Повага
Image default
  • Головна
  • Статтi
  • Пішли в хід фейки та маніпуляції: як посібник «Основи сім’ї» збурив Полтаву
Статтi

Пішли в хід фейки та маніпуляції: як посібник «Основи сім’ї» збурив Полтаву

«Використання контрацептивів та аборти – це вбивство», «молитва – запорука позитивного душевного стану», «рівень розлучень серед пар, які мали статеві стосунки до одруження, більше як на 50% вищий, ніж серед тих, які утримувалися до одруження», – такі тези та ще безліч гендерних стереотипів містить посібник «Основи сім’ї» Буковинського. 

2 лютого комісія з гуманітарних питань Полтавської міської ради з нібито одноголосно підтримала вивчення підручника Адріана Буковинського «Основи сім’ї» у межах шкільної програми. 

Проте чи було насправді голосування чи маємо справу з добре зрежисованим поширенням фейкової інформації задля просування одіозного посібника? «Повага» з’ясовувала подробиці. 

Читайте також: 10 заповідей із основ сім’ї для моєї доньки

Пригадуєте, факультатив «Основи сім’ї», який у серпні 2019 року почали впроваджувати в українських закладах середньої освіти? Втім зміст підручника обурив деяких батьків через сексистські та дискримінаційні висловлювання, тож вони звернулися до Міністерства освіти з проханням зробити антидискримінаційну експертизу одіозного видання. Скарги на підручник надходили й від народних депутатів.

Ілюстрації з підручника Адріана Буковинського

Раніше докторка соціологічних наук, гендерна дослідниця Олена Стрельник, яка аналізувала цей підручник, зазначала, що в посібнику безліч неперевірених даних із ознаками маніпуляції. Крім того, робочі зошити, очевидно чи опосередковано, транслюють релігійний погляд на родину, про що не попереджають на обкладинці.

У листопаді 2019 комісія вирішила призупинити викладання цього курсу в школах, проте 9 квітня 2020 року дозволила відновити за умови, якщо автор внесе відповідні зміни та перевидасть посібники.

І ось перспектива вивчати «Основи сім’ї» у Полтаві знову заграла новими барвами. 

Першими на сполох забили ЗМІ

«Аборти – зло, контрацепція – убивство, за чоловіка треба молитись, бажано вдвох з дитиною. Це – із підручника «Основи сім’ї», який намагаються внести до програми 10-11 класам у Полтаві. За його вивчення вже одноголосно проголосували вчора на гуманітарній комісії депутати Полтавської міськради. Назва курсу – «Основи сім’ї» – звучить дуже пристойно. Але просто погортайте книжку, яку, до речі, вже перевіряє на вимогу батьків міністерство освіти», — написала в Фейсбуку головна редакторка сайту Kolo.news Тетяна Цирульник. 

І додала, мовляв, розуміє, що депутати й депутатки — зайняті люди, тож не мають часу розбиратися, за що голосують. 

«Але це дуже слабеньке виправдання. На комісіях цей факультатив уже протягли, сподіваюсь, Департамент освіти таки вгамує цю ініціативу», — зауважила Цирульник.

Також на спробу просунути курс «Основи сім’ї» відрегувала Олена Стрельник. Соціологиня нагадала, що свого часу вона уважно прочитала це видання і висловилася щодо недоцільності викладання курсу в школах. 

«Зараз додам – відчепіться від дітей та молоді. Жодним підручником ви не зробите сім’ї щасливішими, не знизите рівень розлучень, не примусите жінок народжувати. Бо сучасний стан родини вже давно визначений другим демографічним переходом. А ось що точно буде – прірва між підручниками такого штибу та реальністю, у якій живуть сучасні діти. Фальш та лицемірство освіти стануть ще більш очевидними. І практична порада: шановні батьки, не полінуйтеся, прочитайте спочатку підручники цього курсу, які вам запропонують купити за гроші. Єдина фраза про те, що єдино припустимий календарний метод контрацепції, робить мене дуже злою», – зазначила Стрельник, яка аналізувала підручник у межах антидискримінаційної експертизи.

«Ми не голосували, а просто заслухали інформацію»

Депутатка від партії «Слуга Народу», очільниця депутатської групи «Рівні можливості» в Полтавській міській раді Катерина Бабіч входить до комісії, яка нібито голосувала за впровадження курсу в школах. Вона пояснює, що насправді інформацію викривили, ніхто не затверджував ані підручника, ані програми. 

«Ще раніше нам презентували тему сферичного розвитку сім’ї. Тоді йшлося про ініціативу, щоб у школах психологи та педагоги робили акцент на тому, що таке сім’я тощо. Про підручники взагалі не йшлося», – каже депутатка.

За її словами, на засідання комісії прийшла Надія Войткевич-Запара з презентацією сферичного розвитку сім’ї й запропонувала програму та підручник Буковинського. Ніхто з комісії нічого не знав про цього автора та його книгу. 

«Будь-хто має право прийти на засідання комісії. Відповідно, ми маємо заслухати всю інформацію. Я тоді зауважила, що, по-перше, не в наших повноваженнях вносити такі речі в освітній процес. По-друге, ми не бачимо суті програми взагалі. Є якийсь підручник, але ми його не бачили. Що ми зробили? Попросили управління освіти зустрітися з ініціаторами цієї програми, дізнатися, що вони пропонують, і відзвітуватися на комісії. Ми не голосували, а просто заслухали інформацію й рекомендували управлінню освіти відпрацювати це. Але потім були шоковані, звісно», – зізнається Катерина Бабіч. 

Читайте також: Відмовитися не можна викладати: Як «Основи християнської етики» збурили Тернопіль

І додає, що 4 лютого відбулося наступне засідання комісії. 

«Ми взяли офіційне слово, у якому зауважили, щоб громада не хвилювалася, ніхто не затверджував цієї програми, людина просто поділилася ідеєю. Висловлюємо величезну вдячність тим, хто відразу зреагували й звернули на це нашу увагу. Але управління освіти дало чітко зрозуміти: якби ми цього не зробили, то зробили б вони. Адже все, що вносять у освітній процес, проходить багато комісійних етапів, тому це все одно випливло б», —  запевняє депутатка. 

На її думку, йдеться про провокацію, адже ініціатори внесення цієї програми та підручника написали в соцмережах, що депутати все затвердили. Тобто фактично опублікували хибну маніпулятивну інформацію про те, що нібито відбулося на засіданні комісії.

Допис Надії Войткевич-Запари

«Це питання поставили просто на порядок денний як додаткове, без попередньо наданих матеріалів. Якби нам дали цю презентацію, скинули книги в електронному вигляді, звісно, такої ситуації не було б», – резюмує очільниця депутатської групи «Рівні можливості» у Полтавській міській раді.

Наталка Сіробаб

Схожі записи

Ісландія легалізувала рівну зарплату чоловіків і жінок

«Чи винна жінка?»: медіаексперти/ки про порушення стандартів та сексизм у сюжетах про самогубство полярника

«Назустріч щастю»: у Маріуполі з’явився мурал, присвячений проблемі домашнього насильства