Повага
 • Головна
 • Статтi
 • «Перший крок до інтиму на роботі роблять представниці чудесної статі»: сексизм і мізогінія у «посібнику» для вишів
Статтi

«Перший крок до інтиму на роботі роблять представниці чудесної статі»: сексизм і мізогінія у «посібнику» для вишів

В університетах студентам та студенткам рекомендують «посібник» «Ділова кар’єра» Івана Дахна, який сповнений сексизму, мізогінії та упереджень щодо жінок.

Цитати з посібника опублікувала засновниця та очільниця громадської організації «NASCO Education» Діана Натхір.

Спочатку трохи цитат.

Цитати з розділу «Гендер»:

 1. «У цьому розділі познайомимося з наявністю у робочих відносинах, поряд з чоловічим, ще й жіночого елементу… Проблема поєднання жінки й роботи є такою, яку неможливо проігнорувати».
 2. «Жінки — активні учасниці як матеріального виробництва, так і сфери послуг. Жінки пішли в армію, куди раніше їх не брали ніби за те, що вони неправильно розуміли команду «Ложись!». Управляти чоловіку жіночим колективом важко, але можна. До чоловіків-начальників жінки ставляться, очевидно, краще ніж до жінок-начальниць».
 3. «Слід намагатися наймати на роботу молодих заміжніх жінок. Як правило, їм притаманне більше відчуття відповідальності за доручену роботу, ніж у незаміжніх жінок. Молоді заміжні жінки менш схильні до флірту, ніж незаміжні».
 4. «Худі дівчата менш добродушні та ефективні, ніж повненькі дівчата. Слід лікарю, що опікується жіночими хворобами, оглянути кандидаток на роботу. Це допоможе уникнути у майбутньому всіляких юридичних позовів. Огляд дозволить виявити тих, хто має фізичні та психологічні проблеми, які є несумісними з тією роботою, яку доведеться виконувати».
 5. «Жінці-працівниці слід завжди працювати над собою, самовдосконалюватися, намагатися виконувати належним чином свої трудові обов’язки. Хто цього не хоче робити — для тих в Києві є Окружна дорога, а функції, які виконують там жінки, — поза сферою цієї книжки».
 6. «Жінки прекрасно виконують чітко сформульовані завдання. Зате їм бракує ініціативи у самостійному формулюванні завдань. Недарма ж Адольф Гітлер казав: «Народні маси люблять, щоб з ними поводилися, як з жінками. А жінки люблять, щоб ними командували». Працівницям слід дозволяти змінювати зайняття роботою впродовж дня. Монотонна робота їх нервує».
 7. «Жіночність доречна завжди, навіть, в офісі, де б жінка не працювала. Слід постійно пам’ятати, що жінка є передусім жінкою, а потім вже — працівницею».
 8. «Практика свідчить про те, що у чоловічому колективі жінка не сприймається як якась слабка істота. Чоловіки дивляться на неї, як на колегу і не закривають очі на службові недоліки представниці кращої половини людства».
Скриншот з «посібника»

Цитати з підрозділу «Службовий секс»:

 1. «Як правило, перший крок до інтиму на роботі роблять представниці чудесної статі. Службові романи набувають масштабів небезпечного вірусу».
 2. «Дівчата і жінки використовують провокаційні прийоми – кокетство, флірт, стрілянину очицями. Вважають, що це — безвідмовна зброя. Насправді ж бере вона небагатьох з чоловічого племені».
 3. «Тим, хто не хотів би провокувати своїх співпрацівників-чоловіків, психологи радять переглянути свій гардероб. Міні і декольте відкласти для романтичних зустрічей поза межами офісу».

Що ж це за «посібник»?

«Готуючись до одного проєкту, я випадково наштовхнулась на список рекомендованої літератури для студентів навчальної програми «Комунікаційний менеджмент» деяких українських вишів. Я проглянула одну із рекомендованих «наукових» книг – «Ділова кар`єра» так званого доктора економічних наук, професора та Відмінника освіти України (2004), Дахно Івана Івановича, як підказала мені Вікіпедія», — пише Діана Натхір.

«Ділова кар’єра» — «посібник» 2001 року, який перевидали у 2019 році. Нині книжку можна навіть купити за 361 грн (без знижки — 401 грн).

«Повазі» вдалося знайти «посібник» у списках рекомендованої літератури за 2020 рік Київського національного торговельно-економічного університету та Львівського національного університету імені Івана Франка.

Сам Іван Дахно ще у 2016 році завідував кафедрою міжнародних економічних відносин Міжрегіональної Академії управління персоналом (МАУП). Зараз йому 73 роки.

А у 2018 році студентки та студенти бакалаврату МАУП мусили складати тести за «посібником» Дахна:

Діана Натхір вимагає вилучення цієї книги з навчальних програм.

«Вже з перших абзаців мене фактично трусило чи то від гніву, чи то від шоку і здивування. Повна відверта дичина, більше схожа на збірку застільних анекдотів, аніж на наукову працю, повна сексизму, ейджизму, нетолерантних висловлювань щодо культури інших національних груп, абсолютно неприпустимих власних припущень, суджень і стереотипів, та антинаукових висновків і тверджень. Це без акценту на стиль викладення матеріалу та недоречні жарти в кожному підрозділі», — додає вона.

Нагадаємо, у серпні Міністерство культури та інформаційної політики намагалося зупинити процес закупівлі для бібліотек книги «Щоб у 16 не було запізно» Марини Ланге, яка транслює гендерні стереотипи та упередження, виховує у дівчат віктимну поведінку.

Ця книга викликала скандал ще у червні 2021 року. Тоді співзасновник видавництва «Видавництво» Ілля Стронґовський звернувся до Yakaboo. Після чого книжку зняли з продажу.

У книзі Марина Ланге розповідає, що «дівчатка вже народжуються з жіночими якостями». Природними для дівчат називає вміння піклуватися, умиротворення, цнотливість і здатність надихати.

Авторка, яка називає себе психологинею, підтримує тезу «культури зґвалтування» про те, що «жінка сама винна», якщо щодо неї чинять насильство.

Також виникали питання щодо наявності психологічної чи педагогічної освіти в авторки.

Схожі записи

Справа Анастасії Шикової: як минуло перше судове засідання з новою адвокаткою?

Ана Море

Вперше українські медійниці об’єднались у боротьбі із сексизмом політиків

Коли соромно відкривати стрічки