Повага
Image default
Статтi

Сором, самотність, самозвинувачення: що найчастіше відчувають дівчата з ВІЛ?

В Україні провели перше дослідження серед ВІЛ-позитивних дівчат віком 14-18 років. Для цього опитали 250 дівчат з 14 областей України та міста Києва.

Дослідження «Особисті та соціальні аспекти життя і потреби ВІЛ-позитивних дівчат віком 14-18 років в Україні» ініціювала Фундація «АнтиСНІД-США». Провели його членкині благодійної організації «Позитивні жінки» в межах розвитку ініціативи «Дівчата діють».

«Пройшло понад 30 років з початку епідемії ВІЛ, але рівень стигми до людей з ВІЛ все ще неприйнятно високий. Нас цікавило, чи ВІЛ впливає на дівчат, чи є це перешкодою для особистого розвитку, впевненості у своїх силах, реалізації права бути щасливою», — каже голова представництва «AHF Ukraine» Ярослава Лопатіна.

Тож як живуть дівчата з ВІЛ в Україні?

75% опитаних дівчат пристосувались до життя з ВІЛ. Вони сприймають хворобу як невіддільну частину себе. Водночас чверть дівчат потребують психологічної та соціальної підтримки.

Сором, самотність, самозвинувачення, низька самооцінка – 4 найчастіших стани, які відчували респондентки. Проте більшість дівчат не звертались за допомогою, бо не мають інформації про таку можливість або не вірять, що можуть отримати допомогу, або не вміють просити про допомогу.

45% респонденток нікому не розповідали про свій статус, побоюючись втратити коханих і друзів. 67% дівчат не можуть пояснити термін «стигма», а 54% – не знають, що таке «дискримінація», навіть регулярно стикаючись з їхніми проявами – навіть з боку власної родини.

34% дівчат стикались з проявами  стигми та дискримінації в медичних закладах. Більша частина дівчат не певна, що отримають правовий захист у випадку порушення їхніх прав.

54% дівчат називає здоров’я однією з трьох головних ознак щастя,  але лише половина опитаних усвідомлюють важливість лікування. Майже чверть дівчат ставляться до лікування зі спротивом або байдужістю.

Тільки кожна шоста дівчина повною мірою розуміє принцип активної згоди в статевих стосунках. 56 з 250 опитаних дівчат мали сексуальний досвід, 24 з них не давали активної згоди на секс, а дві дівчини стикались із сексуальним насильством

«Вражають відгуки інтерв’юерок, які зібрали багато прикладів дискримінації та насильства. Попри це, дівчата, як інші підлітки прагнуть бути щасливими, мати родину, спілкуватись з друзями. Наше спільне завдання – допомогти їм в цьому, надати необхідну інформацію та створити умови, в яких вони почуватимуться безпечно», — підкреслила Ярослава Лопатіна.  

Нагадаємо, щороку 1 грудня світ відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 23,3 мільйона отримують антиретровірусне лікування.

Відповідно до даних ООН, кількість випадків СНІДу за останні роки скоротилась на 20%. Водночас в Україні показник захворюваності серед дорослого населення складає 1,1% – щодня реєструється 48,5 випадків захворювання на ВІЛ.

Схожі записи

Від «ведичної жінки « до тренінгів щастя: сучасні способи пропагувати домострой

«Дівчинка, як посміхається»: Тищенко передав букет замість публічних вибачень за сексизм

Фемінітивам бути: суд скасував не правопис, а постанову Кабміну