неодноразово у своїх промовах чи виступах звертається до теми зґвалтування. Так, у 2006 році під час зустрічі з прем’єром Ізраїлю він висловив щире співчуття тодішньому президентові Моше Кацаву: 

«Предайте своєму президентові — він виявився дуже потужним мужиком! Десятьох жінок зґвалтував! Я ніколи не чекав від нього! Він нас усіх здивував! Ми всі йому заздримо!».

Схожі записи

Кількість жінок на токшоу зросла майже вдвічі, але це лише загострило проблему — Детектор Медіа

Чи йдуть жінки в Парламент-2014? Огляд списків «Блоку Петра Порошенка» та Радикальної Партії Олега Ляшка

Модний сексизм у мережі