Колонки

Сексизм Ісуса Христа

Cексизм – це не лише гендерна дискримінація як така, а й упереджена оцінка людини з огляду тільки на сам факт належності її до певної статі. Я не залишаю поза увагою навіть незначних, на перший погляд, випадків, адже будь-яка неозора пустеля складається з піщинок, а здорове ставлення суспільства до жінок як особистостей – зі здорового ставлення до них кожного члена цього суспільства.

Про сексизм у публічному просторі

Якщо я говорю про «кожного члена цього суспільства», то маю на увазі всіх, у тому числі й керівника департаменту протидії наркозлочинності НПУ й радника голови МВС Іллю Киву. Але сам Кива демонструє себе з іншого боку. Він не просто є сексистом, а й відкрито цим пишається та закликає своїх читачів брати з нього приклад.

93-11

Приклад з історії моєї родини. У далекому післявоєнному 1945 році чоловік моєї прабаби поїхав у відрядження в Одесу й не повернувся… Звісно ж, ні про які аліменти не могло бути й мови, і моя прабаба, переставши бути музою, пішла «тяжко, небезпечно й невдячно» працювати. Вона скуповувала одяг і дрібний крам в Україні та продавала його дорожче в Білорусі. Мусила прогодувати доньку-школярку, а на офіційну роботу її брати не хотіли, оскільки вона була донькою священика. Про те, у яких умовах вона працювала, яким транспортом їздила та як мусила переховуватися від сусідів, годі розказувати. Зараз би мою прабабу назвали «бізнесвумен», а тоді вона була спекулянткою. Її посадили до в’язниці на кілька місяців, а в цей час її донька – моя бабуся – працювала поштаркою, щоб не померти від голоду.

Я б хотіла, щоб Ілля Кива повторив ці свої слова, дивлячись у вічі моїй прабабі, але він цього вже не зможе зробити, бо прабаби давно немає. Зате є тисячі, сотні тисяч, мільйони ось таких колишніх муз, які не знають, що таке «нормальне суспільство» й «чоловіча відповідальність». Водійки-дальнобійниці, шахтарки, вантажниці, будівельниці. Майже всі вони матері, але навряд чи в їхньому лексиконі присутні такі слова, як «муза» і тим паче «любящая матерИя».

Було б добре, якби Кива спинився на цьому пості, але ні. Він назвав сексистом Ісуса Христа.

93-11

Важливо, що Ілля Кива є офіційним державним посадовцем, авторитетною людиною. Крім того, він це пише в 2017 році, коли жінки керують літаками, університетами, Національною Поліцією…

До речі, про Національну Поліцію. Ці одіозні пости Ілля Кива став писати не раніше, ніж його звільнила з роботи Хатія Деканоїдзе, екс-голова Національної Поліції. Ось яку заяву він зробив із цього приводу в прямому ефірі каналу 112 Україна:

– Хатия, она действительно хороший человек, и у меня к ней, как к женщине, действительно хорошее отношение. Конечно, она красивая женщина. И, конечно, это мне импонировало. Мне просто сложно было воспринимать женщину-руководителя. Меня сразу назовут здесь сексистом. Так я и есть сексист в прямом смысле этого слова. Я считаю, что мужчина – это тот, который оберегает, и охраняет, и создает условия, а женщина в этих условиях уже живет.

Офіційна ж причина звільнення Іллі Киви полягає в тому, що він дозволяв собі некоректні вислови щодо бійців АТО. А тепер ще раз: радник міністра внутрішніх справ дозволяв собі некоректні вислови щодо захисників країни, внутрішні справи якої (у тому числі й війна) мають належати до його безпосередньої компетенції. У США такий «радник» навряд чи міг би сподіватися на подальше кар’єрне зростання, але ми живемо в Україні. Ще невідомо скільки таких Кив нам буде потрібно, щоб зрозуміти, за якими критеріями слід брати людей на державні посади.

Про сексизм у рекламі

На тлі витівок Киви сексистська реклама виглядає дитячими жартами, проте сама по собі вона теж є вкрай деструктивною й небезпечною, і перший шлях до боротьби з нею – це оприлюднення й пояснення причин деструктивності.

Я обрала три найбільш симптоматичні реклами за цей тиждень і запрошуємо зокрема пані Тетяну Цирюльник уважно з ними ознайомитися й переглянути свої погляди щодо сексизму.

Я вважаю, що на третьому місці – реклама надзвичайно великих ролів від Brilliant Bar. Настільки великих, що не влазять якійсь дівчині в рота, у той час, як «у Жанны получается». Суші-бари вже давно відзначилися «дотепними» порівняннями ролів із чоловічими геніталіями, а процес їхнього поїдання – із мінетом, відтрутивши від себе щонайменше всіх клієнток із так чи інакше наявним здоровим глуздом і відчуттям власної гідності. Мені особисто сумно, що я майже ніде не можу замовити роли, які загалом вважаю дуже смачними, адже нав’язування асоціацій із неїстівним процесом відбиває в мене апетит до них. І нас таких багато, але коли це зрозуміє Brilliant Bar та інші недопетросяни від японської кухні?

93-11

Почесне друге місце мого рейтингу посідає телепрограма «Шалена сушка». Ця реклама є класичним фетшеймінгом жінок: так, саме жінок, а не чоловіків. Бачите цього чоловіка на банері? Треба шалено сушитися, терпіти образи, голодувати, бути не собою, бо інакше тебе вважатимуть не привабливою сексуальною жінкою, а жирушкою, порівнюваною хіба що зі свинею й вартою найгірших кпинів. Фетшеймінг є одним із найогидніших і найнебезпечніших проявів сексизму, і ми б воліли більше не бачити нічого схожого.

93-11

І нарешті – перше місце! Сайт rabota.ua запрошує до себе тільки людей, а жінок, виходить, ні. 93-11

Маю на цьому сайті старий давно неторканий профіль: що ж, доведеться видалитися. Адже я, виходить, не людина, і немає в мене жінки, звиклої хвалитися подругам, що «її чоловікові накинули 5 тисяч». Я просто жінка, що проживає в країні, де «не існує сексизму».

Оксана Осмоловська

Схожі записи

Жінка-президент = гендерна рівність?

admin

Ответить за тело

admin

У декрет назавжди

Сняданко Наталка

Залишити коментар