Повага
Image default
Статтi

Справу про зґвалтування школярки вчителем уже втретє закрили — Совсун

У червні поліція Кривого Рогу розпочала слідчі дії за заявою про зґвалтування школярки вчителем на випускному. Уже втретє старший слідчий Геннадій Ніколаєнко закриває справу.

Про це пише народна депутатка Інна Совсун.

Нардепка постійно комунікує з правоохоронцями — пише звернення до місцевої прокуратури, до Нацполіції, до колишнього міністра МВС Арсена Авакова та до нинішнього — Дениса Монастирського.

«Суть відповідей, як під копірку: «Ми ведемо всебічне, повне, неупереджене розслідування, не чіпайте нас, у нас все під контролем» На депутатське звернення до міністра Монастирського я отримала відповідь, що службове розслідування не встановило жодних порушень з боку правоохоронних органів. Така позиція верхівки МВС», — зазначає Інна Совсун.

Що ж відбувається у розслідуванні справи за заявою про зґвалтування?

У межах розслідуванні проводили судмедекспертизу щодо незайманості постраждалої.

«Незрозуміло, чому саме це питання було у фокусі, адже метою експертизи мало бути — встановити факт зґвалтування, факт насилля. До чого тут чиясь незайманість?», — запитує нардепка.

Учитель проходить у справі, як свідок. Підозру йому не вручали.

«Все досудове слідство стосується тільки дівчини, що пережила зґвалтування. Намагаються дізнатися про її дитинство, чим вона живе, чи дивилася колись порно і чи цікавилася сексом у 17 років. Ви можете собі уявити, якби вас чи вашу 17-літню доньку про таке спитали?», — пише Інна Совсун.

Уперше слідчий закрив справу наприкінці серпня. Але за рішенням прокурора її відкрили знову.

Слідство призначило постраждалій психіатричну експертизу. Після скарги адвокатки Тамари Бугаєць прокурор скасував рішення слідчого. Натомість призначили психологічну експертизу.

«Та замість того, щоб зрозуміти стан дівчини, яка пережила зґвалтування, «експертка» питала її, чи не могла вона пручатися і що хорошого винесла з цієї історії (!)», — додає Інна Совсун.

У коментарі «Забороні» дівчина розповідає:

«Я почала перепитувати — в якому сенсі хорошого? Я прям розізлилась і розплакалась. Мене зґвалтували — це травми, з якими мені жити все життя. Що тут може бути хорошого? Від цієї кінченої експертизи я відходила ще тижня два. Мене не залишало відчуття, що я говорила ніби зі слідчим, але з жіночим обличчям. І всі вони були налаштовані проти мене».

У кінці вересня слідчий знову закрив справу. Результатів експертизи не дочекались. Про закриття не повідомили ні дівчину, ні її адвокатку. За рішенням прокурора, справу знову відкрили.

Але зрештою Геннадій Ніколаєнко закрив справу утретє. Адвокатка готує скаргу на постанову слідчого.

«Вражає, що старший слідчий закрив кримінальне провадження якраз тоді, коли адвокатка оскаржувала його ж відмову проводити повторну експертизу у слідчого судді. Адже перша експертиза була проведена з численними порушеннями.

Якість проведення психологічних експертиз у справах про зґвалтування в Україні потребує особливої уваги, але ця була просто не для людей зі слабкими нервами. Так от, старший слідчий Ніколаєнко не виявив жодного бажання прийти до слідчого судді, надати матеріали, щоб суддя міг ухвалити рішення у справі. Він проігнорував скаргу на свою роботу і просто зухвало на власний розсуд — закрив справу. Так не робиться!», — каже нардепка.

Читайте також: Захищалася від зґвалтування, а вже рік у СІЗО: історія Анастасії Шикової

«Ми тобі не віримо»

«Складається враження, ніби все слідство зосереджене на тому, щоб довести, що вчитель отримав добровільну згоду на секс із неповнолітньою дівчиною», — пише Інна Совсун.

Та додає:

«Адже вчитель не заперечує факт сексу з ученицею. І слідство не запитує його, як це — у 29 років, маючи вагітну дружину, займатися сексом із 17-річною дівчиною».

Адвокатка Тамара Бугаєць наголошує:

«Ніхто не звертає уваги на те, що дівчина чітко казала: «Я цього робити не буду» І на те, що вона була в стані алкогольного сп’яніння. На те, що ґвалтівник — її вчитель, старший на понад 10 років, і що він зачинив двері зсередини».

Інна Совсун нагадує, що в Україні ратифікована Лансаротська конвенція про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Згідно з міжнародним документом, Україна має забезпечити «проведення розслідування та кримінального провадження в найкращих інтересах та з повагою до прав дитини». А також «унеможливити посилення травми», яку вже отримала дитина.

«Криворізька справа про зґвалтування — ганьба для всієї правоохоронної системи. Від самого початку до дівчинки було ставлення «ми тобі не віримо».

Це сигнал для всіх українських дівчат і жінок, що держава не здатна їх захистити. Саме така поведінка правоохоронців та різних залучених «експертів» — одна з причин, чому жінки бояться повідомляти в поліцію про сексуальне насилля. Аби не переживати його знову і знову на допитах. А немає заяв — немає даних. І можна закривати очі на проблему. От тільки тисячі дівчат і жінок в Україні, коли закривають очі — бачать обличчя ґвалтівника. Який найчастіше — лишається непокараним», — пише народна депутатка.

Читайте також: «Мовчала, бо вважала, що сама винна»: Історія дівчини, яка пережила зґвалтування

Нагадаємо, правоохоронці радили постраждалій школярці «зіграти весілля», коли дівчина вперше до них звернулася з заявою про зґвалтування вчителем на випускному. Тоді справу відкрили за 152 статтею Кримінального кодексу України. Зґвалтування неповнолітньої за цією статтею карається позбавленням волі на термін від 7 до 12 років.

Механізми протидії гендерно зумовленому насильству закладені, зокрема, у Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульській конвенції).

На сайті президента України опублікована вже друга петиція щодо ратифікації Стамбульської конвенції.

Схожі записи

Гандбол не в бікіні: Європейська федерація працює над зміною форми для жінок

Серед полярників з’являться жінки

Пропаганда насильства: суспільство обурив кліп українських виконавців