Повага
Image default
  • Головна
  • Статтi
  • Справа Анастасії Шикової: як минуло перше судове засідання з новою адвокаткою?
Статтi

Справа Анастасії Шикової: як минуло перше судове засідання з новою адвокаткою?

26-річна Анастасія Шикова залишилася ще на 2 місяці у СІЗО. У слідчому ізоляторі дівчина з жовтня 2020 року. Анастасію звинувачують в умисному нанесенні тяжких тілесних ушкоджень. Вона ж розповідає, що поранила чоловіка ножем, захищаючись від зґвалтування.

Про цю історію «Повага» дізналася у грудні 2020 року (повний текст ТУТ). Тоді Анастасію «захищали» державні адвокатки та адвокати. «Захищали» у лапках, бо насправді з дівчиною не працювали, стратегії захисту не було. Із 15 судових засідань 10 не відбулися через сторону захисту. Жодної зустрічної заяви, жодних свідчень дівчини. Фактично вона була позбавлена права на захист.

Але після уваги громадськості Анастасія Шикова нарешті має реальну захисницю. Наприкінці грудня у справу на добровільних засадах увійшла адвокатка Вікторія Гапоненко.

Як минуло засідання у Печерському суді 14 січня та що чекає на Анастасію далі?

Версія дівчини та обвинувачення коротко

Анастасія Шикова та 37-річний Ігор були знайомі якийсь час. Вони жили в сусідніх будинках. Дівчині довелося з’їхати з місця, де жила раніше. Чоловік запропонував тимчасово пожити у нього. 24 жовтня 2020 року він святкував своє день народження. Покликав Анастасію в гості. Вона прийшла з подругою та з речами.

В обвинувальному акті прокуратура пише, що чоловік постраждав під час сварки. Мовляв, дівчина «спровокувала словесний конфлікт на ґрунті ревнощів, оскільки зненацька повідомила чоловікові, що в особистих стосунках надає перевагу жінкам».

За версією ж Анастасії, спершу Ігор почав виявляти до неї знаки уваги.

«Він сказав, що я схожа на його минуле кохання (дівчина/жінка, яка померла). Почав казати, що зробить для мене все, що б із ним не сталося», — розповідає вона.

Аби «залишити стосунки дружніми», Анастасія сказала, що їй подобається її подруга. За словами дівчини, чоловікові це не сподобалося, бо він «мав свої плани на неї».

«Після почутого почав погрожувати. Казав, що має знайомих, із якими відвезе нас на Труханів, аби вирішити, «хто зайвий у цьому любовному трикутнику», — розповідає Анастасія Шикова.

З її слів, дівчата відмовилися будь-куди їхати, просили випустити їх із квартири. Як тільки подруга вийшла в іншу кімнату, чоловік почав застосовувати силу: тягнути за руки, роздягати.

Тоді Анастасія схопила ніж із поверхні в кімнаті, захищаючись. В обвинувальному акті вказано, що вона завдала чоловіку одного удару ножем у ліву частину грудної клітини.

Дівчина розповідає, що дала йому свій телефон, аби той викликав швидку. Бо його телефон був розряджений. Обвинувачення ж стверджує, що вона намагалася втекти з місця злочину. Анастасію затримали на місці. З того часу вона у СІЗО.

За кілька днів чоловіка виписали з лікарні.

У СІЗО, бо переселенка?

На засіданні 14 січня розглядали подовження запобіжного заходу. Прокурор Андрій Ткач вимагав ще 2 місяці у СІЗО. Серед ризиків, які стали підставою найсуворішого запобіжного заходу називав такі:

  • Анастасія може переховуватися, бо їй інкримінують скоєння тяжкого злочину, тобто може лякати серйозність покарання — позбавлення волі;
  • імовірний вплив на свідку — тодішню подругу;
  • жодних підтверджених міцних соціальних зв’язків;
  • факт реєстрації на окупованій Луганщині, який «може свідчити про наявність зв’язків та знайомств на непідконтрольній території».

Анастасія Шикова — з нині окупованої Брянки на Луганщині. Вона переїхала на підконтрольну Україні територію у 2014 році. Її батьки залишилися на окупованому Донбасі. Відсутність «міцних соціальних зв’язків» цілком очевидна, якщо дівчина — переселенка. До Києва вона жила в кількох інших українських містах.

Але при цьому цей факт та факт реєстрації на окупованій Луганщині обвинувачення вважає вагомим ризиком, залишаючи дівчину у СІЗО і далі. Тобто прокурор не бачить у такій мотивації дискримінації за місцем проживання. Як не бачить і знімків з українським стягом на плечах в соцмережах дівчини. На попередньому засіданні дівчина навіть наголошувала, що їй було б небезпечно повертатися на окуповану територію, адже вона — «зрадниця» для бойовиків.

Адвокатка Вікторія Гапоненко наполягала хоча б на зменшенні терміну тримання під вартою до 30 діб. Проте суддя Світлана Шапутько залишила Анастасію у СІЗО ще на 2 місяці.

Так, а де ревнощі?

Захисниця Анастасії переконана: з обвинувального акту незрозуміла мотивація для вчинення злочину.

Обвинувачення вважає, що після того, як Анастасія розповіла Ігорю про симпатію до подруги, вона з мотивів ревнощів нанесла йому умисні тяжкі тілесні ушкодження. Дослівно в обвинувальному акті пишуть так:

«Унаслідок негативного сприйняття цих відомостей чоловіком у Шикової виникла раптова особиста неприязнь до чоловіка й умисел на спричинення йому тяжких тілесних ушкоджень з мотивів ревнощів». 

При цьому прокурор Андрій Ткач не зміг пояснити, хто кого і до кого приревнували.

«За версією обвинувачення конфлікт виник саме на підставі того, що дівчина повідомила чоловіку», — починає він. І підкреслює: «Під час спільного розпивання алкогольних напоїв!».

Просимо пояснити щодо ревнощів. На що прокурор починає говорити речі, відмінні від формулювання в обвинувальному акті. Нібито саме Ігор просив дівчат піти. І нібито це стало причиною сварки. Ще раз уточнюємо: так, а де ревнощі, через що?

«Через те, що потерпілий почав наполягати, щоб вони обидві залишили його квартиру», — відповідає Андрій Ткач.

Знову повторюємо запитання: а ревнощі?

«Тому що під час цієї розмови якраз ще відбувався конфлікт між подругою обвинуваченої… Вони з’ясовували стосунки. Подруга наполягала, щоб вона поверталася до хостела, де вона і раніше проживала», — каже прокурор.

Уточнюємо в черговий раз: то ревнощі були у подруги чи в Анастасії?

«Конфлікт виник на підставі раптово виниклих особистих неприязних стосунків до потерпілого. Зараз судове слідство триває, шановні колеги. Тому почекаймо… Обмежимося цією інформацією», — завершив прокурор. Так і не пояснивши, де ж ті ревнощі.

Також прокурор кілька разів наголосив, що від захисту не надходило жодних зустрічних заяв щодо нападу на Анастасію. Ні під час досудового розслідування, ні під час судового розгляду. Але які зустрічні заяви, якщо держадвокати перенесли 10 із 15 засідань та вмовляли потерпілу відмовлятися від їхніх послуг, змінюючи одне одного?

І ще одна важлива деталь: серед свідків, крім тодішньої подруги Анастасії, батько та мати чоловіка, які були в квартирі. А також поліціянти, що приїхали на виклик. Потерпілого уже допитали у суді.

Нова адвокатка

Нарешті в Анастасії Шикової з’явилася реальна захисниця. Саме завдяки цьому засідання відбулося. Адже попередня державна адвокатка Катерина Войтенко просила суд укотре відкласти розгляд.

Нинішня адвокатка Анастасії Вікторія Гапоненко спеціалізується, зокрема, на справах про домашнє насильство та на захисті дітей. До засідання адвокатка змогла ознайомитися лише з частиною матеріалів справи, бо не мала доступу до усіх.

Саме тому вона попросила суд дати їй час на те, аби ознайомитися та подати усі необхідні клопотання.

Наступне засідання відбудеться 3 лютого о 15:30.

«У справі дуже часта зміна адвокатів та адвокаток. Складається враження, що Закон про адвокатуру та адвокатську діяльність взяв прогул — довготривалий. Після ознайомлення з доступними матеріалами справи (на це пішло 2 дні) я маю багато питань до досудового розслідування», — казала адвокатка під час виступу у суді.

Крім того, Вікторія Гапоненко подала клопотання до суду, аби Анастасії дозволили вийти з-за скла. Конвоїри заявили, що це ризиковано. Мовляв, зала засідання на другому поверсі, вікна не заґратовані. Тому нібито Анастасія Шикова може втекти. При цьому у залі перебувало три поліціянти та поліціянтка.

Близько години у суді шукали відповідне приміщення. Як тільки в іншій залі відновилося засідання, дівчині дозволили сісти поруч із адвокаткою.

Але це тривало недовго. Адже як тільки суддя пішла до нарадчої кімнати, конвоїри одразу вирішили повернути дівчину до «акваріума». При цьому адвокатка наполягала: суддя не оголошувала перерву, а пішла до нарадчої кімнати. А отже Анастасія може дочекатися рішення поруч із нею. Попри ухвалу судді про такий дозвіл, конвоїри посадили дівчину назад за скло.

Анастасії стало недобре. До суду викликали швидку. Її одразу забрали до «вартової кімнати». Зрештою адвокатці не вдалося дізнатися про стан Анастасії, попри спроби упродовж кількох годин після закінчення засідання. Конвоїри відмовлялися надати їй таку можливість.

Лише з приїздом патрульної поліції до адвокатки вийшли та запевнили, що Анастасії надали необхідну допомогу. Проте саму дівчину за цей час уже встигли відвезти до СІЗО.

Проблеми зі здоров’ям

Упродовж останнього місяця Анастасію турбували перепади тиску. Вікторія Гапоненко відправила адвокатський запит до СІЗО та до Центру охорони здоров’я державної кримінально-виконавчої служби України. Ось такі діагнози підтвердили обстеженням:

  • нейроциркуляторна дистонія за гіпертонічним типом;
  • остеохондроз грудного відділу хребта з вираженим м’язово-тонічним та цефалгічним синдромами.

Адвокатка вважає, що це неповна картина. Але навіть з цими діагнозами лікарі рекомендують Анастасії симптоматичне амбулаторне лікування.

Крім того, на зап’ястку Анастасії видно опуклість.

«За консультуванням з власної ініціативи з власним лікарем була висунута підозра, що це кіста від травмування. Виникла вона одразу після потрапляння до СІЗО. Можливо, у цьому є причинно-наслідковий зв’язок з тієї ночі», — каже адвокатка.

Лікар-хірург із СІЗО ж після огляду у висновку зазначив, що це гігрома променево-зап’ястного суглоба.

Раніше Анастасія Шикова розповідала «Повазі», що у 2019 році отримала травму голови. Упродовж усього перебування у СІЗО вона скаржиться на часті та тривалі головні болі, заніміння кінцівок та болі у грудях. 

Підтримка

Підтримати Анастасію Шикову зібралися кілька жінок. Вони прийшли під Печерський суд із плакатами.

Схожі записи

ПМС – не привід платити менше

«Креативні у нас студенти»: ректор КПІ відреагував на камеру в жіночому душі

Феміністичний карантин, або п’ять серіалів, від яких не смикається гендерно чутливе око